Ісус в своєму Євангелії постійно закликав до любові Бога і людей. Тому що любов – це фундамент усього. З любові Бог створив світ, з любові створив людину, з любові Бог став людиною і помер на хресті за наші гріхи. З любові заснував Церкву. Ісус навчає нас з любов’ю ставитись до наших ворогів. Задумаймося сьогодні, чи вміємо ми любити, прощати, перепрошувати. Якщо в нашому серці немає любові, ми не маємо права називатись християнами. Перепросімо Бога за брак любові в нашому житті.
Св. ЙОАНА ЗОЛОТОУСТОГО, єпископа і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
Св. Йоан Золотоустий народився 354 року в Антіохії. Розпочав кар’єру службовця, однак незабаром залишив її і як пустельник присвятив себе аскетизму та вивченню Святого Письма. Згодом став пресвітером в Антіохії, потім – єпископом у Константинополі. За дар красномовства його назвали Хризостомом, тобто Золотоустим. Переслідуваний імператрицею Євдоксією, помер у вигнанні 14 вересня 407 року. Його реліквії знаходяться в базиліці св. Петра в Римі.
АНТИФОН НА ВХІДСв. ЙОАНА ЗОЛОТОУСТОГО, єпископа і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
Св. Йоан Золотоустий народився 354 року в Антіохії. Розпочав кар’єру службовця, однак незабаром залишив її і як пустельник присвятив себе аскетизму та вивченню Святого Письма. Згодом став пресвітером в Антіохії, потім – єпископом у Константинополі. За дар красномовства його назвали Хризостомом, тобто Золотоустим. Переслідуваний імператрицею Євдоксією, помер у вигнанні 14 вересня 407 року. Його реліквії знаходяться в базиліці св. Петра в Римі.
Розумні сяятимуть небесним сяйвом, – і ті, що навернуть багатьох до справедливості, неначе зорі, повіки, назавжди.
КОЛЕКТА
Боже, сило тих, що надіються на Тебе, Ти хотів, щоб святий Йоан Золотоустий прославився красномовністю і мужністю у стражданні, † освіти нас його вченням * і зміцни прикладом непохитної терпеливості. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Кор 8, 1б-7. 11-13
Читання з Першого послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Знання надимає, а любов збудовує! Якщо хто вважає, ніби щось знає, то він нічого не знає так, як належить знати. Але хто любить Бога, той був пізнаний Ним. Адже про їжу, яка приноситься в жертву ідолам, знаємо, що ідол у світі – ніщо, і немає іншого Бога, крім Єдиного. Якщо і є так звані боги чи то на небі, чи то на землі, оскільки є багато богів і багато володарів, то для нас один Бог – Отець, від якого усе, і ми для Нього, і один Господь – Ісус Христос, через якого все, і ми через Нього. Та не всі мають знання. Адже деякі, призвичаївшись до ідолів, ще й досі їдять так, наче споживають ідольські жертви, і їхнє сумління, будучи немічним, опоганюється. Ось і гине через твоє знання немічний брат, за якого помер Христос! Коли ви таким чином грішите проти братів і вражаєте їхнє немічне сумління, ви грішите проти Христа. Отже, якщо їжа стає спокусою для мого брата, не їстиму м’яса повіки, щоб не спокусити мого брата. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 139, 1-3. 13-14а. 23-24
Боже, веди нас вічними шляхами.
Господи, Ти дослідив мене і знаєш. *
Ти знаєш, коли я сідаю і коли встаю я.
Ти задуми мої здаля розумієш. *
Ти дослідив мої стежки і мій сон, †
Тобі відомі всі мої дороги.
Адже Ти моє нутро витворив, – *
уткав мене в лоні матері моєї.
Я Тебе прославляю, *
бо Ти створив мене вельми дивовижним.
Досліди мене, Боже, взнай моє серце. *
Досліди мене і взнай мої стежини.
Подивись, чи нема в мені дороги беззаконня, *
і скеруй мене на дорогу вічну.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. 1 Йн 4, 12
Алілуя, алілуя, алілуя.
Коли любимо одне одного, то в нас Бог перебуває,
і Його любов у нас – досконала.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 6, 27-38
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Вам, хто слухає, кажу: Любіть ворогів ваших; добро робіть тим, які ненавидять вас; благословляйте тих, які проклинають вас; моліться за тих, які зневажають вас. Тому, хто б’є тебе по щоці, підстав і другу, а від того, хто забирає в тебе одяг, не борони й хітона. Кожному, хто просить у тебе, – дай, а від того, хто забирає твоє, – не домагайся. І як хочете, щоби чинили вам люди, – чиніть і ви їм так само. А якщо любите тих, хто любить вас, то яка вам благодать? Адже й грішники люблять тих, які їх люблять. І якщо добро чините тим, хто вам робить добро, яка вам благодать? Адже й грішники те саме чинять. І якщо позичаєте тим, від яких сподіваєтесь одержати, яка вам благодать? Грішники також позичають грішникам, щоб одержати стільки ж. Тож любіть ворогів своїх, робіть добро, позичайте, нічого не сподіваючись, – і буде вам велика нагорода та будете синами Всевишнього, тому що Він є добрий і до невдячних, і до злих. Будьте милосердними, як і ваш Отець милосердний. Також не судіть – і не будете суджені; не осуджуйте – і не будете осудженими. Прощайте – і проститься вам; давайте – і дасться вам; міру добру, натоптану, струснуту й переповнену дадуть вам у поділ. Бо якою мірою ви міряєте, такою ж відміряється вам». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
У літургійний день спомину святого Йоана, єпископа Константинополя, якого за красномовство церковна традиція нарекла “Золотоустим”, вознесімо до Господа наші прохання:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб його проповіді могли почути всі народи землі.
2. Молімося за священиків та проповідників, щоб вони з радістю та любов’ю проповідували Євангеліє Божому люду.
3. Молімося за батьків, щоб їхня сумлінна робота давала до- статньо засобів для утримання сім’ї.
4. Молімося за дітей, щоб вони з повагою ставилися до праці своїх батьків і не ставили їм надмірних вимог.
5. Молімося за померлих, щоб Господь дарував їм повноту спасіння.
6. Молімося за нас самих, щоб наші молитви були щирими, а серця – чистими.
Господи Ісусе Христе, Ти – предвічне Слово Небесного Отця; вислухай смиренні слова наших молитов і вчини, щоб кожне наше слово на цій землі величало Тебе та служило ближньому. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Нехай буде угодною Тобі, Боже, жертва, охоче принесена на спомин святого Йоана Золотоустого; * за його настановами нехай і ми також будемо повністю віддані Тобі у жертву возвеличеня. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих пастирів № 38
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ми проповідуємо Христа розп’ятого, * Христа, Божу могутність і Божу мудрість. (1 Кор 1, 23-24))
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Милосердний Боже, вчини, щоб тайни, які ми прийняли, споминаючи святого Йоана Золотоустого, зміцнили нас у Твоїй любові * та вчинили вірними сповідниками Твоєї істини. Через Христа, Господа нашого.
Наука Ісуса про те, що треба зрікатися себе, і взяти хрест і нести його, підтверджується кожного дня в нашому житті. Все що є дуже цінне, шляхетне, гарне, народжується зазвичай ціною жертви і болю. Хрест – це дорога до Царства Небесного. Не відкидаймо Хреста з нашого життя.
В сьогоднішньому Євангелії ми почуємо, як Ісус вибирає собі учнів-Апостолів, тобто посланців, які після Його Вознесіння підуть проповідувати Євангеліє цілому світу. І нас Бог посилає до своїх сімей, місць праці, навчання, туди де Бога не знають, може мало чули про Нього. Ми є також Апостоли. Кожного з нас Ісус кличе по імені і дає нам завдання: своїм добрим християнським життям свідчити про Нього. Просімо сьогодні Ісуса, щоб ми добре виконали це завдання.