(зел) Середа ХХІІІ звичайного тижня
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, окресленні в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
Або (біл) довільний спомин ПРЕСВЯТОГО ІМЕНІ МАРІЇ
Вперше в Літургії Пресвяте ім’я Марії почало вшановуватися в Іспанії у 1513 р. у святі, присвяченому імені Матері Спасителя. Почитання імені Марії в усій Церкві пов’язане з важливою для християнської Європи подією – перемогою християнських військ під керівництвом польського короля Яна ІІІ Собеського над турками 12 вересня 1683 р. На честь перемоги Папа Інокентій ХІ установив спомин імені Марії.
Спільні Меси: про ПДМ (стор. 114)
АНТИФОН НА ВХІД«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, окресленні в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
Або (біл) довільний спомин ПРЕСВЯТОГО ІМЕНІ МАРІЇ
Вперше в Літургії Пресвяте ім’я Марії почало вшановуватися в Іспанії у 1513 р. у святі, присвяченому імені Матері Спасителя. Почитання імені Марії в усій Церкві пов’язане з важливою для християнської Європи подією – перемогою християнських військ під керівництвом польського короля Яна ІІІ Собеського над турками 12 вересня 1683 р. На честь перемоги Папа Інокентій ХІ установив спомин імені Марії.
Спільні Меси: про ПДМ (стор. 114)
Ти – справедливий, Господи, * і праві Твої присуди! * Вчини з Твоїм рабом за Твоєю ласкою.
КОЛЕКТА
Боже, Ти обдарував нас відкупленням і усиновленням; † поглянь милостиво на дітей Твого благовоління, * щоб ми удостоїлися істинної свободи та вічної спадщини. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Просимо Тебе, Всемогутній Боже: † вчини, щоб всім, хто вшановує преславне ім’я Пресвятої Діви Марії, * Вона випросила благодать Твого милосердя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Кор 7, 25-31
Читання з Першого послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Що ж до дівиць, то я наказу від Господа не маю, а даю пораду як той, хто помилуваний Господом, щоб бути гідним довіри. Тому, з огляду на теперішні злигодні, визнаю за краще, що людині добре залишатися так. Ти зв’язаний з дружиною? Не шукай розлучення. Вільний від дружини? Не шукай дружини. Якщо ж і одружишся, ти не згрішив; і якщо дівчина вийде заміж, не згрішила. Але такі зазнають тілесного горя, а мені вас шкода. Це кажу, брати, бо час короткий, – тому хай і ті, хто має дружину, будуть як ті, які їх не мають, а хто плаче, хай будуть як ті, котрі не плачуть, а ті, хто радіє, як ті, котрі не радіють, а ті, хто купує, як ті, котрі нічим не володіють, і ті, хто користується світом, як ті, котрі ним не користуються, бо минає образ цього світу. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 45, 11-12. 14-15. 16-17
Послухай, дочко, відкрий своє вухо.
Послухай, дочко, глянь, прихили своє вухо: *
забудь свій народ і дім свого батька,
бо ж цар бажає краси твоєї, *
адже ж він є твоїм паном, тож йому поклонися.
Вся слава дочки-царівни – у ній самій; *
гаптовані золотом її одежі.
У різнобарвних вишитих шатах †
її до царя припровадять, *
а за нею увійдуть дівчата – її подруги.
Їх приведуть веселими та в ликуванні – *
їх уведуть у царські палати.
Замість твоїх батьків у тебе твої сини будуть. *
Ти їх поставиш володарями над усією землею.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Лк 6, 23аб
Алілуя, алілуя, алілуя.
Радійте і веселіться,
бо ось нагорода ваша велика на небі.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 6, 20-26
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу Ісус, підвівши очі на своїх учнів, почав говорити: «Блаженні вбогі, бо ваше є Царство Боже. Блаженні голодні тепер, тому що ви насититеся. Блаженні ви, котрі плачете тепер, бо ви будете сміятись. Блаженні ви, коли люди ненавидітимуть вас, коли відлучать вас і зневажатимуть, коли вилучать як ганебне ваше ім’я із-за Сина Людського. Веселіться того дня і скачіть з радості, бо ось нагорода ваша велика на небі, адже точнісінько так само чинили пророкам їхні батьки. Але горе вам, багатіям, бо ви вже отримали вашу втіху! Горе вам, ситим тепер, тому що будете голодні! Горе вам, котрі смієтеся тепер, бо ви будете ридати і плакати. Горе, коли будуть добре говорити про вас усі люди, адже точнісінько так само чинили з лжепророками їхні батьки!» Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Слухаючи благословення Ісуса Христа, смиренно просімо, щоб вони зійшли в усій повноті на Церкву та на всіх нас:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він зумів відкрити для Христа кордони усіх держав та серця людей.
2. Молімося за вчителів та наставників, щоб вони навчали молодь та дітей в дусі Нагірної проповіді Христа.
3. Молімося за місіонерів, щоб Господь благословив їхню працю і підтримував їх своєю силою у проповідуванні Євангелія.
4. Молімося за вигнанців і біженців, щоб милостивий Бог допоміг їм осягнути мир і спокій.
5. Молімося за померлих, щоб Господь дав їм вічне спочивання.
6. Молімося за нас самих, щоб ми не тільки слухали Євангеліє, але й жили згідно нього.
Господи Ісусе Христе, дякуємо за Твою милість до нас, людей слабких і непостійних, та просимо: завжди допомагай нам виконувати Твої настанови. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, джерело істинної побожності й миру, † вчини, щоб ми цією жертвою гідно славили Твою велич * і участю у святих тайнах зміцнили узи нашої єдності. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Як лань прагне до водних потоків, * так душа моя прагне до Тебе, Боже. * Душа моя жадає Бога, * Бога живого, сильного. (Пор. Пс 42 (41), 2-3)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти насичуєш і животвориш нас Твоїм Словом і небесним та їнством, † дай нам, Твоїм вірним, так використовувати великі дари Твого возлюбленого Сина, * щоб ми завжди могли бути сопричасниками Його життя. Котрий живе і царює навіки вічні.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії