ПРЕСВЯТОЇ ДІВИ МАРІЇ СТРАЖДАЛЬНОЇ (біл) Обов’язковий спомин
Ось твоя мати! – В Слові Божому немає приватних справ, які б нас не стосувалися. Ось твоя мати! – слова, які сказані з хреста, в часі, який Євангеліст називає «годиною Ісуса», котра є одночасно годиною нашого спасіння. Тому ці слова мають спасенне для нас значення. І властивою відповіддю на них буде та відповідь, яку нам подає також Писання: «І відтоді взяв її учень до себе».
АНТИФОН НА ВХІДОсь твоя мати! – В Слові Божому немає приватних справ, які б нас не стосувалися. Ось твоя мати! – слова, які сказані з хреста, в часі, який Євангеліст називає «годиною Ісуса», котра є одночасно годиною нашого спасіння. Тому ці слова мають спасенне для нас значення. І властивою відповіддю на них буде та відповідь, яку нам подає також Писання: «І відтоді взяв її учень до себе».
Симеон сказав до Марії: * “Ось цей поставлений для падіння й підняття багатьох в Ізраїлі: * Він буде знаком протиріччя, та й Тобі самій меч прошиє душу”. (Лк 2, 34-35)
КОЛЕКТА
Боже, Ти схотів, щоб поруч з Твої м Сином, вознесеним на хресті , стояла співстраждальна Мати; † дай Твоїй Церкві разом із Марією брати участь в муках Христа * і удостоїтися участі у Його воскресінні. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Євр 5, 7-9
Читання з Послання до євреїв
Христос, перебуваючи у своєму тілі, з великим риданням і слізьми заніс благання і молитви до Того, хто може спасти Його від смерті, і був вислуханий за благочестя; хоча був Він Сином, проте навчився послуху через те, що постраждав. Досягнувши досконалості, Він став причиною вічного спасіння для всіх, хто Йому покірний. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 31, 2-3б. 3в-4. 5-6. 15-16. 20
Врятуй нас, Боже, з милості своєї.
Господи, я покладаю надію на Тебе, †
тож хай не буду засоромлений навіки, *
спаси мене у cвоїй праведності.
Прихили до мене своє вухо, *
поспіши врятувати мене.
Будь для мене Скелею, *
притулком, укріпленим домом, – щоби спасти мене.
Бо Ти – моя скеля і моє пристановище, *
тож задля свого Імені Ти поведеш мене й опікуватимешся мною.
Ти виведеш мене з пастки, яку мені наставили, *
бо Ти є моїм притулком.
У Твої руки передаю свій дух. *
Ти викупив мене, Господи, Боже правди.
Я ж на Тебе, Господи, покладаю надію. *
Я сказав: «Ти – Бог мій. У Твоїх руках моя доля».
Спаси мене від руки моїх ворогів, *
від моїх гонителів.
Яка велика Твоя доброта, *
котру заховав Ти для тих, які Тебе бояться,
котру Ти перед людськими синами *
виявив тим, хто на Тебе надіється!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Щаслива Ти, свята Діво Маріє,
бо без смерті отримала вінець мучеництва
під хрестом Господа.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 19, 25-27
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Біля Ісусового хреста стояли Його Мати, сестра Його Матері, Марія Клеопова і Марія Магдалина. Побачивши Матір і учня, який стояв поряд і якого любив, Ісус промовив до Матері: «Жінко, ось твій син!» Потім звернувся до учня: «Ось твоя Мати!» І відтоді взяв її учень до себе. Слово Господнє.
Або:
Лк 2, 33-35
† Читання святого Євангелія від Луки.
У той час Ісусові батько та мати дивувалися тим, що говорилося про Нього. А Симеон поблагословив їх і сказав Марії, Його матері: «Ось, цей поставлений на падіння і на піднесення багатьох в Ізраїлі, як знак протиріччя; і тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрилися думки багатьох сердець!» Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Уповаючи всім серцем на заступництво Пресвятої Діви Марії Страждальної, Матері Ісуса Христа, представмо Господу наші щирі моління:
1. Молімося за всі християнські Церкви та релігійні спільноти, щоб вони подолали всі суперечності і об’єдналися в одній вірі.
2. Молімося за спокій і злагоду у всьому світі.
3. Молімося за всіх матерів, щоб вони були взірцем побожності та працьовитості для своїх сімей.
4. Молімося за хворих і стражденних, щоб вони знайшли розраду у страстях Христа.
5. Молімося за померлих, щоб Господь благоволив прийняти їх до вічної слави.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, поклоняючись Діві Марії Страждальній у своєму земному житті, осягнули благодать вічної радості з Нею у Небесному Царстві.
Господи Ісусе Христе, Твоя Матір співстраждала разом із Тобою під хрестом; вчини, щоб ми після трудів і страждань земного життя удостоїлися слави життя вічного. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Прийми, милосердний Боже, на славу Твого Імені молитви і дари, принесені з пошаною Пресвятої Діви Марії, † яку Ти, коли Вона стояла під хрестом Ісуса, * милостиво призначив нам люблячою Матір’ю. Через Христа, Господа нашого.
Префація про ПДМ № 30-31
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Радійте, коли берете участь у Христових муках, * щоб і в славному Його з’явленні * ви раділи та веселились.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Прийнявши таїнство вічного відкуплення, смиренно просимо Тебе, Господи, † щоб ми, споминаючи співстраждання Пресвятої Діви Марії, * доповнювали в собі те, чого ще бракує скорботам Христовим для Церкви. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)