Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на Урочистість Різдва Господнього, 25 грудня
18:00 Неділя 0 3 115
24-12-2017, 18:00

Літургія на Урочистість Різдва Господнього, 25 грудня

ВЕЧІРНЯ ВІГІЛІЙНА МЕСА (біл)
Ця Меса відправляється ввечері 24 грудня перед Першою Вечірнею Різдва Господнього, або після неї.

Кожне очікування знаходить своє сповнення, жодне не триває вічно. Так як Адвент Ізраїля, що тривав століттями, завершився цієї Святої Ночі Різдва, а наш цьогорічний Адвент – цього вігілійного вечора, так і Бог не полишить без відповіді людину, яка чекає на Його спасіння. Він є Еммануїлом – Богом-з-нами. Ми нині святкуємо чотири окремі Літургії, аби година за годиною переживати з Ісусом Його народження. А потім будемо ще упродовж Октави відкривати нові виміри великої Таємниці, через яку до нас приходить Боже життя.


АНТИФОН НА ВХІД

Сьогодні пізнаєте, що прийде Господь, щоб нас спасти, * і вранці побачите Його хвалу. (Пор. Вих 16, 6-7)

Мовиться «Слава во вишніх».

КОЛЕКТА

Боже, Ти щороку даруєш нам радість від очікування нашого відкуплення; † вчини, щоб ми усім серцем прийняли Твого Єдинородного Сина як нашого Відкупителя * і без тривоги могли дивитися на нашого Господа, Ісуса Христа, коли Він прийде як Суддя. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 62, 1-5
Читання з Книги пророка Ісаї.
Заради Сіону я не замовкну, Єрусалиму заради не втихну, аж доки, мов світло, не засяє його справедливість, і не запалає, наче смолоскип, його спасіння. Тоді народи побачать твою справедливість, усі царі – твою славу. І зватимуть тебе вже новим ім’ям, яке виречуть Господні уста. Блискучою короною в руці Господній будеш, царським вінцем у долоні Бога твого. Не зватимуть більше тебе: «Покинута», не зватимуть твою землю: «Полишена», а зватимуть тебе: «Моя у ній утіха», а твою землю: «Заміжня», бо Господь тебе уподобав, і земля твоя матиме чоловіка. І як одружується хлопець з дівчиною, так твій Будівничий одружиться з тобою. Як наречений радіє нареченою, так Бог твій радітиме тобою. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ

Пс 89, 4-5. 16-17. 27 і 29
Про милість Божу буду ввік співати.

Я уклав завіт зі своїм обранцем, *
поклявся Давидові, слузі своєму:
Навіки затверджую твоїх нащадків *
і буду підтримувати твій престол †
з покоління в покоління.
Блаженний народ, який переможний клич знає! *
Господи, вони ходитимуть у сяйві Твого обличчя.
У Твоєму Імені весь день вони будуть радіти, *
і в Твоїй справедливості вони звеличені будуть.
Він закличе до Мене: «Ти – Отець мій, *
мій Бог, Скеля мого спасіння!»
Навіки зберігатиму над ним своє милосердя, *
і Мій завіт буде йому вірний.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Діян 13, 16-17. 22-25
Читання з Діянь Апостолів.
Коли Павло прибув до Антіохії Пісидійської, підвівшись у синагозі і давши знак рукою, сказав: «Мужі ізраїльські й ви, хто боїться Бога, слухайте! Бог цього народу, Ізраїля, вибрав наших батьків і вивищив народ, коли вони перебували в Єгипетській землі, і з піднятим раменом вивів їх із неї. Він воздвиг їм царем Давида, якому засвідчив і сказав: “Знайшов Я Давида, сина Єссея, мужа по Моєму серцю, – він виконає всі Мої веління!” З його насіння Бог за обітницею дав Ізраїлеві Спасителя Ісуса. Йоан перед Його приходом проповідував хрещення покаяння всьому ізраїльському народові. А коли Йоан завершував свій шлях, то казав: “За кого ви мене вважаєте? Це не я! Але йде за мною Той, якому я не гідний розв’язати сандалі на ногах!”» Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Неправедність землі завтра знищена буде
і воцариться над нами Спаситель світу.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 1, 1-25 (довше) або Мт 1, 18-25 (коротше)
† Читання святого Євангелія від Матея.
Книга родоводу Ісуса Христа, сина Давида, сина Авраама. Авраам породив Ісаака. Ісаак же породив Якова. Яків же породив Юду та братів його. Юда ж породив Фареса і Зару від Тамари. Фарес же породив Есрома. Есром же породив Арама. Арам же породив Амінадава. Амінадав же породив Наассона. Наассон же породив Салмона. Салмон же породив Вооза від Рахави. Вооз же породив Овида від Рути. Овид же породив Єссея. Єссей же породив Давида, царя. А Давид породив Соломона від тієї, що була в Урія. Соломон же породив Ровоама. Ровоам же породив Авію. Авія же породив Асафа. Асаф же породив Йосафата. Йосафат же породив Йорама. Йорам же породив Озію. Озія ж породив Йоатама. Йоатам же породив Ахаза. Ахаз же породив Єзекію. Єзекія ж породив Манасію. Манасія ж породив Амоса. Амос же породив Йосію. Йосія ж породив Єхонію та його братів під час вавилонського переселення. А після вавилонського переселення Єхонія породив Салатиїла. Салатиїл же породив Зоровавеля. Зоровавель же породив Авіюда. Авіюд же породив Еліякима. Еліяким же породив Азора. Азор же породив Садока. Садок же породив Ахима. Ахим же породив Еліюда. Еліюд же породив Елеазара. Елеазар же породив Маттана. Маттан же породив Якова. Яків же породив Йосифа, чоловіка Марії, від якої народився Ісус, названий Христом. Усіх же поколінь, від Авраама до Давида, – чотирнадцять поколінь; і від Давида до вавилонського переселення – чотирнадцять поколінь; і від вавилонського переселення до Христа – чотирнадцять поколінь.
Початок коротшого фрагменту
А народження Ісуса Христа відбулося так. Коли Його мати Марія була призначена за дружину Йосифові, перш ніж вони зійшлися, виявилося, що вона мала в лоні від Духа Святого. А Йосиф, її чоловік, будучи праведним і не бажаючи її виставити на сором, вирішив таємно віддалити її. Коли ж він це обдумав, ось Господній ангел з’явився йому уві сні, кажучи: «Йосифе, сину Давидів, не бійся прийняти Марію, дружину свою, бо зачате в ній є від Духа Святого. Вона ж народить Сина, і назвеш Його іменем Ісус, бо Він спасе свій народ від його гріхів». Це ж усе сталося, щоби збулося, сказане Господом через пророка, який говорив: «Ось, діва матиме в лоні та народить Сина, і назвуть Його іменем – Еммануїл», що означає: «З нами Бог». Прокинувшись від сну, Йосиф вчинив так, як наказав йому Господній ангел, і прийняв свою дружину і не пізнав її, аж поки вона не народила Сина, і назвав Його іменем Ісус. Слово Господнє.

Мовиться “Вірую”. Під час слів “І воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком”, усі стають на коліна.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Вознесімо наші молитви до Бога, який посилає нам свого Сина Ісуса Христа, і просімо у Нього благодатей для нас, Його дітей:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона постійно проголошувала світові Добру Новину про Бога, який став людиною, щоб ми могли стати Його дітьми.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб Бог обдарував його здоров’ям і силою в праці для блага всіх людей.
3. Молімося за наших близьких, щоб нас об’єднала любов, яку дарує нам новонароджений Христос.
4. Молімося за всі народи, щоб вони жили в мирі та злагоді і допомагали один одному.
5. Молімося за померлих, щоб Господь помилував їх і прийняв до слави свого Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, дивлячись на Божественне Дитя, самі були добрими дітьми Небесного Отця, сповненими братньої любові один до одного.
Боже, наш Отче, нехай народження Твого Сина відновить життя Твоїх вірних, щоб ми могли достойно і плідно переживати тайну втілення Христа. Котрий з Тобою живе і царює на віки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, дай нам із ще більшою ревністю принести жертву у Вігілію Різдва Христо- вого, * котре стало початком нашого відкуплення. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Різдво Господнє № 3-5

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
З’явиться хвала Господня * і всі люди по- бачать спасіння від нашого Бога. (Пор. Іс 40, 5)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: зміцнюй наші сили святкуванням Різдва Твого Єдинородного Сина, * небесною тайною якого ми були поживлені та напоєні. Котрий живе і царює на віки вічні.


25 ГРУДНЯ, ПОНЕДІЛОК
МЕСА ВНОЧІ

Коли ангели виспівують «Слава во вишніх Богу», а пастирі вклоняються новонародженій Дитині, жителі Вифлеєму байдужі до цієї події, а деякі навіть відмовили Святій Родині в гостинності. Одвічна драма людства, поділеного щодо Бога… Яке щастя, що ми цієї ночі серед тих, які разом з ангельськими хорами величають Бога!

АНТИФОН НА ВХІД
Господь сказав мені: Син Мій єси Ти, * Я породив Тебе сьогодні. (Пс 2, 7)
Мовиться «Слава во вишніх».

КОЛЕКТА
Боже, Ти вчинив, що ця найсвятіша ніч зася- яла блиском істинного сяйва; † вчини, щоб у небі ми могли взяти участь у радості Того, * чию тайну світла ми пізнали на землі. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 9, 1-6
Читання з Книги пророка Ісаї.
Народ, який в пітьмі ходить, узрів світло велике; над тими, які живуть у тіні смерті, світло засяяло. Ти помножив їхні радощі і веселощі побільшив. Вони радіють перед Тобою, як радіють під час жнив, як веселяться, коли здобич ділять. Адже Ти розтрощив ярмо, що над ним тяжіло, палицю на плечах у нього і тростину його гнобителя – як за часів Мідіяна. Бо все взуття, що топче під час битви, всякий плащ, облитий кров’ю, піде на спалення, вогнем буде пожертий. Адже хлоп’ятко нам народилося, сина нам дано; влада на плечах у нього; і дадуть йому ім’я: чудесний Порадник, сильний Бог, Отець довічний, Князь миру. Великою буде його влада і мир не матиме кінця на престолі Давида і в його царстві, щоб його утвердити й укріпити в суді і справедливості віднині і повіки, – ревність Господа Сил це учинить. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 96, 1-2а. 2б-3. 11-12аб. 12в-13
Нині родився нам Христос Спаситель.

Заспівайте Господу нову пісню! *
Співай Господу, вся земле!
Співайте Господу, *
Його Ім’я благословляйте.
День у день сповіщайте про Його спасіння. *
Звістіть між язичниками Його славу,
серед усіх народів – *
Його діла дивовижні.
Хай веселиться небо, *
хай земля радіє!
Хай збуриться море і все, що його наповняє. *
Хай рівнина і все, що на ній, радіє!
Тоді радітимуть усі дерева в лісі *
перед обличчям Господа, який приходить, – †
бо Він приходить судити землю!
Він справедливо судитиме Всесвіт, *
і у своїй правді – народи.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Тит 2, 11-14
Читання з Послання святого апостола Павла до Тита.
Улюблений! З’явилася благодать Божа, спасенна для всіх людей; вона виховує нас, щоб ми, відрікшись безбожності й світських пожадань, жили тверезо, праведно і побожно в теперішньому віці, очікуючи блаженної надії і появи слави великого Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, який віддав себе за нас, щоб викупити нас від усякого беззаконня, очистити собі особливий народ, ревний до добрих діл. Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Лк 2, 10-11
Алілуя, алілуя, алілуя.
Я звіщаю вам велику радість:
для вас сьогодні народився Спаситель.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 2, 1-14
† Читання святого Євангелія від Луки.
Сталося тими днями, що вийшов указ від кесаря Августа переписати всю заселену землю. Цей перепис уперше відбувся, як Сирією правив Квіриній. І йшли всі записатися, кожний до свого міста. Піднявся і Йосиф з Галілеї, з міста Назарета, до Юдеї, до міста Давидового, що зветься Вифлеємом, – бо був він з дому та з роду Давидового, – щоб записатися з Марією, зарученою з ним, яка була вагітна. І сталося ж так, що коли вони були там, сповнилися дні, щоб їй народити. І вона народила свого первородного Сина, сповила Його й поклала в яслах, оскільки в гостинному дворі не було для них місця. А в тій місцевості були пастухи, які жили в полі та стерегли у нічні сторожі свою отару. Аж ось Господній ангел став перед ними, і слава Господня осяяла їх, і вони налякалися страхом великим. І сказав їм ангел: «Не бійтеся, бо ось я благовіщу вам велику радість, яка буде для всього народу: для вас сьогодні в місті Давида народився Спаситель, який є Христос Господь. А ось вам знак: знайдете сповите Немовля, котре лежить у яслах». І раптом з’явилася біля ангела сила-силенна небесного війська; вони хвалили Бога і проголошували: «Слава во вишніх Богу, а на землі – мир людям Його вподобання!» Слово Господнє.

Мовиться «Вірую». Під час слів «і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком», усі стають на коліна.

МОЛИТВА ВІРНИХ
В цю святу ніч Різдва нашого Господа, осяяну блиском Месії, який прийшов спасти світ, смиренно просімо Бога:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона всіх людей осявала світлом Христа, який сьогодні народився в людському тілі.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб він невтомно ніс у світ Добру Новину про нашого Господа.
3. Молімося за наших рідних та близьких, щоб вони, за прикладом Святого Сімейства, жили у взаємній любові та злагоді.
4. Молімося за хворих та самотніх, щоб Господь, який надходить, наповнив їх своїми благодатями.
5. Молімося за померлих, щоб Спаситель дозволив їм оглядати Його обличчя повіки.
6. Молімося за нас, зібраних у цьому храмі, щоб нас наповнила істинна Божа радість і мир.

Боже, наш Отче, нехай прихід у світ Втіленого Слова розпорошить темряву гріха і дасть нам світло Твоєї істини. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Нехай буде угодною Тобі, Господи, жертва сьогоднішнього святкування, † щоб через цей священний обмін дарами ми перемінилися на подобу Того, * в кому наша людська природа з’єднана з Тобою. Котрий живе і царює на віки вічні.
Префація на Різдво Господнє № 3-5
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Слово  стало  Тілом *  і  ми  славу  Його бачили.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, наш Боже, вчини, просимо, † щоб ми, які з радістю святкуємо Різдво нашо- го Відкупителя, * святим життям заслужили дійти до єдності з Ним. Котрий живе і царює на віки вічні.

МЕСА НА СВІТАНКУ
Коли ми після довгої розлуки зустрічаємося з кимось дорогим нашому серцю, то можемо цілу ніч провести, розмовляючи з ним. Подібно й Церква, що чекає на прихід Господа, так само як пастухи з Євангелія, – не спить. На світанку знову збирається, аби переживати присутність серед нас Того, Хто, натхнений любов’ю до людей, стає одним із нас. Бог своїм словом пояснює пастухам і Марії сенс подій, у яких вони беруть участь, бо це виглядає як звичайне народження дитини. Це ж саме слово відкриває і нам глибший сенс нашого життя і допомагає у простих знаках таїнств зустріти живого Христа.

АНТИФОН НА ВХІД
Сві тло засіяло сьогодні над нами, * бо Господь народився. * Назвали Його ім’ям: чудесний порадник, сильний Бог, * Отець довічний, * Князь миру, * царюванню Його не буде кінця.

Мовиться «Слава во вишніх».

КОЛЕКТА
Наповнені новим сяйвом Втіленого Слова, просимо Тебе, Всемогутній Боже: † вчини, щоб у наших вчинках розблисло те, * що завдяки вірі сяє в наших душах. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ

Іс 62, 11-12
Читання з Книги пророка Ісаї.
Ось Господь дає почути аж до кінців землі: «Скажіть доньці Сіонській: Ось іде твій Спаситель. Ось із Ним Його заплата, перед Ним Його нагорода. І їх назвуть святим Народом, Викупленими Господом, тебе ж назвуть Розшукуваним, Містом не покинутим». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 97, 1 і 6. 11-12
Днесь Бог родився – світло нам засяє.

Господь воцарився: хай земля звеселиться! *
Нехай численні острови зрадіють!
Небеса сповістили Його справедливість, *
і всі народи побачили Його славу.
Світло для праведника сяє, *
радість – для праведних серцем.
У Господі, праведні, радійте, *
пам’ять Його святості славте.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Тит 3, 4-7
Читання з Послання святого апостола Павла до Тита.
Улюблений! Коли з’явилася лагідність і любов до людей нашого Спасителя, Бога, Він нас спас не з причини праведних учинків, які ми вчинили, але зі своєї милості через купіль відродження та оновлення Святим Духом, якого вилив на нас щедро через Ісуса Христа – нашого Спасителя, – щоб ми, оправданні Його благодаттю, стали спадкоємцями згідно з надією вічного життя. Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Лк 2, 14
Алілуя, алілуя, алілуя.
Слава во вишніх Богу,
а на землі – мир людям Його вподобання!

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 2, 15-20
† Читання святого Євангелія від Луки.
І сталося, що коли ангели відійшли від пастухів на небо, пастухи почали говорити один одному: «Ходімо у Вифлеєм і подивімося на це слово, що сталося, яке Господь явив нам». Поспішаючи, вони прийшли та знайшли Марію, Йосифа й Немовля, котре лежало в яслах. Побачивши, вони розповіли про слово, яке було сказано їм про цю Дитину. І всі ті, які чули, здивувалися зі сказаного їм пастухами. Марія ж зберігала всі ці події, зіставляючи їх у своєму серці. А пастухи повернулися, славлячи й вихваляючи Бога за все, що чули та бачили, як їм було сказано. Слово Господнє.

Мовиться «Вірую». Під час слів «і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком», усі стають на коліна.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Через Ісуса Христа, народженого від Діви Марії, який несе радість всім людям доброї волі, вознесімо до Господа наші молитви:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона зростала у святості та ревності своїх дітей.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб він безустанно скеровував серця віруючих на дорогу правди, любові та миру.
3. Молімося за нашого єпископа, за всіх єпископів і священиків, щоб вони були ревними пастирями Божого народу.
4. Молімося за все людство, щоб радість Різдва Господнього принесла світові істинний мир і щоб ніхто не потерпав від воєн та насилля.
5. Молімося за померлих, щоб вони, омиті Божим милосердям, раділи зі Святими на небесах.
6. Молімося за нас самих, щоб ми вміли дякувати Господу за явлені нам благодаті.
Наш найкращий Отче, нехай заступництво Твого Сина випросить для нас світло Твоєї істини, щоб ми удостоїлися вічного спасіння. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: нехай наші дари виявляться гідними тайн нинішнього Різдва, † щоб так, як народжена людина сяє, як сам Бог, * так і наша людська природа була прилучена до того, що божественне. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Різдво Господнє № 3-5

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Радуйся вельми, о дочко Сіону, * викри- куй радісно, дочко Єрусалиму. * Ось Цар твій іде до тебе, * Святий і Спаситель світу. (Пор. Зах 9, 9)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Вчини, Господи, щоб ми, які з радісною відданістю відзначаємо Різдво Твого Сина, * пізнавали у повноті віри і возлюбили палкою любов’ю таємниці цієї тайни. Через Христа, Господа нашого.

МЕСА ВДЕНЬ
Різдво, напевно, найбільше люблять діти. Та й дорослих воно розчулює, нагадуючи атмосферу дитинства: вертеп, ялинки, якщо пощастить – свіжий сніг. Як у казці… На жаль, багато хто в наш час трактує Різдвяні Свята власне так, як казку. Різдво втратило для них релігійний зміст. Тому Пролог Євангелія Св. Йоана мовою не зовсім простою, бо забарвленою філософськими поняттями, нагадує нам справжню суть сьогоднішнього свята – втілення одвічного Божого Слова, яке «прийшло до своїх». Те саме, але іншими словами, проголошує відома колядка: «Бог Предвічний народився». Незбагненна тайна…

АНТИФОН НА ВХІД
Хлоп’ятко нам народилося, Сина нам дано; * вла- да на плечах у Нього, * і назвали Його провісником Божих намірів.
Мовиться «Слава во вишніх».

КОЛЕКТА
Боже, Ти предивно створив гідність людської природи і ще чудесніше її відновив; † дай нам участь, просимо, у божественності Того, * який благоволив прийняти нашу людську природу. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 52, 7-10
Читання з Книги пророка Ісаї.
Які ж гарні на горах ноги того, хто несе добру новину, хто звіщає мир, вістить щасну долю, спасіння возвіщає, хто Сіонові говорить: «Твій Бог царює!» Слухай! Варта твоя підняла голос, усі разом радісно гукають, бо бачать власними очима, що Господь повертається до Сіону. Кликніть весело разом, румовища єрусалимські, бо Господь утішає свій народ, Єрусалим визволяє! Господь оголив своє рамено святе перед очима всіх народів, і всі кінці землі побачать спасіння нашого Бога. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ

Пс 98, 1. 2-3аб. 3в-4. 5-6
Весь світ побачив, як наш Бог спасає.

Заспівайте Господу нову пісню, *
бо Він учинив чуда.
Мені вчинила спасіння Його правиця, *
Його святе рамено.
Господь явив своє спасіння, – *
перед очима народів відкрив свою справедливість.
Він згадав свою милість *
і свою справедливість домові Ізраїля.
Всі кінці землі побачили *
спасіння нашого Бога.
Вигукуй Господу, вся земле, – *
вигукуйте радісно, співайте і грайте!
Заграйте Господу на арфі, – *
на арфі, з мелодійною піснею.
На сурмах, під звуки рога, *
радісний гук перед Царем – Господом здіймайте.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Євр 1, 1-6
Читання з Послання до євреїв.
Багаторазово й багатьма способами колись через пророків говорив Бог до наших батьків, а цими останніми днями заговорив до нас через Сина, якого поставив спадкоємцем усього і через якого створив віки. Він, будучи сяйвом слави та відбиттям Його сутності, утримуючи все словом своєї сили, здійснивши очищення гріхів, – сів праворуч Величності на висотах. Він настільки кращий за ангелів, наскільки преславніше від них Його Ім’я, яке Він успадкував. Бо кому з ангелів і коли мовилося: «Ти є Мій Син, Я нині породив Тебе?» Або: «Я буду Йому за Отця, а Він буде Мені за Сина?» І коли знову вводить Первородного у світ, то каже: «І хай поклоняться Йому всі Божі ангели!» Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
День священний нам засяяв:
прийдіть, народи, і Господу поклоніться,
бо світло велике зійшло нині на землю.

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 1, 1-18 (довше)
† Читання святого Євангелія від Йоана.
В началі було Слово, і Слово було в Бога, і Богом було Слово. Воно в началі було в Бога. Все через Нього постало, і без Нього не постало нічого з того, що постало. У Ньому було життя, – і життя було Світлом людей. І Світло світить у темряві, й темрява Його не охопила. З’явився чоловік, посланий від Бога; ім’я йому Йоан. Він прийшов ради свідчення, аби засвідчити про Світло, щоб усі повірили через нього. Не був він Світлом, а прийшов засвідчити про Світло. Було справжнє Світло, яке приходить у світ: Воно освічує кожну людину. У світі Він був, і світ через Нього постав, і світ Його не пізнав. До своїх Він прийшов, та свої Його не прийняли. А тим, які прийняли Його, дав владу стати Божими дітьми, – тим, які вірять у Його Ім’я; тим, які ні від крові, ні від бажання плоті, ні від бажання чоловіка, але від Бога народилися. І Слово стало тілом, і оселилося між нами, і ми споглядали славу Його, – славу як Єдинородного від Отця, повного благодаті й істини. Йоан свідчить про Нього і волає, кажучи: «Він був тим, про кого я говорив, що Той, хто іде за мною, був переді мною, оскільки був раніше від мене!» Адже з Його повноти ми всі одержали благодать за благодать, оскільки Закон був даний через Мойсея, а благодать та істина з’явилися через Ісуса Христа. Бога ніхто ніколи не бачив, Єдинородний Бог, який у лоні Отця, – Він явив. Слово Господнє.

Або:

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 1, 1-5. 9-14 (коротше)
† Читання святого Євангелія від Йоана.
В началі було Слово, і Слово було в Бога, і Богом було Слово. Воно в началі було в Бога. Все через Нього постало, і без Нього не постало нічого з того, що постало. У Ньому було життя, – і життя було Світлом людей. І Світло світить у темряві, й темрява Його не охопила. То було справжнє Світло, яке приходить у світ: Воно освічує кожну людину. У світі Він був, і світ через Нього постав, і світ Його не пізнав. До своїх Він прийшов, та свої Його не прийняли. А тим, які прийняли Його, дав владу стати Божими дітьми, – тим, які вірять у Його Ім’я; тим, які ні від крові, ні від бажання плоті, ні від бажання чоловіка, але від Бога народилися. І Слово стало тілом, і оселилося між нами, і ми споглядали славу Його, – славу як Єдинородного від Отця, повного благодаті й істини. Слово Господнє.

Мовиться “Вірую”. Після слів “І воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком”, усі стають на коліна.

МОЛИТВА ВІРНИХ
У день Різдва нашого Спасителя дякуймо Богу за благодаті, які Він дає нам, і молімося до Нього:
1. За святу Церкву, щоб вона невтомно являла світові істинне світло, яке дає вічне життя – Ісуса Христа.
2. За Святішого Отця, щоб він завжди був для світу видимим знаком присутності нашого Господа.
3. За рідних і близьких, щоб милосердя Боже завжди чувало над ними.
4. За дітей, щоб їхні батьки любили їх і виховували власним добрим прикладом.
5. За душі в чистилищі, щоб Господь відкрив перед ними брами свого Царства.
6. За нас, зібраних навколо вівтаря, щоб ми, як Йоан Хреститель, добрим життям засвідчували нашу віру.

Отче, Твоє Слово відроджує нас до праведного життя, вислухай наші смиренні молитви і вчини, щоб ми своїми вчинками були для світу свідками Твоєї любові. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Нехай буде угодною Тобі, Господи, жертва нинішньої урочистості, † в якій відбувається досконале здійснення нашого примирення * і міс- титься для нас повнота божественного культу. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Різдво Господнє № 3-5

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Усі кінці землі побачили, * як наш Бог спасає.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо Тебе, милосердний Боже: нехай народжений нині Спаситель світу, який став Творцем нашого божественного народження, * стане для нас також Подателем безсмертя. Котрий живе і царює на віки вічні.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.