ВОЗДВИЖЕННЯ ВСЕЧЕСНОГО ХРЕСТА (черв) Свято
В свято Воздвиження Всечесного Хреста дивимось на цей хрест не як на знаряддя муки чи смерті. Люди дивились на хрест, як на знаряддя смерті. І так було до того моменту, коли на хресті завис Христос. Тепер ми дивимось на Хрест, як на знак нашого спасіння. Ісуса розiп’яли на хресті ради спасіння людей. Він не нарікав, терпів усі знущання, та терпеливо ніс свого хреста, завдяки якому ми маємо життя вічне. Мусимо серцем відчувати ту велич і силу Божого Хреста, на якому Бог віддає себе добровільно на смерть і проливає свою невинну кров за всіх людей.
АНТИФОН НА ВХІДВ свято Воздвиження Всечесного Хреста дивимось на цей хрест не як на знаряддя муки чи смерті. Люди дивились на хрест, як на знаряддя смерті. І так було до того моменту, коли на хресті завис Христос. Тепер ми дивимось на Хрест, як на знак нашого спасіння. Ісуса розiп’яли на хресті ради спасіння людей. Він не нарікав, терпів усі знущання, та терпеливо ніс свого хреста, завдяки якому ми маємо життя вічне. Мусимо серцем відчувати ту велич і силу Божого Хреста, на якому Бог віддає себе добровільно на смерть і проливає свою невинну кров за всіх людей.
Нам слід хвалитися хрестом Господа нашого Ісуса Христа. * В ньому наше спасі ння, життя і воскресіння. * Ним ми спасенні та визволені. (Пор. Гал 6, 14)
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА
Боже, Ти схотів, щоб Твій Єдинородний Син прийняв хрест для спасіння людського роду; † вчини, просимо, щоб ми в небі удостоїлися дарів відкуплення Того, * котрого тайну пізнали на землі. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Числ 21, 4-9
Читання з Книги Чисел
Тими днями люди в дорозі підупали на дусі, і почали вони нарікати на Бога й на Мойсея: «Для чого вивели ви нас із Єгипту, – щоб повмирати в цій пустелі? Хліба нема, води нема, а той легенький хліб набрид нам!» Тоді Господь наслав на людей вогненних гадюк, і почали вони кусати їх. І вимерло в Ізраїля сила народу. Прийшли люди до Мойсея та й кажуть: «Згрішили ми, бо говорили проти Господа й проти тебе; помолися ж до Господа, щоб віддалив від нас гадюк». І Мойсей помолився за народ. Господь же мовив до Мойсея: «Зроби собі вогненну гадюку й повісь її на стовпі, а як укусить когось гадюка, то він погляне на неї й зостанеться живий». І зробив Мойсей мідяного змія й повісив його на стовпі; і коли кого-небудь кусала гадюка, то він звертав очі на мідяного змія й лишався живий. Слово Боже.
Або:
Флп 2, 6-11
Читання з Послання святого апостола Павла до филип’ян
Христос Ісус, маючи Божу природу, не вважав посяганням бути рівним Богові, але понизив самого себе, прийнявши образ раба, постав у подобі людини, і з вигляду був як людина; Він упокорив себе, був слухняним аж до смерті, й до смерті хресної. Тому й Бог надзвичайно звеличив Його та дав Йому Ім’я, яке вище всякого іншого імені, аби перед Ім’ям Ісуса поклонилося кожне коліно – і піднебесних, і земних, і підземних; і щоб кожною мовою було визнано, що Ісус Христос – це Господь, для слави Бога Отця. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 78, 1-2. 34-35. 36-37. 38
Не забувайте Господні діяння.
Прислухайся, мій народе, до мого закону, *
прихили своє вухо до слів моїх уст.
Я відкрию уста свої в притчах, *
розкажу давні загадки.
Коли Він вигублював їх, вони Його шукали, – *
поверталися й ревно шукали Бога,
згадували, що Бог – їхня Скеля, *
що Всевишній Бог є їхнім викупителем.
Своїми устами вони підлещувалися до Нього, *
а своїм язиком зводили брехню на Нього.
Їхнє серце не було з Ним щире, *
і вони не були вірні Його завітові.
Та Він милосердний, *
Він прощав їхні гріхи, не вигублював їх,
а часто відвертав свій гнів, *
не палав своїм всеохоплюючим обуренням.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Поклоняємось Тобі, Христе, і величаємо Тебе,
Бо своєю смертю на хресті Ти відкупив весь рід людський.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 3, 13-17
† Читання святого Євангелія від Йоана
Того часу Ісус сказав Никодиму: «Ніхто не підіймався на небо, тільки Той, хто зійшов з неба: Син Людський. Як Мойсей підняв змія в пустелі, так має бути піднятий Син Людський, щоб кожний, хто вірить у Нього, мав вічне життя. Бо так Бог полюбив світ, що дав свого Єдинородного Сина, щоб кожний, хто вірить у Нього, не загинув, але мав життя вічне. Адже не послав Бог Сина у світ, щоб судити світ, але щоби через Нього спасти світ». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Хрест є знаком нашої віри, нашої надії та любові; у його підніжжя складемо наші щирі молитви, уповаючи, що Господь вислухає їх:
1. Молімося за Церкву Господню, щоб вона могла вільно проповідувати Євангеліє Христа по всій землі.
2. Молімося за мир, щоб народи могли жити у злагоді та добробуті.
З. Молімося за хворих і стражденних, щоб хрест Господа нашого Ісуса Христа був їхнім порятунком і розрадою.
4. Молімося за працівників медицини, щоб у своїй праці вони пам’ятали, що допомагаючи людям, вони допомагають самому Господу Христу.
5. Молімося за наших померлих, щоб Ісус Христос, котрий переміг на хресті смерть, воскресив їх для вічної радості в Небесному Царстві.
6. Молімося за нас самих, щоб хрест був нашою зброєю у боротьбі зі сатаною, власними слабкостями та пристрастями.
Господи Ісусе Христе, Ти через хрест відкупив людство; вчини, щоб ми витривало несли наш щоденний хрест і так осягнули Небесне Царство. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо Тебе, Господи: нехай ця жертва, яка на вівтарі хреста знищила провини всього світу, * очистить і нас від усіх гріхів. Через Христа, Господа нашого.
ПРЕФАЦІЯ: Перемога преславного хреста.
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. До-стойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми Тобі завжди і всюди складали подяку, * Господи, святий Отче, * Всемогутній, вічний Боже. Ти постановив на дереві хреста здійснити спасі ння людського роду, * щоб там, де смерть взяла початок, там також постало життя, * а той, що переміг на дереві, * також на дереві був переможений Ісусом Христом, Господом нашим. Через Нього Твою велич прославляють Ангели, * їй поклоняються Господства і благогові ють перед нею Сили, * а небеса та їхні мешканці і блаженні Серафими разом з ними радіють. Вчини, просимо, щоб і наші голоси приєдналися до них, смиренно взиваючи: Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот…
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Я ж, коли від землі буду піднесений, * усіх притягну до себе, – говорить Господь. (Пор. Йн 12, 32)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Поживлені на святій трапезі, смиренно благаємо Тебе, Господи Ісусе Христе, † щоб Ти привів до слави воскресіння Твоїх вірних, * котрих Ти відкупив через древо животворного хреста. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)