Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Якщо ми не противимося злу, то мовчки сприяємо йому. Слово Папи Франциска під час недільної молитви «Ангел Господній» 12 серпня 2018 року
10:21 Четвер 0 540
16-08-2018, 10:21

Якщо ми не противимося злу, то мовчки сприяємо йому. Слово Папи Франциска під час недільної молитви «Ангел Господній» 12 серпня 2018 року

Дорогі брати і сестри, дорогі молоді італійці, доброго дня!
У сьогоднішньому другому читанні апостол Павло проголошує нагальний заклик: «Не засмучуйте Святого Духа Божого, що ним ви назнаменовані на день відкуплення» (Еф 4, 30).

Але я запитую себе: як засмучують Святого Духа? Ми всі отримали Його у хрещенні й миропомазанні, а тому, щоб не засмутити Святого Духа, треба жити відповідно до обітниць хрещення, відновлених у миропомазанні. Відповідно, а не лицемірно: не забувайте про це. Християнин не може бути лицемірним: він мусить жити послідовно. Обітниці хрещення мають два аспекти: відмову від лукавого й дотримання добра.

Відмовитися від лукавого означає сказати «ні» спокусам, гріху, сатані. Конкретніше це значить сказати «ні» культурі смерті, яка проявляється в утечі від реальності до ілюзорного щастя, вираженого в обмані, шахрайстві, несправедливості й нехтуванні іншими. Відповідь на все це – «ні». Нове життя, яке нам було дане у хрещенні й джерело якого Дух, відкидає поведінку, що керується почуттями поділу й розбрату. Ось чому апостол Павло закликає викорінити геть із сердець усяку досаду, гнів, лють, крик та хулу разом з усією злобою (див. в. 31). Ось що каже Павло. Ці шість елементів або вад, які руйнують радість Святого Духа, отруюють серце і призводять до проклять супроти Бога та ближнього.

Проте замало не чинити зла, щоби бути хорошим християнином; треба дотримуватися добра й робити добро. Ось як каже про це апостол Павло: «Будьте, натомість, добрі один до одного та милосердні, прощайте один одному, як Бог у Христі вам простив» (в. 32). Не раз можна почути, як хтось каже: «Я нікому не завдаю болю» – і вважає після цього себе святим. Гаразд, але чи ти чиниш добро? Скільки людей не роблять злих справ, та не роблять і добрих, і їхнє життя сповнюється байдужістю, апатією, млявістю. Така позиція суперечить не тільки Євангелію, а й вашому характеру, молоді люди: адже ви за природою динамічні, пристрасні та сміливі. Запам’ятайте це – і якщо запам’ятали, то разом повторімо: «Добре не чинити зла, але погано не чинити добра». Ось що сказав святий Альберто Уртадо.

Сьогодні я закликаю вас стати головними героями, протагоністами добра! Протагоністами добра. Не заспокоюйте себе, що не робите зла; кожен завинив проти добра, якщо міг учинити щось добре, але не зробив цього. Мало не ненавидіти – треба прощати; мало не гніватися – треба молитися за ворогів; мало не призводити до поділів – треба нести мир туди, де його немає; мало не казати погано про інших – треба зупиняти того, хто говорить про інших погано; припинити правити теревені – це чинити добро. Якщо ми не противимося злу, то мовчки сприяємо йому. Потрібно втручатися, якщо зло поширюється; адже зло шириться там, де немає сміливих християн, що з добром «ходять у любові» (пор. Еф 5, 2), як казав святий Павло.

Дорогі молоді люди, цими днями вам довелося дуже багато пройти. Ви ще навчаєтеся ходити, тож можу порадити вам: ходіть у милосердній любові, ходіть у любові! І ходімо разом назустріч наступному Синоду єпископів. Нехай Пресвята Діва Марія підтримає нас Своїм материнським заступництвом, аби кожен із нас щодня рішуче міг відповісти «ні» злу й «так» добру.

[Після молитви]

Дорогі брати й сестри!

Вітаю всіх вас, римлян і паломників із багатьох куточків світу.

Зокрема, вітаю молодь італійських дієцезій, яку супроводжують єпископи, священики й вихователі. Цими днями ви наповнили ентузіазмом і вірою вулиці Рима. Дякую вам за присутність і за християнське свідчення! А вчора, під час привітання, я забув звернути слово до священиків, які найближчі до вас: дякую цим численним священикам, дякую за роботу, яку вони роблять щодня, дякую за терпіння – бо ж робота з вами вимагає терпіння! Терпіння священиків… Дуже, дуже, дуже дякую вам. Я також бачив, як багато черниць працювало з вами; дякую вам, сестри.

Скеровую подяку також Єпископській конференції Італії, яку тут представляє її голова, кардинал Ґвалтьєро Бассетті. Він допоміг влаштувати цю зустріч молоді перед Синодом єпископів.

Дорогі молоді люди, повернувшись до своїх спільнот, свідчіть одноліткам і кожному зустрічному про радість братерства й сопричастя, які ви відчували в ці дні паломництва й молитви.

Бажаю всім доброї неділі. Хорошого повернення додому. І будь ласка, не забувайте молитися за мене! Смачного обіду – і до побачення!

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
12 серпня 2018

Переклад КМЦ за vatican.va

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий