Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: Проповідь мусить бути добре підготована та коротка

Папа: Проповідь мусить бути добре підготована та коротка

Через читання з Євангелія та проповідь під час Літургії Слова Бог веде діалог зі Своїм людом, і якщо ми займемо поставу слухання Божого слова, то через нього навернемося й будемо перемінені. Так Папа Франциск підсумував своє повчання, виголошене під час загальної аудієнції, що в середу, 7 лютого 2018 р., відбулася в залі Павла VI у Ватикані. Під час зустрічі з паломниками, яка через грозу відбулася не на площі, він продовжив цикл катехиз про Месу.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.

Святий Отець зазначив, що діалог між Богом і людьми, який розвивається під час Літургії Слова, сягає своєї вершини в читанні Євангелія. «Подібно до того, як таїнства Христа просвітлюють все біблійне об’явлення, так і під час Літургії Слова Євангеліє проливає світло для розуміння значення біблійних текстів, які її випереджають, як зі Старого, так і з Нового Завітів», – сказав він, звертаючи увагу на те, що служба відрізняє читання Євангелія від інших читань та оточує його особливою пошаною.

Зокрема, читання Євангелія зарезервоване для висвяченого служителя, його слухаємо стоячи, а через свічки й кадіння відбувається вшанування Христа, «Який через євангельське читання знову робить звучним Своє дієве слово».

«Там відбувається безпосереднє звертання, про що свідчить виголос, яким відповідаємо на читання: "Слава, Тобі, Господи" та "Слава, Тобі, Христе". Ми підводимося, щоби слухати Євангеліє, але це Христос там промовляє. І тому ми уважні, оскільки відбувається безпосереднє спілкування. До нас промовляє Господь», – сказав Святий Отець, підкреслюючи, що під час Меси читаємо Євангеліє не щоби довідатися, що колись відбувалося, а щоб усвідомити все те, що Ісус казав і робив. І це слово «живе і сягає серця». Адже, як писав святий Августин, «Євангелія це Христові уста».

«Аби сприяти проникненню Свого послання, Христос послуговується також і словами священика, який після Євангелія виголошує проповідь. Щиро заохочувана Другим Ватиканським собором як суттєва частина самої ж літургії, проповідь не є ні принагідною промовою, ні катехизою, як ця, що її роблю тепер, ані конференцією чи лекцією. Проповідь є чимось іншим», – вів далі Папа. За його словами, проповідь – це продовження «діалогу, розпочатого між Господом і Його людом», аби почуті слова втілювалися в життя.

«Справжньою екзегезою Євангелія це наше святе життя! Боже слово звершується, втілюючись у нас, перекладаючись у діла, як це трапилося в житті Марії та святих», – сказав Святий Отець, знову повторюючи сказане раніше, що «Господнє слово входить через вуха, доходить до серця та виявляється назовні через руки».

Понтифік наголосив, що той, хто проповідує, має «добре звершувати своє служіння», чинячи дійсну послугу всім, хто бере участь у Месі, «але також і ті, які слухають, повинні виконати належне їм», насамперед, «звертаючи достатньо уваги», уникаючи суб’єктивних претензій і пам’ятаючи про те, що кожен проповідник «має свої сильні сторони й обмеження».

«А той, хто виголошує проповідь, має усвідомлювати, що не робить якусь власну чинність, а проповідуючи, дає голос Ісусові, мовить Ісусове слово», – зауважив Папа. Він розповів, як одного разу батько священика хвалився, що, мовляв, дуже задоволений, бо «разом із друзями знайшов церкву, де під час Меси нема проповіді». «Як же часто, – сказав він, – можемо побачити, як під час проповіді дехто задрімає, інші розмовляють, або виходять викурити сигарету… Так, це правда й ви це добре знаєте. Тому прошу, щоби проповідь була коротка, але добре підготована. Як готуємо проповідь, дорогі священики, диякони та єпископи? Молячись, вивчаючи Боже слово та формулюючи зрозумілий і короткий синтез, не довший, ніж 10 хвилин».

Підсумовуючи, Папа підкреслив, що під час Літургії Слова Бог провадить діалог зі Своїм людом, який «слухає Його уважно та шанобливо», розпізнаючи Його «присутнім і діяльним». Тож, якщо займемо поставу слухання «доброї новини», вона наверне нас і перемінить, зробивши здатними «змінити себе самих і світ».

За темою:

Заклики Папа Франциска про припинення торгівлі людьми й олімпійське перемир’я
Папа Франциск прийняв у Ватикані Президента Туреччини
Папа Франциск про важливість адорації