Недостатньо слухати Боже слово лише вухами, не впускаючи його до серця. Про це говорив Папа Франциск у новій катехизі про Месу під час загальної аудієнції в середу, 31 січня 2018 року.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.У попередній катехизі про Месу Папа завершив розгляд вступних частин, тож тепер перейшов до Літургії Слова, на яку «ми збираємося, щоб слухати те, що Бог зробив і має намір зробити для нас». Це безпосередній досвід, бо коли в Церкві читають Святе Писання, то «Сам Бог промовляє до Свого люду, і Христос, присутній у Своєму слові, звіщає Євангеліє». Тому дуже погано, коли під час читань починаються балачки. «Під час Літургії Слова сторінки Біблії припиняють бути письмовим твором, стаючи живим словом, вимовленим Богом. Це Бог промовляє до нас через прочитане, звертаючись тут і тепер», – наголосив Папа. Слухати дуже важливо навіть тоді, коли ми чогось не розуміємо.
Нам потрібне Боже слово, адже й Сам Христос казав, що «не єдиним хлібом житиме людина, але кожним словом, яке виходить із Божих уст». Тож і Літургію Слова можна назвати «трапезою», яку Господь приготував для нашого духовного життя: вона дуже щедра, бо черпає зі скарбів як Старого, так і Нового Завіту. Папа також вказав на важливість респонсорійного псалма, завдання якого – «сприяти роздумам про почуте під час попереднього читання».
«Літургійне проголошення тих самих читань із піснями, почерпнутими зі Святого Письма, виражає церковне сопричастя і сприяє йому, супроводжуючи мандрівку всіх і кожного. Тож стає зрозуміло, чому суб’єктивні вибори – наприклад, пропускання читань чи заміна їх небіблійними текстами – заборонені». Читання чогось іншого, заміна Божого слова «збіднює й компрометує діалог між Богом і Його людом на молитві». І навпаки, гідне облаштування амвону, участь хороших і підготованих лекторів «створює атмосферу сприйнятливої тиші, сприяючи досвідові діалогу».
«Ми знаємо, що Господнє слово – незамінна допомога для того, щоб не загубитися, як визнає псалмоспівець, звертаючись до Господа: “Слово твоє – світильник перед ногами в мене, світло на моїй стежці” (Пс 119, 105). Хіба зможемо звершувати земне паломництво, повне труднощів і випробувань, не зміцнюючись і не просвітлюючись регулярно Божим Словом, яке звучить під час Літургії?»
Підсумовуючи, Папа підкреслив, що «недостатньо слухати вухами, не приймаючи зерно Божого слова до серця, не даючи йому принести плоди». Згадуючи притчу про сіяча та різні ґрунти, він зауважив, що ефективною нашу відповідь робить Святий Дух, але Він «потребує сердець, які дозволяють над ними працювати й обробляти, аби почуте під час Меси впроваджувалося в життя».
За темою:
Папа: близькість і ніжність – це риси справжнього пастиря
Папа: Корінь ненависті – байдужість, а ліки від неї – відповідальність і пам’ять
Папа: Справжня покора неможлива без приниження