Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Манускрипти на Адвент. Трактат про сотворення світу

Манускрипти на Адвент. Трактат про сотворення світу

Людство завжди цікавилося тим, як усе почалося. Ми, пише Альберто Мангуель, більше переймаємося початками, ніж закінченнями. Фінали сприймаємо як належне й навіть часом сподіваємося, що мине вічність, доки вони надійдуть; а от початки бентежать нас щодня. Ми прагнемо знати, звідки і як усе взялося, сподіваючись, що історія народження пояснить те, що відбулось опісля.
Християнська розповідь про початки проста, але врочиста: «На початку сотворив Бог небо й землю» (Бут 1, 1). Приводячи в буття перші явища, Господь сотворює не тільки їх, а й саме існування тварного світу. До початку не було нічого – а потім, за словом Божим, стало все. Мить цього, як ми сказали б нині, великого вибуху заворожує уяву і змушує захоплено мовчати. Кінець усього – який, вірить Церква, насправді буде не кінцем, а цілковитою переміною світу, – описати легше: ми весь час зустрічаємося з ситуаціями, коли щось припиняє бути собою. А от передати повний брак, у якому раптом виникає щось, – завдання непросте. Тож не дивно, що манускриптів, де зображене сотворення світу, до нас із Середньовіччя дійшо значно менше, ніж апокаліптичних.


Утім, вони таки є. Один, виготовлений наприкінці ХІІІ століття, так і зветься: «Tractatus de creatione mundi» – «Трактат про сотворення світу». Це невеличкий рукопис, який містить опис із книги Буття (він виписаний червоним чорнилом – це традиційний колір для біблійних цитат) і коментарі до нього, а ще – розповідь про Страсті Христові. Книжку створили в Сієні, і її приписують перові Ґвідо ді Ґраціано чи якогось із його учнів; але хоч би хто був автором, рука його легка, а підхід до ілюстрування доволі незвичний.


Кольорова гама манускрипту мінімалістична: окрім чорного й червоного чорнила, в оздобленні використано синій колір і – для едемський пейзажів – ніжно-зелений. Майже нема ні позолоти, ні яскравих відтінків. Але в ініціалах ця стриманість компенсується вигадливістю форм, а в мініатюрах, які зображають сотворення світу й людини, – технікою. Річ у тім, що автор, крім традиційної ілюмінації, застосовує також акварель. Її напівпрозорість, може, й не зовсім передає відчуття поставання чогось із нічого, але близько до нього підходить.


Як і в біблійній розповіді, Господь на мініатюрах творить світ поступово: Він відділяє горішні води від долішніх, а долішні від тверді, і наповнює небо світилами, а землю, повітря і води – всілякою живністю. Біля щойно сотвореного Адама бачимо барана з пишним руном і розкішними рогами; він начебто нагадує, що людина хоч і вінець творіння, але все-таки його частина, і хто зна, чи найестетичніша. Перш ніж узяти з Адама ребро й сотворити Єву, Бог відпочиває, і на мініатюрі, яка зображає цей радісний день, людини не видно: Господь насолоджується спогляданням птахів, риб і звірини. Цікаво, що борода в Нього коротко підстрижена – загалом цей образ більше нагадує канонічні зображення Христа, ніж Бога Отця.


Але тільки початком автор не обмежується. Він веде розповідь далі, до переступу перших людей, і зміям, які в'ються довкола дерева пізнання на двох мініатюрах, співзвучні ініціали на звороті аркушів, теж звивисті та зміїсті. Після вигнання Адама і Єви з раю ця глава історії завершується, але тепер ми знаємо про гріхопадіння, і воно таки чимало пояснює. Друга частина трактату, де розказано про Страсті Христові, цілковито відрізняється від попередньої: там більше сторінок, але всі вони заповнені строгими чорними літерами, і тільки на початку є одна мініатюра з розп'яттям і один вигадливий ініціал. Можливо, історія Нового Адама лишає нас іще німішими від зачудування, ніж історія сотворення.

Джерело ілюстрацій – Світова електронна бібліотека.

Варвара Холодна

Попередні адвентові історії:
Про що молилася королева Бона?
Один із останніх рукописів Томи Кемпійського
Хроніки з зібрання Радзивілів
Бенедикціонал святого Етельвольда
Золотий кодекс на пурпурових сторінках
Новий випуск журналу «Verbum» – про сенс християнського виховання На сторінках журналу «Verbum» уже йшлося про молодь у контексті нещодавнього Синоду. Природним продовженням цієї теми здаються роздуми про християнське виховання – адже можна сказати, що молодь така, якою її сформувало попереднє покоління.
Культура Фланнері О'Коннор про католицьких письменників і їхніх читачів Спільно з журналом «Вербум» пропонуємо читачам КМЦ фрагмент із есе американської авторки Фланнері О’Коннор «Католицькі романісти і їхні читачі», опублікованого у збірці «Таємниця і звичаї» («Mystery and Manners», 1957). У цьому тексті вона розмірковує про письменницьке покликання й додаткові обов'язки, які виникають в автора-католика.