Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Манускрипти на Адвент. Хроніки з зібрання Радзивілів

Манускрипти на Адвент. Хроніки з зібрання Радзивілів

Сьогоднішня адвентова історія – не просто про манускрипт, а про улюблений манускрипт. Цей рукопис, який традиційно називають Радзивілівським літописом, вважають одною з найдавніших книжок, на сторінках якої можна знайти епізоди з життя та побуту стародавньої Русі.
Уперше я побачив ці мініатюри на початку 1980-х, коли Київ жив підготовкою до святкування свого 1500-ліття. Серед численних історичних і краєзнавчих матеріалів, присвячених визначній даті, тоді опублікували величезний художньо-історичний альбом «Давній Київ»: між текстами вчених, фотографіями археологічних розкопок, картами й малюнками-реконструкціями особливо вирізнялися репродукції з літопису, який, як на моє тодішнє вухо, мав дивну назву – Радзивілівський. Ілюстрації вабили незвичною для книжкових мініатюр горизонтальною орієнтацією, соковитістю і яскравістю фарб, а також – хоч це може й дивно звучати – технологічною подібністю до кадрів з анімаційних фільмів. Тоді я багато читав про мультиплікацію та якось навіть став свідком створення мультфільму. Я бачив, як на целулоїдних аркушах чорною тушшю промальовували контури фігур дійових осіб, а потім з іншого боку кольоровими фарбами їх заливали. Щось схоже – і за технологією, і за настроєм – було й на стародавніх мініатюрах Радзивілівського літопису. «Живцем» погортати його сторінки мені так і не вдалося. Але цей манускрипт і досі залишається для мене джерелом своєрідної книголюбської радості – адже під його впливом виникли мої перші уявлення з історії Києва.


Отож, чому літопис назвали Радзивілівським? Уперше його згадують у зв’язку із князем Янушем Радзивілом, віленським воєводою й великим гетьманом Великого Князівства Литовського – саме він у XVII столітті був першим документально підтвердженим власником літопису. Сам кодекс значно старший: він походить з кінця XV століття, а події, тут описані, сягають ще далі – аж до XIII століття.

В основі тексту лежить «Повість минулих літ» – легендарний літопис про історію Русі, написаний славнозвісним киянином Нестором Літописцем. Проте це джерело у Радзивілівській версії розширене та хронологічно продовжене аж до 1206 року. Тож можна сказати, що Радзивілівський літопис – це рукописна пізньосередньовічна версія або копія кінця XV століття, яка містить тексти, створені доXIII століття.
Про місце створення Радзивілівського літопису досі точаться академічні дискусії. Найчастіше згадують Смоленськ і Володимир Волинський. Примітно, що обидва ймовірні місця народження манускрипту на той момент належали до Великого Князівства Литовського, чим, імовірно, і можна пояснити його самобутність і численні відмінності від східнослов’янських літописів. Наприклад, одна з особливостей Радзивілівського манускрипту полягає в тому, що написаний він не на пергаменті, а вже на папері – власне, за водяними знаками вдалося орієнтовно датувати книжку.

Друга особливість найяскравіше помітна в оформленні сторінок: мініатюри горизонтально зорієнтовані, невисокі, але розтягнуті на всю ширину аркуша; так само на всю ширину, а не стовпцями, написано текст. Деякі дослідники ілюстрацій навіть вважають, що художники через такий специфічний дизайн сторінки мусили на одній ілюстрації поєднувати два чи й більше сюжетів, скопійованих із якогось первісного літопису. На деяких мініатюрах це виглядає так: на лівій частині мініатюри розміщено зав’язку сюжету, в центрі – розвиток, а на правому боці – кульмінацію та розв’язок дії. Власне, саме цим можна пояснити й «мультиплікаційність» мініатюр.

З технологічної точки зору, Радзивілівський манускрипт, будучи копією, і створювався як копія. Дослідження показують, що спочатку на розмічених аркушах художник-мініатюрист розміщував ілюстрації приблизно там, де вони були в першоджерелі, а вже потім писці заповнювали вільне місце текстом. Накреслення літер – це також змушує замислитися про культурний контекст створення манускрипту – далеке від каліграфічного (майже нема характерних буквиць!) і часом більше нагадує канцелярський скоропис, властивий для діловодства Великого Князівства Литовського.

Важливо, що ілюстрації в тексті мали йти одразу після відповідного епізоду. Однак така технологія призводила до курйозів: наприклад, місця для тексту могло не вистачати, бо писець не мав змоги «укомпактнити» розгонистий почерк, і тоді раніше намальовану мініатюру доводилося підганяти під текст іншому художникові. А іноді первісну ілюстрацію заклеювали, і на новій «латці» другий чи вже навіть третій художник малював зовсім нову мініатюру. Також на мініатюрах подекуди змінювали форму щитів, шоломів, корон, головних уборів – ймовірно, відповідно до політичної чи ідеологічної ситуації.

Нижче подаємо кілька мініатюр із Радзивілівського літопису, які стосуються окремих сторінок історії Києва.


Засновники Києва – брати Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь. Спочатку дуже важко розібратися, хто з персонажів брати, а хто сестра. Лише уважно придивившись, помічаєш, що перша, третя та четверта фігури «сидять на горах» і в них характерні кучері на підбородді – це і є бородаті брати. А друга фігура, яка стоїть поміж горами – їхня сестра.

Легенда про апостола Андрія. Андрій Первозваний буцімто відвідав пустельні терени, на яких згодом мав постати Київ, встановив хрест і виголосив пророцтво про майбутнє цих земель. На цій мініатюрі видно динаміку дії: ліворуч явно не безлюдні землі, а арка з людьми, які провожають апостола в далекий шлях; у центрі мініатюри апостол із жестом благословіння йде у незвідані землі; праворуч уже на київських горах ставиться хрест (зверніть увагу, в руках у помічника апостола цілком очевидна лопата).

Легенда про княгиню Ольгу. На мініатюрі – історія про розправу княгині Ольги з послами від древлянського племені, яке вбило її чоловіка, князя Ігоря. Так само «мініатюра в динаміці»: ліворуч послів несуть у човні до князівських палат; у центральній частині видно, що човен опущено в яму, над якою стоїть Ольга – із глумливою посмішкою на вустах; у правій частині мініатюри княгиня вже в башті й подає рукою виразно каральний знак закопувати.

Хрещення княгині Ольги. Ця мініатюра поєднує два сюжети. Ліворуч – сцена переговорів княгині Ольги з імператором Константином Багрянородним; правочур – хрещення княгині, де імператор виконує роль її хрещеного батька.

Князь Володимир править у Києві. Ця мініатюра показує князя до його Хрещення. У лівій частині князь на престолі, перед ним посли іноземних держав передають грамоти; у правій – київська гора Уздихальниця із капищем Перуна. Бовван зображений в античній манері й радше нагадує скульптуру Аполлона; навколо нього лише контури злих духів.

Хрещення князя Володимира. Сцена відбувається, вочевидь, у літописній Корсуні (Херсонесі). У центрі в купелі – князь Володимир; ліворуч від нього єпископ у традиційному грецькому літургійному облаченні; праворуч група невідомих із сувоями в руках – їхнє облачення чимось невловно нагадує стихирі дияконів латинського обряду. Не можуть не викликати усмішки глядача вельми втішені вирази облич духовенства.

Олексій Браславець

Попередні адвентові історії:
Бенедикціонал святого Етельвольда
Золотий кодекс на пурпурових сторінках
«Неапольський Діоскорид» – книжка про всі лікарські рослини
«Про вшанування Святого Хреста» – фігурні вірші ІХ століття
Золоте на чорному: бельгійський часослов XV століття
Культура Історичні згадки про музику у Кафі Більшість із вас чули про існування генуезьких середньовічних торгових факторій у Північному Причорномор’ї та зокрема в Криму. Старший науковий співробітник Національного заповіднику "Софія Київська" Олександр Джанов та викладач кафедри старовинної музики НМАУ ім. П. І. Чайковського Іван Кузьмінський дослідили джерела про музикантів Кафи та сьогодні поділяться цією інформацією з нами.