Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Манускрипти на Адвент. «Про вшанування Святого Хреста» – фігурні вірші ІХ століття
13:48 Середа 0 163
6-12-2017, 13:48

Манускрипти на Адвент. «Про вшанування Святого Хреста» – фігурні вірші ІХ століття

Святий Рабан (або Храбан) Мавр сьогодні далеко не найвідоміший із середньовічних авторів. Однак щоразу, співаючи «Veni Creator Spiritus», ми звертаємося до його творчості. А ще перу святого Рабана належить «De Laudibus Sanctae Crucis» («Про вшанування Святого Хреста») – книжка, якій позаздрили б поети-модерністи.
На загальній аудієнції 3 червня 2009 року Папа Бенедикт XVI розповів про нього: «Обраний спершу абатом знаменитого Фульдського монастиря, а потім архієпископом Майнца, свого рідного міста, він не покинув науки, доводячи прикладом власного життя, що можна бути відкритим для інших, не позбавляючи себе належного часу для роздумів, освіти й зосередження. Рабан Мавр був екзегетом, філософом, поетом, пастирем і чоловіком Божим».


Різнобічність святого Рабана виявилася вже в першому його творі, написаному на самісінькому початку ІХ століття, – «Про вшанування Святого Хреста». Теологічні розмисли про хресну таємницю поєдналися тут із поезією та графікою, щоби пробудити в читачах не тільки інтелектуальну, а й чуттєву увагу. Рабан Мавр був упевнений, що, крім розуму й серця, в переживання віри мають бути залучені ще й людські чуття – а цього можна досягти красою.


Прихильність Рабана Мавра до яскравих образів не дивує, якщо згадати, що він належав до бенедиктинців, які відстоювали різнобарвність на противагу аскетичній монохромності цистерціанців. Згодом, у ХІІ столітті, між двома орденами точилася дискусія щодо припустимості оздоблення храмів кольоровими розписами й вітражами. 


«Про вшанування Святого Хреста» складається з двох частин. У першій міститься 28 фігурних віршів із прозовими поясненнями на протилежних сторінках, а в другій – коментарі до першої.


Зазвичай фігурна поезія виглядає як зображення, зроблене з літер; такі вірші, популярні ще в античному світі, можна знайти, наприклад, у «Гаргантюа і Пантагрюелі» Франсуа Рабле чи в «Каліграмах» Гійома Аполлінера. Рабан Мавр підходить до цієї форми трохи по-іншому: його поезія – це квадрати з літер, у яких текст викладений послідовно, але так, щоб у фігурах, зображених у цих квадратах, за можливості теж прочитувались осмислені фрази.


Книжка «Про вшанування Святого Хреста» була доволі популярна, її переписували протягом усього Середньовіччя. Її версії нині є в бібліотеках Мадрида, Флоренції, Парижа (тут – одна з пізніших, яка належить до ХІІІ століття). У цьому тексті вміщені ілюстрації з манускрипту ІХ століття, який зберігається у Швейцарії, в Бернській бібліотеці.

Варвара Холодна

Попередні адвентові історії:
Золоте на чорному: бельгійський часослов XV століття
Аміатинський кодекс: найдавніша повна Вульгата
Середньовічні манускрипти: 21 історія на Адвент

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Культура 14:49 Неділя 0 171 Манускрипти на Адвент. Те, про що ми не розповіли До наших часів, кажуть дослідники, збереглося близько мільйона середньовічних манускриптів. Звісно, не всі вони містять якісь цікавинки чи мають захопливу історію, але й таких є чимало, тому не дивно, що рукописів, про які редакція КМЦ хотіла розказати впродовж цього Адвенту, виявилося значно більше, ніж тих, про які ми таки встигли написати. Сьогодні пропонуємо вам хоч ковзнути очима по манускриптах, із довшими розповідями про які не склалося.