Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Манускрипти на Адвент. «Неапольський Діоскорид» – книжка про всі лікарські рослини

Манускрипти на Адвент. «Неапольський Діоскорид» – книжка про всі лікарські рослини

Сьогодні в циклі адвентових історій про середньовічні рукописи ми розповімо про текст, спрямований на оздоровлення не душі, а тіла: грецькомовний манускрипт трактату Діоскорида «Про лікарські речовини», виготовлений у VII столітті.
Грек за походження, Діоскорид був римським лікарем у І столітті після Христа, за часів імператора Нерона. П'ятитомний трактат «Про лікарські речовини» вважають найважливішим медичним і фармацевтичним посібником давніх Греції й Риму. У Середньовіччі його часто копіювали як в Європі, так і в арабському світі.


Загалом «Про лікарські речовини» містить описи природних препаратів, які можна виготовити з тварин, рослин і мінералів. Однак неапольська версія обмежується лише травником, на 172 ілюстрованих аркушах якого описані всі лікарські рослини, знані на той час. Кожна сторінка містить детальне натуралістичне зображення рослини (а частіше кількох) і коментар, де вказані її характеристики, ареал і способи застосування.


Цей манускрипт, виготовлений, імовірно, на півдні Італії, який у VII столітті перебував під владою Візантії, – це підставове джерело для дослідження греко-римської медичної культури та її адаптації у візантійській традиції. За ним можна відстежити деякі інтелектуальні особливості того часу: наприклад, дидактичну форму коментарів, які більше нагадують посібник із застосування, ніж наукову працю.


На відміну від оригінального трактату, в неапольському манускрипті рослини розташовані в алфавітному порядку, що, мабуть, полегшувало користування книжкою. Описи рослин подані під малюнками у дві чи три колонки – так, імовірно, виглядали вони і в первісній версії сувою. Нотатки на полях показують, що у XIV–XV століттях манускриптом послуговувалися в медичній школі в Салерно. Зараз він зберігається в бібліотеці Неаполя, від якої й отримав назву.

Джерело ілюстрацій – Світова електронна бібліотека.

Варвара Холодна

Попередні адвентові історії:
Манускрипти на Адвент. «Про вшанування Святого Хреста» – фігурні вірші ІХ століття
Золоте на чорному: бельгійський часослов XV століття
Аміатинський кодекс: найдавніша повна Вульгата
Середньовічні манускрипти: 21 історія на Адвент
Новий випуск журналу «Verbum» – про сенс християнського виховання На сторінках журналу «Verbum» уже йшлося про молодь у контексті нещодавнього Синоду. Природним продовженням цієї теми здаються роздуми про християнське виховання – адже можна сказати, що молодь така, якою її сформувало попереднє покоління.
Культура Фланнері О'Коннор про католицьких письменників і їхніх читачів Спільно з журналом «Вербум» пропонуємо читачам КМЦ фрагмент із есе американської авторки Фланнері О’Коннор «Католицькі романісти і їхні читачі», опублікованого у збірці «Таємниця і звичаї» («Mystery and Manners», 1957). У цьому тексті вона розмірковує про письменницьке покликання й додаткові обов'язки, які виникають в автора-католика.