Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Манускрипти на Адвент. «Неапольський Діоскорид» – книжка про всі лікарські рослини
15:42 Четвер 0 159
7-12-2017, 15:42

Манускрипти на Адвент. «Неапольський Діоскорид» – книжка про всі лікарські рослини

Сьогодні в циклі адвентових історій про середньовічні рукописи ми розповімо про текст, спрямований на оздоровлення не душі, а тіла: грецькомовний манускрипт трактату Діоскорида «Про лікарські речовини», виготовлений у VII столітті.
Грек за походження, Діоскорид був римським лікарем у І столітті після Христа, за часів імператора Нерона. П'ятитомний трактат «Про лікарські речовини» вважають найважливішим медичним і фармацевтичним посібником давніх Греції й Риму. У Середньовіччі його часто копіювали як в Європі, так і в арабському світі.


Загалом «Про лікарські речовини» містить описи природних препаратів, які можна виготовити з тварин, рослин і мінералів. Однак неапольська версія обмежується лише травником, на 172 ілюстрованих аркушах якого описані всі лікарські рослини, знані на той час. Кожна сторінка містить детальне натуралістичне зображення рослини (а частіше кількох) і коментар, де вказані її характеристики, ареал і способи застосування.


Цей манускрипт, виготовлений, імовірно, на півдні Італії, який у VII столітті перебував під владою Візантії, – це підставове джерело для дослідження греко-римської медичної культури та її адаптації у візантійській традиції. За ним можна відстежити деякі інтелектуальні особливості того часу: наприклад, дидактичну форму коментарів, які більше нагадують посібник із застосування, ніж наукову працю.


На відміну від оригінального трактату, в неапольському манускрипті рослини розташовані в алфавітному порядку, що, мабуть, полегшувало користування книжкою. Описи рослин подані під малюнками у дві чи три колонки – так, імовірно, виглядали вони і в первісній версії сувою. Нотатки на полях показують, що у XIV–XV століттях манускриптом послуговувалися в медичній школі в Салерно. Зараз він зберігається в бібліотеці Неаполя, від якої й отримав назву.

Джерело ілюстрацій – Світова електронна бібліотека.

Варвара Холодна

Попередні адвентові історії:
Манускрипти на Адвент. «Про вшанування Святого Хреста» – фігурні вірші ІХ століття
Золоте на чорному: бельгійський часослов XV століття
Аміатинський кодекс: найдавніша повна Вульгата
Середньовічні манускрипти: 21 історія на Адвент

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Культура 14:49 Неділя 0 171 Манускрипти на Адвент. Те, про що ми не розповіли До наших часів, кажуть дослідники, збереглося близько мільйона середньовічних манускриптів. Звісно, не всі вони містять якісь цікавинки чи мають захопливу історію, але й таких є чимало, тому не дивно, що рукописів, про які редакція КМЦ хотіла розказати впродовж цього Адвенту, виявилося значно більше, ніж тих, про які ми таки встигли написати. Сьогодні пропонуємо вам хоч ковзнути очима по манускриптах, із довшими розповідями про які не склалося.