Покликуючи св. Матея, Ісус каже: “Здорові не потребують лікаря, лише хворі” (Мт 9,12). Ми покликані не до задоволених собою правильних людей, а до тих, які страждають через гріхи та різного роду поневолення – аби їх лікувати й звільняти.
Св. МАТЕЯ, Апостола і Євангеліста (черв) Свято
Матей, родом з Капернаума, був митарем. Господь Ісус покликав його до числа апостолів. Традиція приписує св. Матею авторство одного з канонічних Євангелій, написаного для юдеїв між 70 і 80 роками. Євангеліє від св. Матея дає докладний опис життя Господа Ісуса і вказує на те, що Ісус є обіцяним Месією.
АНТИФОН НА ВХІДСв. МАТЕЯ, Апостола і Євангеліста (черв) Свято
Матей, родом з Капернаума, був митарем. Господь Ісус покликав його до числа апостолів. Традиція приписує св. Матею авторство одного з канонічних Євангелій, написаного для юдеїв між 70 і 80 роками. Євангеліє від св. Матея дає докладний опис життя Господа Ісуса і вказує на те, що Ісус є обіцяним Месією.
Йдіть і чині ть учнями всі народи, * хрестячи їх та навчаючи берегти все, * що Я вам заповідав, – говорить Господь.
Мовиться «Слава во вишніх».
КОЛЕКТА
Боже, Ти в невимовному милосерді благоволив вибрати митаря Матея апостолом; * вчини, щоб за його прикладом та заступництвом ми, слідуючи за Тобою, міцно припали до Тебе. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Еф 4, 1-7. 11-13
Читання з Послання святого апостола Павла до ефесян
Брати! Отже, я, в’язень у Господі, прошу вас, щоб ви поводилися гідно звання, до якого були покликані, з усякою покірністю і лагідністю, з довготерпінням, в любові підтримуючи одне одного, намагаючись зберігати єдність духа в союзі миру. Одне Тіло й один Дух, – як і були ви покликані в одній надії вашого покликання. Один Господь, одна віра, одне хрещення, один Бог і Отець усіх, який над усіма, і через усіх, і в усіх. А кожному з нас дана благодать згідно з мірою дару Христа. Він і поставив одних апостолами, інших пророками, ще інших благовісниками, а тих – пастирями та вчителями, щоби приготувати святих для справи служіння, для збудування Христового тіла, аж поки всі досягнемо єдності віри й пізнання Божого Сина, досконалого змужнін- ня, міри зрілості – повноти Христа. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 19, 2-3. 4-5
Їхнє відлуння сповнює всю землю.
Небеса розповідають про Божу славу, *
а небозвід сповіщає про творіння Його рук.
День дневі передає вістку, *
а ніч ночі сповіщає знання.
Немає мови, немає слів, *
де би не чулися їхні голоси.
По всій землі пішло їхнє відлуння, *
і їхні слова – до кінців світу!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Тебе, Боже, хвалимо, ісповідуємо Тебе, Господи.
Тебе вихваляє преславний сонм Апостолів.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 9, 9-13
† Читання святого Євангелія від Матея
У той час Ісус, проходячи, запримітив чоловіка, який сидів на митниці, і котрий звався Матеєм, та й каже йому: «Іди за Мною!» Той підвівся і пішов слідом за Ним. І коли Він сидів при столі в домі, прийшло багато митників та грішників, і посідали вони з Ісусом та Його учнями. Побачивши це, фарисеї сказали Його учням: «Чому це ваш Учитель їсть з митниками та грішниками?» Він же, почувши, відповів: «Не здорові потребують лікаря, а хворі. Ідіть же й навчіться, що то значить “хочу милосердя, а не жертви”, адже Я прийшов закликати не праведників, а грішників». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Господь покликав грішного митаря Матея від жадібного нагромадження грошей до апостольської праці в бідності та самозреченні; тож заохочені Божою добротою, просімо у Бога благодаті:
1. Молімося за Католицьку Церкву, щоб вона ревно несла у світ Євангеліє Христа і служила усім людям.
2. Молімося за керівників держав, щоб вони дбали про громадян своєї країни і не марнували суспільних благ.
3. Молімося за наших єпископів і священиків, щоб вони ревно виконували служіння і витривало вели свою паству дорогою спасіння.
4. Молімося за всіх, хто працює, щоб вони виконували свою роботу сумлінно та порядно.
5. Молімося за душі в чистилищі, щоб Господь благоволив прийняти їх до спільноти святих.
6. Молімося за нас самих, щоб ми возвеличували Господа Бога не тільки молитвами, але й своєю працею і всім життям.
Господи Ісусе Христе, Ти благоволив покликати митаря Матея до апостольського служіння; вислухай наші смиренні молитви і вчини нас істинними Твоїми учнями. Котрий живеш і царюєш на віки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Споминаючи святого Матея, приносимо Тобі, Боже, наші молитви та дари † і смиренно благаємо Тебе: поглянь милостиво на свою Церкву, * віру якої Ти поживив проповідями Апостолів. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих апостолів № 32-33
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Господь говорить: * Я прийшов кликати не праведних, а грішних. (Мт 9, 13)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, ми стали учасниками радості, з якою святий Матей прийняв до свого дому Спасителя; † вчини, щоб ми завжди знаходили поживу у Христі , * який прийшов кликати до навернення неправедних, а грішних. Котрий живе і царює навіки вічні.
Зерно падає край дороги, на каменистий грунт, в тернину і на добру землю. Бог просто сіє всюди. Для Нього немає втрачених людей, немає когось, на кого Він махнув рукою і сказав: Тут уже нічого не виросте. Це Добра Новина для кожного з нас, що Господь дає нам своє Слово, незважаючи, чи наше серце – це місце край дороги, чи каменистий грунт, чи може тернина і, врешті, добра земля. Це може говорити лише про одне – наш Небесний Отець має велику надію на те, що сьогодні моє серце буде доброю землею, гостинною для Слова.
Кожний з нас є людиною – слабкою, грішною. Це наслідки первородного гріха. І Господь Ісус знає про це. Він хоче змінити наше життя, так як змінив життя багатьох людей, наприклад життя св. Павла, Марії Магдалини, св. Августина, св. Франциска. Запросимо Ісуса до свого серця і дозволимо Йому перемінювати нас, грішних, на добрих людей і добрих християн.
Або (біл) довільний спомин св. РОБЕРТА БЕЛЛАРМІНО, єпископа і Вчителя Церкви
Св. Роберт народився в Монтепульчіано в Тосканії у 1542 році. Вступив до ордену Єзуїтів. Після священицького рукоположення працював проповідником і професором богослов’я. Призначений кардиналом, а пізніше архієпископом Капуї, виявився ревним і розсудливим пастирем і реформатором. Суворий до себе, був сповненим любов’ю до ближніх і всією душею відданим Богу й Церкві. Помер 17 вересня 1621 року.
Спільні Меси: про Вчителів Церкви