Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Передмова Папи Франциска до книги Бенедикта XVI про віру й політику

Передмова Папи Франциска до книги Бенедикта XVI про віру й політику

«Взаємозв'язок між вірою й політикою – це одна з великих тем, які були в центрі уваги Йозефа Ратцінґера-Бенедикта XVI, і пронизує увесь його інтелектуальний і людський шлях: безпосередній досвід нацистського тоталітаризму вже з молодих років спонукав науковця замислюватися над межами послуху державі на користь свободи послуху Богові», – такими словами починається передмова Папи Франциска до книги його попередника Папи Бенедикта XVI «Визволити свободу. Віра й політика в третьому тисячолітті», презентація якої відбулася в Римі 11 травня 2018 року.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.

Держава не здатна задовольнити всі потреби людини

Понтифік звернув увагу на те, що автор книги вказує на відносне значення держави в житті: «Людина та її надія перевищують дійсність держави і сферу політичної діяльності», – пише Йозеф Ратцінґер. За словами автора, приклад Римської імперії показує, що коли держава претендує на те, щоби задовольнити всі людські потреби і надії, її лад перетворюється на тиранію.

Папа Франциск підкреслив важливу роль вислуженого Папи, який поряд зі святим Йоаном Павлом ІІ розробив і запропонував християнське бачення загальнолюдських прав, здатне протистояти марксистській ідеї держави й атеїстичній ідеології, на якій вона ґрунтувалася.

Залежність від любові як єдиний шлях уникнути самознищення

Його Святість зазначив, що для Йозефа Ратцінґера справжня відмінність між марксизмом і християнством полягає в баченні того, яким чином людина може бути відкуплена або звільнена в земному житті: згідно з марксизмом, відкуплення відбувається завдяки визволенню від будь-якої залежності. Натомість у християнстві «єдиним шляхом до визволення є повна залежність від любові, залежність, що стає справжньою свободою».

«Сьогодні, більше, ніж будь-коли, – зазначає Папа Франциск, – виникає та сама спокуса відкинути будь-яку залежність від тієї любові, яка не є любов’ю до свого "я" і його забаганок, і, як наслідок, з’являється загроза "колонізації" свідомості ідеологією, яка відкидає тверді переконання про те, що людина існує як чоловік і жінка, яким належить завдання продовжувати життя; ця ідеологія, – читаємо далі у передмові, – призводить до запланованого й раціоналізованого виробництва людських істот і – можливо, задля якоїсь цілі, яку вважає "доброю" – починає думати, що логічно й допустимо усувати те, що вважає не створеним, дарованим, але зачатим і породженим нами самими».

Сім’я – майбутнє людства

За словами Понтифіка, спільна ознака цих удаваних людських «прав», зорієнтованих на самознищення людини, як це демонструє у своїй новій книзі Йозеф Ратцінґер, – відкидання залежності від любові, відкидання того, що людина – це Боже створіння, сотворене Ним із любов’ю за Його образом і подобою. Тому для того, аби захистити людину від ідеологічних маніпуляцій влади, крайньою межею послуху державі повинен бути послух людини Богові.

Папа Франциск додав, що відповідь на цей виклик включає також захист сім’ї, як на це вказував також в Апостольському повчанні «Familiaris consortio» святий Йоан Павло ІІ, який писав, що «майбутнє людства залежить від сім’ї».

Наприкінці передмови Папа Франциск висловив сподівання, що книга Йозефа Ратцінґера «Визволити свободу. Віра й політика в третьому тисячолітті», разом з іншими його, попередніми творами, допоможе усім краще усвідомити теперішнє та знайти твердий орієнтир для майбутнього, а також стане справжнім джерелом натхненням для політичної діяльності, у центрі якої перебуватиме сім’я, солідарність і рівність.

За темою:
Папа: Спорідненість у Христі сильніша за кровну
Папа: Бог ніколи не зрікається Своїх дітей!
Папа: Любити – це опікуватись іншими
Новини з Ватикану Папа: Діти мають право на християнське виховання Жива присутність Христа, яку ми покликані оберігати й обороняти, це світильник, що просвітлює наші кроки й вибори полум’ям, яке зігріває серця. Про це Святіший Отець говорив у підсумковій катехезі про Таїнство Хрещення під час загальної аудієнції в середу, 16 травня 2018 року. «Духовні наслідки цього таїнства, невидимі для очей, але дієві в серці того, хто став новим створінням, виражаються через вручення білого одягу й запаленої свічки».