Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Кажучи «ні» пропозиціям диявола, ми здобуваємо спроможність відповісти «так» Богові. Слово Папи на загальній аудієнції 2 травня 2018 року
10:52 Понеділок 0 790
7-05-2018, 10:52

Кажучи «ні» пропозиціям диявола, ми здобуваємо спроможність відповісти «так» Богові. Слово Папи на загальній аудієнції 2 травня 2018 року

Християнське життя – І: Таїнство Хрещення – ІV. Джерело життя
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Продовжуючи роздуми про хрещення, сьогодні я хочу зосередитися на центральних обрядах, які стосуються хрещальної купелі.

Погляньмо насамперед на воду, на яку прикликають силу Духа, аби вона мала силу відроджувати й відновлювати (пор. Йн 3, 5; Тит 3, 5). Вода – це основа життя й добробуту, і без неї зникає плодючість, як це відбувається у пустелі; але вода може стати також причиною смерті, коли поглинає когось бурхливими хвилями або коли її великі маси зносять усе на своєму шляху; нарешті, вода має здатність мити, шліфувати й очищати.

Базуючись на цій універсальній природній символіці, Біблія описує прояви й обітниці Бога через знак води. Проте влада прощати гріхи йде не від самої води, як пояснює Амвросій новоохрещеним: «Ви бачили воду, але не кожна вода зцілює: цілюща та вода, яка наділена благодаттю Христовою. [...] Діє вода, а ефект – від Святого Духа» (De sacramentis, 1, 15).

Отож, Церква закликає дію Духа на воду, і «ті, хто в ній отримує хрещення, стають поховані з Христом у смерті, і з Ним воскресають до вічного життя» (Обряд Хрещення дітей, п. 60). У молитві про благословення ми просимо, аби Бог підготував воду, «щоб вона стала знаком хрещення», і згадуємо головні її біблійні ознаки: над первозданними водами ширяв Дух, аби зробити їх джерелом життя (пор. Бут 1, 1-2); вода потопу ознаменувала кінець гріха й початок нового життя (пор. Бут 7, 6-8, 22); через води Червоного моря здобули звільнення від єгипетської неволі діти Авраама (пор. Вих 14, 15-31). Щодо Ісуса йдеться про хрещення в Йордані (пор. Мт 3, 13-17), про кров і воду, які потекли з Його боку (пор. Йн 19, 31-37), про посланництво учнів хрестити всі народи в ім’я Трійці (пор. Мт 28, 19). Зміцнені згадками про це, ми просимо Бога зробити воду джерелом благодаті Христа померлого й воскреслого (див. Обряд Хрещення дітей, п. 60). І так вона стає водою, яка несе в собі силу Святого Духа. У цій воді силою Святого Духа ми хрестимо людей – дорослих, дітей, усіх.

Освятивши воду, необхідно зорганізувати серце, аби приступити до хрещення. Це відбувається через відречення від сатани та сповідання віри, два тісно пов’язані акти. Тією мірою, як я кажу «ні» пропозиціям диявола – того, хто розділяє – я здобуваю спроможність відповісти «так» Богові, Який закликає мене до сопричастя з Ним у думках і справах. Диявол розділяє; Бог завжди єднає спільноту, народи – в єдиний люд. Неможливо стати на боці Христа, висуваючи умови. Необхідно розірвати певні зв’язки, щоб мати можливість по-справжньому обійняти інших; або тобі добре з Богом, або тобі добре з дияволом. Ось чому відречення та сповідання віри йдуть разом. Необхідно спалити мости, залишити їх позаду, щоб вийти на новий шлях, Яким є Христос.

Відповідь на це запитання – «Чи відрікаєшся від сатани, від усіх його справ і всіх його порожніх обіцянок?» – ми даємо дієсловом першої особи однини: «Відрікаюся». І так само сповідуємо віру Церкви: «Вірую». Це я відрікаюся, це я вірую – така основа хрещення: відповідальний вибір, який мусить виявлятись у конкретних жестах довіри до Бога. Сповідання віри передбачає зобов’язання, яке за допомогою хрещення допомагає наполегливо тривати в різних ситуаціях і життєвих випробуваннях. Пригадаймо давню мудрість Ізраїлю: «Мій сину, як приступаєш служити Господеві, приготуй свою душу на спокуси» (Сир 2, 1), – підготуйся до боротьби. І присутність Духа Святого дає нам силу боротися добре.

Дорогі брати і сестри, коли ми занурюємо руку у святу воду – а входячи у храм, ми торкаємось освяченої води – і робимо знак хреста, то згадуємо про те, що з радістю і вдячністю здобули у хрещенні. Ця благословенна вода нагадує нам про хрещення, і ми відновлюємо наше «Амінь» – «Нехай буде так» – аби жити зануреними в любов Пресвятої Трійці.

Франциск, Папа

Ватикан, площа святого Петра
2 травня 2018

Переклад КМЦ за vatican.va

За темою:
Хрещення дає нам силу для щоденної боротьби. Слово Папи на загальній аудієнції 25 квітня 2018 року
Про що нагадує нам кропильниця біля входу в храм?
Спільна віра і взаємне прагнення бути з Господом. Слово Папи на загальній аудієнції 20 грудня 2017 року.

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Слово Папи Франциска 10:33 Четвер 0 67 Тільки тому, що послане з неба та скріплене «підписом» Бога, судилося тривати. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 18 вересня 2019 року Діяння апостолів – VІІІ: «Щоб ви часом не стали противниками Бога» (Діян 5, 39). Мудрець Гамалиїл пропонує критерії розпізнавання