Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Хрещення дає нам силу для щоденної боротьби. Слово Папи на загальній аудієнції 25 квітня 2018 року
10:33 Понеділок 0 500
30-04-2018, 10:33

Хрещення дає нам силу для щоденної боротьби. Слово Папи на загальній аудієнції 25 квітня 2018 року

Християнське життя – І: Таїнство Хрещення – ІIІ. Сила перемагати зло
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Продовжимо наші роздуми про хрещення, як завжди, у світлі Божого Слова.
Євангеліє просвітлює кандидатів і заохочує їх долучитися до віри: «Хрещення – це дуже особливе “таїнство віри”, бо це сакраментальний вхід у життя віри» (ККЦ, 1236). Вірити означає віддавати себе Господу Ісусові, визнаючи Його «джерелом такої води, яка струмує в життя вічне» (Йн 4, 14), «Світлом світу» (Йн 9, 5), «воскресінням і життям» (Йн 11, 25); це шлях, який і сьогодні проходять катехумени, щоб наблизитися до християнського втаємничення. Наставлені слуханням Ісуса, Його вченням і вчинками, катехумени переживають досвід самарянки, спраглої живої води, сліпонародженого, який розплющує очі й бачить світло, Лазаря, що виходить із могили. Євангеліє має силу перемінити тих, хто зустрічає його з вірою, вириваючись з-під влади зла, щоб навчитися служити Господові з радістю і новизною життя.

До купелі ви ніколи не потрапляєте самі – вас супроводжує молитва цілої Церкви, як нагадує Літанія до всіх святих, яка передує молитві екзорцизму й дохрещальному єлеопомазанню катехуменів. Ці жести з давнини переконують тих, хто готується відродитися як дитя Боже, що молитва Церкви підтримує їх у протистояння зі злом, супроводжуючи на шляху добра, допомагає їм уникнути влади гріха, аби вступити в царство божественної благодаті. Молитва Церкви. Церква молиться – і молиться за всіх, за всіх нас! Ми, Церква, молимося за інших. Це добра справа – молитися за інших. Як же часто у нас немає термінової потреби – ми й не молимося. Та необхідно молитися в єдності з Церквою задля інших: «Господи, я прошу Тебе за тих, хто цього потребує, за тих, хто не має віри...» Не забувайте: молитва Церкви безупинна. І ми маємо приєднатися до неї, щоб молитися за весь люд Божий, за тих, хто потребує молитов. Тому шлях дорослих катехуменів позначений молитвами екзорцизму, які промовляє священик (пор. ККЦ, 1237), або ж молитвами з проханням звільнити від усього, що відокремлює від Христа і перешкоджає глибокій єдності з Ним. Навіть для дітей просимо Бога, аби визволив їх від первородного гріха та зробив помешканням Святого Духа (пор. Обряд хрещення дітей, п. 56). Діти. Моліться за дітей, за їхнє духовне й тілесне здоров’я. Молитва – це спосіб захисту дітей. Як показує Євангеліє, Ісус і Сам боровся й виганяв демонів, аби прибуло Царство Боже (пор. Мт 12, 28): подолання сили зла вивільняє простір, де панує Бог, Який утішає та примиряє з життям.

Хрещення – це не магічна формула, а дар Святого Духа, який дає тим, хто отримує його, силу «змагатися з духом зла», вірячи, що «Бог послав Свого Сина у світ, аби знищити владу сатани й вивести людину з пітьми до Свого царства нескінченного світла» (пор. Обряд хрещення дітей, п. 56). З досвіду ми знаємо, християнське життя весь час наражається на спокуси, особливо на спокусу віддалитися від Бога, від Його волі, від сопричастя з Ним, аби повернутися в тенета зваб цього світу. І хрещення готує нас, дає силу для цієї щоденної боротьби, боротьби – як каже святий Петро – з дияволом, який, мов лев, чатує, аби поглинути нас і знищити.

Молитву доповнює помазання грудей єлеєм катехуменів, який дає «сили відмовитися від диявола та гріха, перш ніж наблизитися до джерела й відродитися для життя» (Благословення єлеїв: вступ, п. 3). Єлей – олія – має властивість проникати у тканини тіла й покращувати їхній стан; стародавні борці намащувалися олією, щоб тонізувати м’язи й вислизати з рук супротивника. У світлі цієї символіки ранні християни взяли звичай помазувати кандидатів на хрещення олією, яку благословив єпископ, аби вказати цим «знаком спасіння», що влада Христа Спасителя дає нам силу протистояти злу й долати його (див. Обряди хрещення дітей, п. 105).

Важко змагатися зі злом, уникати його обману, відновлювати сили після виснажливого протистояння, але ми знаємо, що все християнське життя – це боротьба. І мусимо також пам’ятати, що ми не самі, що Мати Церква молиться, щоб її діти відродитись у хрещенні, не піддавалися на підступи лукавого, а перемагали силою Христового Воскресіння. Укріплені Воскреслим, Який переміг князя цього світу (Йн 12, 31), ми теж можемо повторити з вірою святого Павла: «Я можу все в тому, хто укріплює мене» (Флп 4, 13). Ми всі можемо перемогти, подолати все – але силою, яку дає нам Ісус.

Франциск, Папа

Ватикан, площа святого Петра
25 квітня 2018

Переклад КМЦ за vatican.va

За темою:
Визнання віри під час Меси – відповідь на почуте Боже Слово
Хрест – це знак, який показує, хто ми такі. Слово Папи на загальній аудієнції 18 квітня 2018 року
Хрещення визначає все наше життя, спрямовуючи в мандрівці до Небесного Єрусалима. Слово Папи на загальній аудієнції 11 квітня 2018 року

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий