Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Хрещення дає нам силу для щоденної боротьби. Слово Папи на загальній аудієнції 25 квітня 2018 року

Хрещення дає нам силу для щоденної боротьби. Слово Папи на загальній аудієнції 25 квітня 2018 року

Християнське життя – І: Таїнство Хрещення – ІIІ. Сила перемагати зло
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Продовжимо наші роздуми про хрещення, як завжди, у світлі Божого Слова.
Євангеліє просвітлює кандидатів і заохочує їх долучитися до віри: «Хрещення – це дуже особливе “таїнство віри”, бо це сакраментальний вхід у життя віри» (ККЦ, 1236). Вірити означає віддавати себе Господу Ісусові, визнаючи Його «джерелом такої води, яка струмує в життя вічне» (Йн 4, 14), «Світлом світу» (Йн 9, 5), «воскресінням і життям» (Йн 11, 25); це шлях, який і сьогодні проходять катехумени, щоб наблизитися до християнського втаємничення. Наставлені слуханням Ісуса, Його вченням і вчинками, катехумени переживають досвід самарянки, спраглої живої води, сліпонародженого, який розплющує очі й бачить світло, Лазаря, що виходить із могили. Євангеліє має силу перемінити тих, хто зустрічає його з вірою, вириваючись з-під влади зла, щоб навчитися служити Господові з радістю і новизною життя.

До купелі ви ніколи не потрапляєте самі – вас супроводжує молитва цілої Церкви, як нагадує Літанія до всіх святих, яка передує молитві екзорцизму й дохрещальному єлеопомазанню катехуменів. Ці жести з давнини переконують тих, хто готується відродитися як дитя Боже, що молитва Церкви підтримує їх у протистояння зі злом, супроводжуючи на шляху добра, допомагає їм уникнути влади гріха, аби вступити в царство божественної благодаті. Молитва Церкви. Церква молиться – і молиться за всіх, за всіх нас! Ми, Церква, молимося за інших. Це добра справа – молитися за інших. Як же часто у нас немає термінової потреби – ми й не молимося. Та необхідно молитися в єдності з Церквою задля інших: «Господи, я прошу Тебе за тих, хто цього потребує, за тих, хто не має віри...» Не забувайте: молитва Церкви безупинна. І ми маємо приєднатися до неї, щоб молитися за весь люд Божий, за тих, хто потребує молитов. Тому шлях дорослих катехуменів позначений молитвами екзорцизму, які промовляє священик (пор. ККЦ, 1237), або ж молитвами з проханням звільнити від усього, що відокремлює від Христа і перешкоджає глибокій єдності з Ним. Навіть для дітей просимо Бога, аби визволив їх від первородного гріха та зробив помешканням Святого Духа (пор. Обряд хрещення дітей, п. 56). Діти. Моліться за дітей, за їхнє духовне й тілесне здоров’я. Молитва – це спосіб захисту дітей. Як показує Євангеліє, Ісус і Сам боровся й виганяв демонів, аби прибуло Царство Боже (пор. Мт 12, 28): подолання сили зла вивільняє простір, де панує Бог, Який утішає та примиряє з життям.

Хрещення – це не магічна формула, а дар Святого Духа, який дає тим, хто отримує його, силу «змагатися з духом зла», вірячи, що «Бог послав Свого Сина у світ, аби знищити владу сатани й вивести людину з пітьми до Свого царства нескінченного світла» (пор. Обряд хрещення дітей, п. 56). З досвіду ми знаємо, християнське життя весь час наражається на спокуси, особливо на спокусу віддалитися від Бога, від Його волі, від сопричастя з Ним, аби повернутися в тенета зваб цього світу. І хрещення готує нас, дає силу для цієї щоденної боротьби, боротьби – як каже святий Петро – з дияволом, який, мов лев, чатує, аби поглинути нас і знищити.

Молитву доповнює помазання грудей єлеєм катехуменів, який дає «сили відмовитися від диявола та гріха, перш ніж наблизитися до джерела й відродитися для життя» (Благословення єлеїв: вступ, п. 3). Єлей – олія – має властивість проникати у тканини тіла й покращувати їхній стан; стародавні борці намащувалися олією, щоб тонізувати м’язи й вислизати з рук супротивника. У світлі цієї символіки ранні християни взяли звичай помазувати кандидатів на хрещення олією, яку благословив єпископ, аби вказати цим «знаком спасіння», що влада Христа Спасителя дає нам силу протистояти злу й долати його (див. Обряди хрещення дітей, п. 105).

Важко змагатися зі злом, уникати його обману, відновлювати сили після виснажливого протистояння, але ми знаємо, що все християнське життя – це боротьба. І мусимо також пам’ятати, що ми не самі, що Мати Церква молиться, щоб її діти відродитись у хрещенні, не піддавалися на підступи лукавого, а перемагали силою Христового Воскресіння. Укріплені Воскреслим, Який переміг князя цього світу (Йн 12, 31), ми теж можемо повторити з вірою святого Павла: «Я можу все в тому, хто укріплює мене» (Флп 4, 13). Ми всі можемо перемогти, подолати все – але силою, яку дає нам Ісус.

Франциск, Папа

Ватикан, площа святого Петра
25 квітня 2018

Переклад КМЦ за vatican.va

За темою:
Визнання віри під час Меси – відповідь на почуте Боже Слово
Хрест – це знак, який показує, хто ми такі. Слово Папи на загальній аудієнції 18 квітня 2018 року
Хрещення визначає все наше життя, спрямовуючи в мандрівці до Небесного Єрусалима. Слово Папи на загальній аудієнції 11 квітня 2018 року