Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Літургія на кожен день, 2 лютого, п'ятниця
18:02 Четвер 1 228
1-02-2018, 18:02

Літургія на кожен день, 2 лютого, п'ятниця

СТРІТЕННЯ ГОСПОДНЬОГО (біл) Свято
(ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОСІБ БОГОПОСВЯЧЕНОГО ЖИТТЯ)


Стрітення Господнє – це свято світла – Ісуса Христа. Для сучасної людини світло означає ясність, радість і тепло. Це все Ісус може принести у нашу щоденність, якщо ми визнаємо Його нашим Господом і Спасителем. Тому радіймо з присутності посеред нас Ісуса – Світла світу, як це робив старець Симеон і пророчиця Анна у єрусалимському храмі. Не дозвольмо, щоб коли-небудь нас огорнув морок гріха, з усього серця триваймо з Ісусом, живучи в освячуючій благодаті, даваймо свідоцтво про Його правду і любов до всіх. Не забудьмо також сьогодні про тих, хто присвятив своє життя Богові – про монахів та монахинь і прославляймо Господа за їхнє свідчення життя, яке вони пожертвували Богові й людям.

БЛАГОСЛОВЕННЯ І ПРОЦЕСІЯ ЗІ СВІЧКАМИ

1. ПРОЦЕСІЯ
У відповідний час вірні збираються у меншому храмі чи в іншому місці поза храмом, до якого прямуватиме процесія. Вірні тримають в руках незапалені свічки. Священик, одягнутий у літургійні шати білого кольору, у супроводі міністрантів приходить до місця зібрання. Замість риз священик може одягнути плювіал, який зніме після процесії.
Усі запалюють свічки. У цей час співається антифон:

АНТИФОН
Ось наш Господь гряде із міццю, * щоб освітити очі слуг своїх. Алілуя. (Пор. Іс 35, 4-5)
Можна співати іншу відповідну пісню.
Після закінчення співу священик, звернений обличчям до людей, мовить:
В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.
Далі вітає вірних, як завжди в Месі, а потім говорить вступне повчання, в якому закликає вірних до свідомої та активної участі в обрядах цього свята, використовуючи наведені нижче або схожі слова:
Дорогі брати й сестри, сорок днів тому ми відзначали свято Різдва Христового. Сьогодні ми згадуємо день, коли Марією та Йосифом Ісус був представлений у храмі. Таким чином, Він не тільки виконав заповідь Закону Старого Завіту, але й зустрівся зі своїм народом, що з вірою Його очікував. За натхненням Святого Духа прийшли до храму блаженні старці – Симеон і Анна і, осяяні тим самим Духом, пізнали Господа та визнали Його в радості. Так само й ми, зібрані воєдино Святим Духом, прямуємо до Божого дому на зустріч з Ісусом. Ми знаходимо й пізнаємо Його при ламанні хліба, і це триватиме до того часу, коли Він прийде і явить себе у славі.
Після вступу священик зі складеними руками благословляє свічки, кажучи:

МОЛІМОСЯ.
Боже, джерело і сходе усякого сяйва, в цей день Ти вказав праведному Симеонові світло для освічення язичників, † ми смиренно благаємо Тебе: благоволи благословити  ці свічки й прийми благання свого народу, який зібрався, щоб нести їх для Твоєї слави; * вчини, щоб, прямуючи дорогою чеснот, Твій народ дійшов до вічного світла. Через Христа, Господа нашого.
В. Амінь.
Або:
МОЛІМОСЯ.

Боже, істинне світло, одвічний подателю і сотворителю світла, † влий у серця вірних ясність віковічного сяйва, щоб усі, що зібралися в цьому храмі з запаленими свічками, * змогли щасливо дійти до світла Твоєї слави. Через Христа, Господа нашого.
В. Амінь.
Священик кропить свічки свяченою водою, нічого не кажучи. Потім засипає ладан до кадильниці.
Священик бере свічку, приготовлену для нього дияконом чи міністрантом, і розпочинає процесію. Диякон, або, якщо немає диякона, сам священик закликає:
Йдімо у мирі на зустріч із Господом.
Всі несуть запалені свічки. Під час процесії співається один з двох антифо- нів з піснею Симеона або антифон “Прикрась”, або інша відповідна пісня.
Ант.  Світло  для  освічення  язичників  і  на  славу  Твого  народу – Ізраїля. Нині відпускаєш слугу Твого, Владико, за Твоїм словом у мирі.
Ант. Світло  для  освічення  язичників  і  на  славу  Твого  народу – Ізраїля. Бо мої очі побачили Твоє спасіння.
Ант. Світло  для  освічення  язичників  і  на  славу  Твого  народу – Ізраїля. Яке приготував Ти для усіх народів.
Ант. Світло  на  освічення  язичників  і  на  славу  Твого  народу  – Ізраїля.
Коли процесія входить до храму, виконується антифон на вхід. Увійшовши в пресвітерій, священик підходить до вівтаря, цілує його і окаджує, якщо дозволяють обставини. Потім священик іде до місця головування. Якщо під час процесії священик був одягнений у плювіал, то його треба зняти та одягти ризи. Після гімну «Слава во вишніх» священик мовить колекту. Потім Меса відправляється, як звичайно.

2. УРОЧИСТИЙ ВХІД
У випадку, коли немає процесії, вірні збираються в храмі, тримаючи в руках свічки. Священик, одягнутий в білі шати, разом з міністрантами та групою вірних іде на таке місце, яке дозволяє більшості вірних брати участь в обрядах. Це місце можна визначити перед брамою храму чи в самому храмі. Коли священик прийде на визначене місце, під час співу антифону Ось Бог прийде або іншої відповідної пісні, запалюються свічки. Після привітання і промови священик благословляє свічки, як вказано вище, потім розпочинається процесія вірних, що йде до вівтаря зі співом.

МЕСА
АНТИФОН НА ВХІД
Прийняли ми, Боже, Твоє милосердя посеред храму Твого. * Твоя слава, як Твоє ім’я, о Боже, – аж по край землі . * Справедливості повна Твоя десниця.

Мовиться “Слава во вишніх”.

КОЛЕКТА

Всемогутній, ві чний Боже, смиренно благаємо Твою велич, † щоб, як Твій Єдинородний Син у нашій тілесній природі сьогодні був представлений у храмі, * так і ми змогли предстати перед Тобою з чистими серцями. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Мал 3, 1-4
Читання з Книги пророка Малахії
Так говорить Господь Бог: «Оце я посилаю гінця мого, й він приготує дорогу переді Мною, і Господь, якого ви шукаєте, прийде негайно у храм свій і Ангел союзу, якого ви бажаєте. Ось він іде – говорить Господь сил. Хто витримає день його приходу? І хто встоїться, коли він з’явиться? Та ж він, немов вогонь ливарний, неначе луг шапова- лів. Засяде, як той, що топить і очищує срібло. Очистить синів Леві і переллє їх, як золото й срібло, і вони будуть тими, хто приносить Го- споду жертву справедливо. І тоді Господу буде любий принос Юди та Єрусалиму, як за днів давніх, за років колишніх».  Слово Боже.
Або:
Євр 2, 14-18
Читання з Послання до євреїв
А що діти стали спільниками крові й тіла, то й Ісус подібним чином став їхнім спільником, аби своєю смертю знищити того, хто має владу смерті, тобто диявола, і визволити тих, які через страх смерті все життя утримувалися в рабстві. Адже не ангелів Він приймає, але приймає нащадків Авраама. Тому треба було Йому в усьому уподібнитися братам, аби бути милосердним і вірним Первосвящеником у тому, що відноситься до Бога, для ублагання за гріхи людей. Бо в чому сам постраждав, будучи випробуваним, Він може допомогти і тим, хто переносить випробування. Слово Боже.

ПСАЛОМ РЕСПОНСОРІЙНИЙ
Пс 24, 7-8. 9-10
Господь Бог сильний – Він Царем є слави.

Підніміть, брами, свої голови, – †
підніміться, вічні брами, *
хай увійде Цар слави.
Хто ж Той Цар слави? †
Це Господь – могутній і сильний, *
Господь, могутній у битві.
Підніміть, брами, свої голови, – †
підніміться, вічні брами, *
хай увійде Цар слави.
Хто ж Той Цар слави? *
Господь сил – Він Цар слави.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Лк 2, 32
Алілуя, алілуя, алілуя.
Світло для об’явлення язичникам
і слава Твого народу Ізраїля!

ЄВАНГЕЛІЄ

Лк 2, 22-40 (довше), або 22-32 (коротше)
† Читання святого Євангелія від Луки
Коли, згідно із Законом Мойсея, минули дні їхнього очищення, то принесли Ісуса батьки Його до Єрусалима, щоби поставити перед Господом, як то записано в Господньому Законі: «Кожне немовля чоловічої статі, яке є первородним, назветься святим для Господа». І щоб скласти жертву, згідно зі сказаним у Законі Господнім, – дві горлиці або два молодих голуби. В Єрусалимі був один чоловік на ім’я Симеон, людина праведна й побожна, який очікував утіхи Ізраїля, і Святий Дух був на ньому. І було йому обіцяно Духом Святим, що він не побачить смерті, доки не побачить Христа Господнього. І він прийшов до храму, спонукуваний Духом. Коли батьки внесли Немовля Ісуса, щоби зробити з Ним за законним звичаєм, він узяв Його на руки, віддав хвалу Богові та й сказав: «Нині відпускаєш свого раба, Владико, згідно зі своїм словом, у мирі, бо мої очі побачили Твоє спасіння, яке Ти приготовив перед обличчям усіх народів: Світло для об’явлення язичникам і славу Твого народу – Ізраїля!»
Початок довшого фрагменту
І Його батько та Мати дивувалися тим, що говорилося про Нього. А Симеон поблагословив їх і сказав Марії, Його Матері: «Ось, Цей поставлений на падіння і на піднесення багатьох в Ізраїлі, Він буде знаком протиріччя; і тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрилися думки багатьох сердець!» І була тут Анна – пророчиця, дочка Фануїла з роду Асира; вона дожила до глибокої старості, а з чоловіком прожила сім років від дівоцтва свого; вдова вісімдесяти чотирьох років, яка не відходила від храму, служачи вдень і вночі постом та молитвами. Прийшовши в той час, вона прославляла Господа і говорила про Нього всім, хто чекав на відкуплення Єрусалима. А як виконали все за Законом Господнім, вони повернулися до Галілеї, до свого міста Назарета. Дитина ж росла й міцніла, сповнюючись мудрості, й благодать Божа була на Ній.   Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Ми зібралися у цьому храмі, щоб, як Симеон та Анна, зустрітися з Христом в літургії Слова і літургії Господнього столу; просімо Господа Ісуса, щоб кожен, хто з Ним зустрінеться, був спасенний:
1. Молімося в день богопосвячених осіб за всіх, хто присвятив себе Богу через складення чернечих обітів, про дар вірності та святості для них.
2. Молімося за всіх мирян, хто працює в Церкві, щоб вони своїм життям давали людям приклад істинно християнського життя.
3. Молімося за нашу Батьківщину, щоб зустріч українського народу з Христом у Хрещенні Русі принесла плоди і в третьому тисячолітті.
4. Молімося за працівників Телебачення Віковічного Слова, щоб їхнє служіння принесло плід християнської віднови народу.
5. Молімося за душі в чистилищі, щоб Господь удостоїв їх дару вічного споглядання Його величі.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, зустрічаючись із Христом у сьогоднішній Літургії, удостоїлися зустрітися з Ним у вічності.

Боже, наш Отче, прийми наші смиренні молитви, які ми возносимо до Тебе; вислухай їх милостиво і благослови свій народ. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Всемогутній Боже, нехай будуть угодними Тобі  дари радіючої Церкви, † яка за Твоїм бажанням жертвує Тобі  заради життя світу * Твого Єдинородного Сина як непорочного Агнця. Котрий живе і царює навіки вічні.

ПРЕФАЦІЯ: Тайна Стрітення Господнього.
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. До-стойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку * Тобі , святий О тче, Всемогутній, ві чний Боже. Твій Предві чний Син у храмі сьогодні був представлений * і в Святому Духові проголошений славою Ізра їля та сві тлом народів. Тому і ми, з радістю поспішаючи до Спасителя, * разом із Ангелами та Святими прославляємо Тебе, безустанно взиваючи: Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот…

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Мої очі бачили Твоє спасіння, * що Ти приготував перед усіма народами. (Лк 2, 30-31)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, наш Отче, цими святими тайнами, які  ми прийняли, укріпи в нас свою благодать; † Ти сповнив очікування Симеона і не дозволив йому зазнати смерті раніше, ніж він зустрі в Христа: * вчини, щоб і ми, йдучи на зустріч Господу, осягнули життя вічне. Через Христа, Господа нашого.

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
1 комментарій
O. Laurencjusz Jan Żezicki OSPPE
Додав O. Laurencjusz Jan Żezicki OSPPE
3 лютого 2018 00:11
Дякую сердечно за щоденні Літургійні Тексти. Маю прохання, щоб вживати рубрицелі - червоного кольору як в польському Месалі і роздільно писати Діалоги.Дякую за зрозуміння і для прикладу даю посилання.     https://dp-me.blogspot.com/2018/02/blog-post_2.htmlЛітургійний зошит 18:42 Середа 0 116 Літургія на кожен день, 22 лютого, четвер ПРЕСТОЛУ СВ. АПОСТОЛА ПЕТРА (біл) Свято
Видима будівля Католицької Церкви збудована на скелі, якою є апостол Петро і його наступники. Звернімо увагу, що вибір Петра був результатом не так його власної заслуги чи особистих якостей, як Божої ласки, Божого вибору (“не тіло і кров тобі це відкрили, а Мій Отець Небесний”). Тому й для нас сьогодні єдність з Апостольським Престолом не має залежати від нашого особистого ставлення до особи папи римського, хоч його особисті якості, зрозуміло, мають неабияке значення для християнського світу. Єдність з ним і молитовна підтримка у його нелегкому служінні є виконанням Божої волі, є єдністю з Тим, кого він представляє.