«Молімося за наших пастирів, щоби Господь дав їм благодать прямувати з людьми, бути поруч із ними з Божою ніжністю і близькістю», – закликав Папа Франциск під час Меси в каплиці дому святої Марти у вівторок, 30 січня 2018 р., роздумуючи над уривком з 5-го розділу Євангелія від Марка. Він вказав, що поведінка справжнього пастиря це та, з якою Христос супроводжував Свій люд: близькість і ніжність, а не заскорузлість чи осуд.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.Згадані сторінки Євангелія розповідають про два епізоди зцілення: кровоточивої жінки та доньки Яіра. Вони показують «один із днів у житті Ісуса», який повинен бути зразком для пастирів – єпископів і священиків.
Святий апостол Марко описує, що знову «...зібралась до Нього сила народу» (Мк 5, 21), чи то вздовж доріг, чи на березі моря. Ісус був стурбований. «Це так Господь обіцяв супроводжувати Свій люд, – підкреслив Святіший Отець, – перебуваючи серед нього. Ісус не відкриває бюро духовних порад із оголошенням: "Пророк приймає в понеділок, середу і п’ятницю, з 3.00 до 4.00. Вхід коштує стільки-то або, якщо хочете, можете дати пожертву". Ні, Він так не робить! Ісус навіть не відкриває лікарського кабінету з вивіскою: "Нехай хворі прийдуть того чи того дня, і будуть зцілені". Ісус іде до людей».
І це «образ пастиря, що його нам дає Ісус», наголосив Його Святість, розповідаючи про одного «святого священика, який так само супроводжував свій люд» і через це щовечора був втомлений, але «реальною втомою, не уявною», втомою людини, «яка працює» і перебуває серед людей.
Далі Святий Отець звернув увагу на те, що за Ісусом йшло «багато люду, що щільно тиснувся до Нього й доторкався». Святий Марко п’ять разів вживає це слово; і, за словами Папи, так стається також і під час душпастирських відвідин: люди доторкаються, щоб отримати ласку, і пастир це відчуває. Ісус ніколи не відступає від такої близькості, навпаки, «платить» за Свої добрі вчинки «засоромленням і знущанням»: це «поведінка справжнього пастиря»:
«Пастир має бути помазаний у день своїх свячень: священицьких та єпископських. Але справжня олія, ота внутрішня, є олією близькості та ніжності. Пастиреві, який не вміє наблизитися до люду, чогось бракує: можливо, він господар поля, але не пастир. Пастир, якому не вистачає ніжності, буде жорстокий до пастви, ніби пастух, що б'є овець палицею. Близькість і ніжність – ось що бачимо в цьому епізоді. Такий був Ісус».
Проповідник додав, що пастир, як і Ісус, «закінчує свій день у втомі», бо стомився, «роблячи добро», і якщо його поведінка саме така, то і в цих його клопотах люди відчувають живу присутність Бога. На закінчення Папа мовив: «Сьогодні під час Меси помолімося за наших пастирів, щоб Господь дав їм благодать прямувати разом із людьми, бути присутніми серед них із великою ніжністю й великою близькістю. І коли Божий люд знаходить свого пастиря, то відчуває щось особливе, що можна відчути тільки у присутності Бога». Євангельський уривок закінчується словами про великий подив, що охопив людей, – подив, який виникає, за словами Папи, від відчуття в «пастиреві Божої близькості й ніжності».
За темою:
Папа: Корінь ненависті – байдужість, а ліки від неї – відповідальність і пам’ять
Папа: Справжня покора неможлива без приниження
Папа: Яка ж велика благодать мати такого Вчителя і Друга, як Ісус