Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Зустріч Папи з корінними народами Амазонії: «Культура наших народів – це знак життя»

Зустріч Папи з корінними народами Амазонії: «Культура наших народів – це знак життя»

Амазонія – це не лише заповідник біорізноманіття, а й культурний заповідник, який необхідно зберегти від новітніх проявів колоніалізму, наголосив Папа Франциск, зустрічаючись у п’ятницю, 19 січня 2018 року, з корінними народами регіону. Ця зустріч у Пуерто-Мальдонадо була першою великою подією Папиного візиту до Перу й відбулася в рамках підготовки до синоду 2019 року, присвяченого Амазонії.
Як повідомляє Радіо Ватикану, Папа Франциск – перший Понтифік, який відвідав цей регіон.

Вітаючи учасників зустрічі, Святий Отець розповів, що ця зустріч пробуджує в його серці подячну пісню святого Франциска «Славен будь, о мій Господи». Проте, пожалкував Папа, ця пісня прослави розбивається, коли «чуємо і бачимо глибокі рани, які носять в собі Амазонія та її народи», і він прибув для того, «щоб вислухати вас, бути разом у серці Церкви». На його думку, «народи Амазонії ще ніколи не переживали таких загроз на своїх теренах, як тепер»: з одного боку, ідеться про економічні інтереси, заради яких журтвують природою й людьми; а з іншого – про «збоченість програм, які пропагують “збереження” природи, не зважаючи на людину», яка там живе.

«Необхідно започаткувати інституційні структури пошани, визнання та діалогу з корінними народами, беручи до уваги та віддаючи належне їхнім культурі, мові, традиції, правам і духовності. Започаткувати міжкультурний діалог, в якому ви будете “головними співрозмовниками, насамперед, тоді, коли йдеться про великі проекти, які заторкують ваш простір” (LS 146). Визнання й діалог – це найкращий шлях для зміни давніх стосунків, позначених виключенням і дискримінацією», – наголосив Папа Франциск.

Говорячи про виклики, пов’язані з нелегальним видобутком ресурсів, Понтифік звернув увагу на те, що їх супроводжує «інше нищення життя» – торгівля людьми: рабська праця й сексуальна експлуатація, насильство супроти дітей та жінок. Папа згадав про «найслабших серед найуразливіших», тобто так звані «корінні народи, які обрали добровільну ізоляцію», знайшовши притулок у найнедоступніших місцях, «аби могти жити в свободі». Цей вибір нагадує, що «не можна порядкувати спільними благами в ритмі жадібного споживацтва».

«Визнання цих народів, яких потрібно вважати не меншинами, а справжніми співрозмовниками, як і всі корінні народи, нагадує нам про те, що ми – не абсолютні власники створіння. Необхідно прийняти їхній внесок у суспільний добробут, не сприймаючи їхньої культури як ідеалізованої версії природного стану людини чи як своєрідного музею колишнього стилю життя. Бачення всесвіту й мудрість цих народів можуть багатого чого навчити нас, сторонніх, – підкреслив Папа. – Культура наших народів – це знак життя. Амазонія це, окрім того, що заповідник біологічного розмаїття, ще й культурний заповідник, який потрібно зберегти від нових форм колонізації. Сім’я є та завжди була суспільною інституцією, яка зробила найбільший внесок у збереження наших культур».

Святий Отець застеріг від «ідеологічних колонізацій», замаскованих під прогрес, і заохотив дослухатися до похилих віком, яким властива мудрість. Прокладати мости й будувати культуру зустрічі допомагає освіта, яка мусить бути «серед пріоритетів держави». Папа закликав єпископів поширювати «простір міжкультурного виховання» й підтримувати ініціативи Церкви на користь корінних народів.

«Як же багато місіонерів і місіонерок присвятили себе вашим народам і захищали ваші культури! Вони це чинили, натхнені Євангелієм. І Христос утілився в певній культурі – єврейській – і на її основі віддав Себе нам як новизну для всіх народів, аби кожен, виходячи з власної ідентичності, почувався самоствердженим у Ньому. Не піддавайтеся спробам викорінити католицьку віру ваших народів. Кожна культура й кожне розуміння всесвіту, яке приймає Євангеліє, збагачує Церкву баченням нового аспекту Христового обличчя», – наголосив Папа.

За темою:
Папа в Чилі: допомога карабінерці й зустріч із родичами жертв диктатури
Ліма, столиця Перу, втретє вітає Наступника святого Петра
Шлюб на небесах: Папа Франциск повінчав пару на борту літака
Новини зі світу «Допомога Церкві в потребі»: відбудова християнських поселень на півночі Іраку П’ять проектів на п’ять тижнів Великого Посту, спрямованих на відбудову іракських християнських поселень долини Ніневії на півночі Іраку, звільнених від терористичного угрупування, відомого як Ісламська Держава, – це мета кампанії Папського фонду «Допомога Церкві в потребі».