(фіол) Вівторок ІІ тижня Великого Посту
В черговий раз Христос відкриває перед нами темні сторони люд- ської природи. На прикладі людей пов’язаних з культом, Він показує небезпеку використання Божої благодаті для реалізації своїх прагнень вивищення над іншими. Спокуса є простою і викривленою. Полягає вона на тому, щоб зробити себе суддею, поставленим над іншими людьми. Використовується тут авторитет Бога, щоб не допустити можливість осудження себе. Суддів переважно ніхто не засуджує.
АНТИФОН НА ВХІДВ черговий раз Христос відкриває перед нами темні сторони люд- ської природи. На прикладі людей пов’язаних з культом, Він показує небезпеку використання Божої благодаті для реалізації своїх прагнень вивищення над іншими. Спокуса є простою і викривленою. Полягає вона на тому, щоб зробити себе суддею, поставленим над іншими людьми. Використовується тут авторитет Бога, щоб не допустити можливість осудження себе. Суддів переважно ніхто не засуджує.
Просвіти мої очі, щоб не заснути смертю, * щоб не сказав мій ворог: “Я його подужав!” (Пор. Пс 13 (12), 5)
КОЛЕКТА
Просимо, Господи: оточуй свою Церкву безустанною опікою, † а оскільки без Тебе смертна людина падає, * нехай Твоя благодать стримує її від зла та скеровує до спасіння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 1, 10. 16-20
Читання з Книги пророка Ісаї.
Слухайте слово Господнє, князі содомські! Почуйте вухами закон Бога нашого, народе гоморський! Обмийтеся, станьте чистими; усуньте з-перед Моїх очей нікчемність ваших помислів; перестаньте чинити зло! Навчіться добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову! Ходіть же й розсудимось, – говорить Господь. Коли б гріхи ваші були, як багряниця, вони стануть білими, як сніг; коли б, мов кармазин, були червоні, стануть, як вовна. Як схочете і будете слухняними, то їстимете від благ країни. А як не схочете й бунтуватиметесь, то меч пожере вас, бо уста Господні так говорять. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 50, 8-9. 16бв-17. 21 і 23
Безвинним серцем покажу спасіння.
Я не буду звинувачувати тебе за твої жертви, *
оскільки твої всепалення постійно переді Мною.
Не прийму теляти з твого дому, *
ні козлів із твоєї отари.
Чому ти розповідаєш про Мої постанови, *
чому згадуєш Мій завіт своїми устами?
Ти ж зненавидів повчання *
і повністю Мої слова відкинув.
Ти таке робив, а Я мовчав. †
І ти вважав, що Я подібний до тебе. *
Я ж докорю тобі й виставлю твої гріхи †
перед твоїми очима.
Хто приносить жертву подяки, той Мене прославляє: *
і тому, хто крокує непорочним шляхом, †
Я покажу спасіння Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Єз 18, 31
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Повідкидайте геть від себе переступи ваші,
нове серце і новий дух зготуйте для себе.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 23, 1-12
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус промовив до натовпу і до своїх учнів, кажучи: «На сідалище Мойсея посідали книжники та фарисеї. Все, що лише скажуть вам, робіть і виконуйте; але так, як вони, не чиніть, бо вони кажуть і не роблять. Вони в’яжуть важкі, непосильні тягарі й кладуть на плечі людей, а самі пальцем своїм не хочуть їх поворухнути. Всі свої вчинки вони роблять так, щоб їх бачили люди. Роблять ширшими свої філактерії та побільшують китиці, люблять почесні місця на бенкетах і перші місця в синагогах, і вітання на майданах, щоб їх кликали люди: “Учителю!” Ви ж не називайте себе вчителями, бо один є у вас Учитель, а всі ви – брати. І не називайте нікого на землі отцем, бо є один у вас Отець – Небесний. Не називайтеся і наставниками, бо є один у вас Наставник – Христос. Більший з вас буде вам слугою. Тому що хто буде себе підносити, буде принижений; а той, хто буде принижувати себе, буде піднесений». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Слухаючи голосу пророка Ісаї, який закликає навернутися і покаятися, і уповаючи на слова Ісуса Христа, смиренно і щирим серцем просімо Господа Бога про милосердя:
1. Молімося за прощення гріхів тим, хто повинен давати приклад своїм святим життям: священикам, монахам та монахиням.
2. Молімося за працюючих на керівних посадах, щоб Господь обдарував їх смиренням та вмінням визнавати власні помилки.
3. Молімося за всіх, хто потрапив у неволю гріха, щоб вони добре використали благословенний час Великого Посту і повернули собі гідність Божих дітей.
4. Молімося за тих, хто давно не сповідався, щоб вони у смиренні та правді стали перед обличчям Господа і визнали свої провини.
5. Молімося за прощення гріхів нашим померлим родичам, близьким та друзям, щоб Господь милостиво простив усі їхні гріхи.
6. Молімося за нас самих, щоб ми через щиру молитву, покаяння та покуту повернулися до Божої благодаті.
Отче, Ти не любиш гордих, а смиренним даруєш свою милість. Зі щирим жалем просимо Тебе: помилуй своїх грішних дітей і яви нам своє милосердя. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, зішли нам милостиво через ці тайни своє освячення; † нехай воно очистить нас від земних вад * і приведе до небесних благ. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-10
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Розповім про всі чуда Твої. * Я буду радуватися й веселитися з-за Тебе, * оспівуватиму Ім’я Твоє, Всевишній.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи, щоб участь у Твоїй святі й трапезі виблагала нам укріплення у святому житті * і дарувала нам Твою безустанну милосердну поміч. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Для довільного використання
Вислухай, Господи, благання Твоїх вірних † і вилікуй їхні душі від байдужості, * щоб вони, отримавши Твоє прощення, завжди раділи Твоїм благословенням. Через Христа, Господа нашого.
Сьогоднішній день Великого Посту відкриє перед нами важливий мотив навернення: вкаже ціну нашого спасіння. Як колись несправедливо переслідували пророка Єремію, так тепер Ісус відкриє перед учнями яку несправедливість готовий прийняти на себе ради нашого спасіння. Чи можна знехтувати такою любов’ю? Просімо пробачення наших гріхів.
Життя Церкви завжди свідчить про велике «так» Бога для нашої землі. Бо Церква - це Христос, що реалізується в історії. Перше, що зробив святий апостол Андрій, прибувши до Києва, - це поставив хрест на одному з пагорбів нашої столиці так, щоб було його видно кожному. Згодом ще раз на очах усіх вчинив це святий Володимир під час Хрещення, вознісши високо хрест над нашою землею. І таким чином від самих початків і до сьогодні в історії України хрест є знаменом, не байдужим нам в усі періоди історії нашого народу. Хрест став начебто нашим символом, який не можна обминути, як обходимо кущ, або знищити, як ворога, чи розколоти, як колоду, так як це намагалися робити невіруючі в ХХ столітті, катуючи тисячі людей за віру.
Ісусе, допоможи, щоб ми не дозволили випаруватись і втратити це цінне свідчення мучеників за віру нашої землі, що є зерном, з якого народжується нове християнство. Допоможи, Ісусе, на цій Хресній Дорозі побачити Твоє обличчя, споглянь на нас, Ісусе, як споглянув на Петра-скелю, і скеля тріснула, потекли сльози. Допоможи нам не бути Юдою, який не зустрівся з поглядом Бога. Дай нам не бути вояками, які не могли знести Твого погляду, тому зав’язали Тобі очі, плюючи на Тебе. Ісусе, спаси!