Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Розпочато відновлення храму Святої Трійці в Соколівці
10:29 Четвер 0 1 825
8-02-2018, 10:29

Розпочато відновлення храму Святої Трійці в Соколівці

Почалася заміна напівзруйнованого шатрового даху вежі-дзвіниці оборонного храму Святої Трійці у с. Соколівка Жидачівського району Львівської області розпочалися 15 листопада 2017 р. Це історичний день, бо після пожежі, що тривала майже добу, 7–8 березня 1944 р., унікальний сакральний об’єкт стояв порожній, північну двоповерхову добудову пресвітерію використовували для зберігання міндобрив, а на прихрамовій території до 1990-х рр. діяла колгоспна машинно-тракторна станція.
Про це повідомляє Львівська архідієцезія.

Погода скоригувала плани, тому реставрацію було завершено на початку 2018 р. Бригада кваліфікованих будівельників замінила прогнилу дерев’яну конструкцію даху на нову, дещо нижчу за пропорціями, демонтувала фрагменти заіржавілої бляхи й перекрила дах металочерепицею. Також був відреставрований металевий кований хрест, імовірно XVIII ст., що пережив радянський час. Реставраційні роботи профінансували архієпископ Митрополит Львівський Мечислав Мокщицький, Львівська архідієцезія РКЦ в Україні та «Карітас-Спес» Львівської архідієцезії.

Детальні історичні описи підтверджують, що храм у Соколівці (до середини XVI ст. село називалось Сенява) був збудований в останньому десятилітті XVI ст. 1611 р. храм освятив архієпископ Ян Замойський. Римсько-католицька парафія в Соколівці згадана ще 1593 р., хоча формально була закладена 2 березня 1594 р. на основі акту доньок Олександра Сенявського: Анни Стадніцької та Софії Олесніцької. Спершу парафія в Соколівці входила до складу Рогатинського деканату, а після його ліквідації 1787 р. і до ХХ ст. – Свірзького деканату.

Першим настоятелем храму був о. Міхал Монторс (Мантож) із Бжози. У протоколі візитації за 1761 р. згадано, що храм був присвячений Святій Трійці й перебував під патронатом святих Станіслава, Анни та Софії. Із протоколів візитацій довідуємося про коштовне внутрішнє оздоблення храму, вівтарів (спершу чотирьох, згодом трьох), велику кількість церковного начиння, виробів зі срібла та літургійних тканин. Наприкінці XVIII – на початку XIX ст. внутрішні розписи храму виконав Кацпер Вільжинський. У «Францисканській метриці» записано, що 1820 р. храмові належало 56 морґів (бл. 32 га) землі. З другої половини XIX до початку XX ст. інформація про храм у Соколівці відсутня. Останнім його настоятелем був о. Ян Ясінський.

Храм був оточений кам’яно-цегляним муром із отворами для бійниць (зі внутрішнього двору були ніші) і мав два входи: головний із південно-східного боку ─ двоповерхова прямокутна вежа із в’їзною брамою (збереглася частково) і бічний із хвірткою у північному мурі (знищена). На кутах оборонних мурів були чотири гранчасті вежі, до сьогодні частково збереглися дві: південно-західна та північно-східна.

За спогадами настоятеля греко-католицької церкви святого Миколая в Соколівці о. Дмитра Кондора можемо припустити, що дах храму завалився приблизно 1999–2000 рр. Через обвал двосхилого даху й циліндричного склепіння нави суттєво постраждали стіни та склепіння пресвітерія, яке заледве тримається. Сподіваємося, що незабаром основний простір хоаму буде перекритий новим дахом.

З 2015 р. оборонним комплексом храму Святої Трійці у с. Соколівка опікується Громадська організація «КонтрФорс».

Подібних оборонних комплексів на теренах Західної України вкрай мало, а із бодай частково збереженою оборонною системою і поготів. У споруді виразно не простежуються єдині стилістичні риси, проте добре помітні характерні елементи середньовічної архітектури: лучкові вікна, контрфорси, нервюрне склепіння (збереглося фрагментарно). Недаремно реставраційні роботи розпочали із заміни шатрового даху вежі-дзвіниці, адже такі вежі нетипові для архітектури храмів Західної України доби Середньовіччя.

Для порятунку й популяризації об’єкту вже було організовано три Меси, два мистецькі пленери та дві акції з прибирання і впорядкування прихрамової території.

19 травня 2018 р. відбудеться третя така акція.  Приєднуйтесь, адже лише разом ми здатні змінити реальність!

Анна Коржева
Фото: Анна Коржева та Галина Остапчук

За темою:

Розпочалася реставрація оборонного храму Святої Трійці в с. Соколівка
Ридма кричить костел Святої Трійці в с. Соколівка
Урочистий ювілей відновлення парафії Матері Божої Неустанної Помочі на Збоїщах
Новини з України 10:02 Середа 0 119 Молитва за святої пам'яті єпископа Пурвінського у річницю священицьких свячень 13 квітня 1961 року диякон Ян Пурвінський отримав священицькі свячення. Рівно через 60 років в кафедральному храмі святої Софії у Житомирі зібрані єпископи, священики з житомирських парафій молились і дякували Богу за дар життя, покликання, священства, єпископства, святої пам'яті єпископа Яна, який не дожив до цього дня всього тиждень.


Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.