(фіол/рож) ІV Неділя Великого Посту (LAETARE)
Тільки в Христі Ісусі, серед темряви болю та страждання, засвітила досвітньою зорею надія на переміну людського страждання. Великий Вчитель стає Великим Лікарем тіла та душі, гучним голосом звіщаючи вибраному народу Благу і Нову вість: Лікаря не потребують здорові, а слабі. Я не прийшов кликати праведних, але грішників на покаяння. Христос приходить зцілювати всю людину, оздоровляти і її тіло і її душу. Приходить виліковувати рани тіла – оздоровлюючи його, та гоїти рани душі – прощаючи гріхи.
АНТИФОН НА ВХІДТільки в Христі Ісусі, серед темряви болю та страждання, засвітила досвітньою зорею надія на переміну людського страждання. Великий Вчитель стає Великим Лікарем тіла та душі, гучним голосом звіщаючи вибраному народу Благу і Нову вість: Лікаря не потребують здорові, а слабі. Я не прийшов кликати праведних, але грішників на покаяння. Христос приходить зцілювати всю людину, оздоровляти і її тіло і її душу. Приходить виліковувати рани тіла – оздоровлюючи його, та гоїти рани душі – прощаючи гріхи.
Радуйся, Єрусалиме, * і веселіться, ви всі, заради нього, що його любите! * Возрадуйтеся з ним радістю всі, що за нього журилися, * щоб могли впиватись і розкошувати ба- гатством його слави. (Пор. Іс 66, 10-11)
Не мовиться „Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА
Боже, Ти за посередництвом свого Сина чудесно поєднав людство з собою; * вчини, щоб християнський народ з живою вірою та щирою відданістю поспішав до великодніх свят, які наближаються. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Хр 36, 14-16. 19-23
Читання з Другої книги Хронік.
Тими днями усі юдейські князі, священики і народ намножили свої гріхи, йдучи слідом за всіма гидотами народів, і осквернили дім Господа, що Він посвятив в Єрусалимі. А Господь, Бог батьків їхніх, перестерігав їх наполегливо через своїх посланців, бо жалував свій народ і житло своє, але вони знущалися з посланців Бога, нехтували Його словами й глузували з Його пророків, доки не зійшов гнів Господа на Його народ, так що не було вже більш зцілення. Тож спалили вороги дім Божий і зруйнували мур Єрусалиму, і підпалили вогнем усі його палаци, і всі його дорогоцінності понищили. Усіх тих, хто уникнув меча, халдейський цар перевів у Вавилон, і були вони його невільниками та його синів аж до часу панування перського царства, щоб справдилося слово Господнє через уста Єремії: «Аж доки земля не надолужить своїх субот, вона буде відпочивати в усі дні запустіння, поки не скінчиться сімдесят років». Першого року Кира, перського царя, щоб справдилось слово Господнє, сказане через уста Єремії, збудив Господь дух перського царя Кира, який велів оповістити по всьому своєму царству, словом і письмом, ось таке: «Так говорить Кир, перський цар: Господь, Бог небес, дав мені всі царства на землі. Він звелів мені збудувати Йому дім в Єрусалимі, що в Юдеї. Хто б не був між вами, що належить до його народу, нехай Господь, Бог його, буде з ним і нехай пускається в дорогу!» Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 137, 1-2. 3. 4-5. 6
Єрусалиме, тебе на забуду.
Біля рік Вавилонських, там ми сиділи і плакали, *
коли Сіон споминали.
Посеред нього на вербах *
ми повісили наші арфи.
Оскільки ті, які у полон нас взяли, *
слів із пісень нас там попросили, –
ті, котрі нас гнобили, бажали розваги: *
«Заспівайте нам пісень сіонських!»
Та як нам співати пісню Господню *
в краю чужому?
Якщо забуду тебе, о Єрусалиме, *
то нехай піде у забуття моя правиця.
Нехай прилипне мій язик до мого піднебіння, *
якщо тебе не буду пам’ятати,
якщо Єрусалим не буду вважати *
джерелом радості моєї.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Еф 2, 4-10
Читання з Послання святого апостола Павла до ефесян.
Брати! Бог, який є багатий на милість, через велику свою любов, якою нас полюбив, – нас, котрі були мертві через наші переступи, оживив разом із Христом, адже ви спасенні благодаттю, – і воскресив нас разом з Ним, і в Христі Ісусі посадив разом на небесах, щоб у доброті до нас у Христі Ісусі в майбутніх віках показати надзвичайно велике багатство своєї благодаті. Адже ви спасенні благодаттю через віру, і це не від вас, це Божий дар: не від діл, щоб ніхто не хвалився. Тому що ми – Його творіння, ми створені в Христі Ісусі для добрих діл, які Бог наперед приготував для нас, щоб ми в них ходили. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 3, 16
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Аж так Бог полюбив світ,
що дав свого Єдинородного Сина,
щоб кожний, хто вірить у Нього,
не загинув, але мав життя вічне.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 3, 14-21
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус сказав Никодиму: «Як Мойсей підняв змія в пустелі, так треба, щоб був піднятий Син Людський, щоб кожний, хто вірить, у Ньому мав вічне життя. Бо аж так Бог полюбив світ, що дав свого Єдинородного Сина, щоб кожний, хто вірить у Нього, не загинув, але мав життя вічне. Адже не послав Бог Сина у світ, щоб судити світ, але щоби світ був спасенний через Нього. Хто вірить у Нього, того не судять, а хто не вірить, той уже осуджений, бо не повірив в Ім’я Єдинородного Божого Сина. Це і є суд, що світло прийшло у світ, але люди полюбили темряву більше, ніж світло, бо погані були їхні діла. Адже кожний, хто чинить зло, ненавидить світло і не приходить до світла, щоби не виявилися його вчинки. А хто чинить правду, той іде до світла, щоб його діла стали явними, бо зроблені вони в Богові!» Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Небесний Отець у своїй безмежній любові послав свого Сина, щоб спасти світ; просімо Господа в цей час покаяння, щоб Він явив нам своє милосердя:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він привів усі народи до Ісуса Христа.
2. Молімося за держави, в яких відбуваються збройні конфлікти, щоб із Божою поміччю в них запанували мир і справедливість.
3. Молімося за державні уставодавчі установи, щоб вони сприяли зміцненню інституції подружжя та сім’ї.
4. Молімося за всіх, хто приймає участь у великопісних реколекціях, щоб вони з милості Христа черпали сили для вірного виконання Його заповідей.
5. Молімося за померлих, щоб Господь визволив їх з неволі гріха і прийняв до слави святих у своєму Царстві.
6. Молімося за всіх тут присутніх, щоб ми, приймаючи участь в реколекціях, поглибили свою віру і жили Божою любов’ю.
Господи Ісусе Христе, Ти, коли жив на землі, явив своє безмежне милосердя всім, хто, згрішивши, відвернувся від Тебе; просимо: відкрий і сьогодні скарбницю своєї милості для всіх, хто Тебе благає. Котрий живеш і царюєш на віки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, ми з радістю приносимо Тобі дари на жертву, яка нас зцілює, † і смиренно Тебе благаємо, * щоб ми з належною пошаною та з живою вірою звершили її за спасіння світу. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-8
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Єрусалиме, збудований як місто, * в собі щільно з’єднане! * Туди сходять коліна, Господні коліна, * щоб прославляти там Твоє Ім’я, Господи.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти освітлюєш кожну людину, яка приходить в цей світ, † освіти наші серця світлом своє ї благодаті, * щоб наші думки завжди були достойними і угодними Твоїй величі, а наша любов до Тебе була щирою. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Споглянь, Господи, на тих, що взивають до Тебе, † укріпи слабких і осяй своїм світлом тих, що перебувають у темряві смерті; * очисти милостиво їх від усякого зла і приведи до найвищих небесних благ. Через Христа, Господа нашого.
В сьогоднішньому фрагменті Євангелія Ісус вказує, що Він є Сином Божим. Юдеї не вслуховуючись в це, не вірять Йому, не вірять також Богові. Він показує їм, що вони відкидають не тільки Його свідчення, а й свідчення Отця, Йоана Хрестителя і Мойсея. Він має трьох свідків, які заслуговують довіри і пошани: Отця, Мойсея і Йоана. Свідками правдивості слів Ісуса стають Його учні, коли споглядають Ісуса, що йде по воді, коли бачать насичення п’яти тисяч людей, щодня зміцнюються у вірі, що Він Месія, Син Божий. Чи я своїми вчинками також є свідком того, що увірував Господу?
Колекту можна взяти зі спомину св. ІСИДОРА, єп. і Вчителя Церкви
Св. Ісидор народився у 560 році. Він мав двох братів-єпископів і сестру, настоятельку монастиря. Після смерті батька його виховував рідний брат, після якого він перейняв архієпископство у Севілії. Святий організував синоди, що об’єднали іспанську Церкву. Він був одним з найвидатніших вчених своєї епохи. Залишив після себе багато письмових праць у різних галузях науки. Головною його працею є 20-томна енциклопедія богословської та світської науки тих часів. Помер 4 квітня 636 року в Севілії.
Або (біл) Перший четвер місяця
Меса про священицькі покликання
Батьківська любов до Бога виражається у пошані до свободи своїх дітей, ця любов також нескінченно терпелива. Божа любов є понад людську логіку давати і брати. Він замінює цей сухий розрахунок на безкорисливе обдаровування і нескінченне милосердя. Бог Отець бажає також єдності всіх своїх дітей узами любові. Господь керується справедливістю, але передусім милосердям. Дає нам безумовну любов, щоб ми жили у справедливості і були милосердні один до одного.