Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Християнські подружжя – це мовчазна проповідь для кожного
11:24 П'ятниця 0 187
1-02-2019, 11:24

Християнські подружжя – це мовчазна проповідь для кожного

Слово Папи Франциска до Апостольського трибуналу Римської роти 29 січня 2019 року з нагоди відкриття судового року
Ваше Високопреосвященство,
шановні прелати аудитори.

Звертаюся зі щирими вітаннями до всіх вас, насамперед – до декана, якому сердечно дякую за вітальне слово. Вітаю учасників цієї зустрічі: службовців, адвокатів та інших працівників Апостольського трибуналу Римської роти. Я хочу сформулювати своє бачення нового судового року, відкриття якого ми сьогодні відзначаємо.

Суспільство, у якому ми живемо, стає дедалі секуляризованіше й не сприяє зростанню віри, тому побожним католикам складно дотримуватися способу життя, який узгоджувався б із Євангелієм. Це стосується й Таїнства Шлюбу. У цьому контексті необхідно, аби Церква в усіх своїх проявах діяла гармонійно, забезпечуючи вірним адекватну духовну й душпастирську підтримку. У щоденному служінні справі християнського шлюбу ви зустрічаєтеся з двома базовими підставами не лише теології й канонічного подружнього права, а й самої суті Христової Церкви: єдністю й вірністю. Справді, ці два подружні блага – ці, по суті, юридичні зобов’язання кожного подружнього союзу в Христі – мають бути епіфанією хрещальної віри.

Щоби бути дійсно укладеним, шлюб потребує від кожного з молодят повної єдності й гармонії з іншим, аби завдяки обміну відповідними людськими, моральними й духовними здобутками – майже як у законі сполучених посудин – вони двоє стали одним цілим. Шлюб також вимагає обов’язку вірності, яка, поглинаючи кожен аспект буття пари, стає сталою consortium totius vitae – спільністю усього життя (Кодекс канонічного права, кан.1135).

Єдність і вірність – це дві цінності, важливі й необхідні не тільки в подружжі, а взагалі в міжособистісних і соціальних взаєминах. Ми знаємо про складнощі, які в контексті цивільного права виникають із невиконаних обіцянок, невірності даному слову й недотримання взятих на себе зобов’язань.

Єдність і вірність. Ці дві необхідні й конститутивні властивості подружжя потрібно не тільки адекватно пояснювати майбутнім чоловікові й дружині, а й послідовно підтримувати душпастирським служінням Церкви, особливо єпископів і священиків, у супроводі сім’ї на різних етапах її становлення й розвитку. Така душпастирська діяльність природно не може обмежитися лише звершенням певних практик, хоча вони теж важливі, а вимагає особливого піклування. Потрібна потрійна підготовка до шлюбу: віддалена, близька і стала. Ця остання має серйозно та структуровано охоплювати різні стадії подружнього життя, забезпечуючи ретельну формацію, яка плекала б у чоловікові й дружині усвідомлення цінностей і зобов’язань подружнього покликання.

Посада і служіння душпастирів роблять їх основними суб’єктами такої шлюбної формації; утім, зараз як ніколи доречно – і навіть необхідно – залучати до різних її етапів церковні спільноти, які під керівництвом дієцезіального єпископа й парафіяльного настоятеля несли б відповідальність за цю душпастирську опіку. Це, отже, спільне завдання, у якому основна відповідальність душпастирів єднається з активним залученням спільноти в підтримку шлюбу й надання сім’ям духовного й формаційного супроводу.

Щоб зрозуміти цю душпастирську потребу, варто розглянути досвід святого біблійного подружжя – Акили і Прискилли. Вони були одними з найвідданіших супутників місії святого Павла, який зі вдячністю називає їх своїми sinergoi, тобто співучасниками у сповненому тривог апостольскому служінні. Нас вражає й надихає таке високе визнання місіонерської діяльності цього подружжя; і заразом треба визнати, що ця синергія стала коштовним даром Духа для перших християнських спільнот. Тож просімо Святого Духа дати сьогодні Церкві священиків, спроможних визнати й цінувати харизму сильного духом й апостольською вірою подружжя – такого, як Акила і Прискилла.

Стале й ненастанне душпастирське піклування Церкви про благо шлюбу й сім’ї необхідно втілювати різними засобами: єднанням довкола Божого Слова, особливо через «Lectio Divina»; катехитичними зустрічами; участю в таїнствах, особливо в Євхаристії; бесідами й духовними повчаннями; участю в сімейних групах і благодійному служінні, сприянням зустрічам із іншими сім’ями й відкритістю до потреб найбільш нужденних.

З іншого боку, подружжя, яке у шлюбі живе у щедрій великодушній єдності й вірній любові, підтримуючи одне одного з Господньою благодаттю і з необхідним супроводом церковної спільноти, – це коштовна пасторальна допомога Церкві. Справді, вони пропонують кожному приклад істинної любові як свідки й співробітники плідності самої Церкви. Численні християнські подружжя – це мовчазна проповідь для кожного, щоденна, повсякденна проповідь, і дуже прикро констатувати, що пари, які прожили разом багато років, не стають новиною – справді, шкода – а натомість скандали, розставання й розлучення потрапляють на перші шпальти газет (див. Проповідь у Домі святої Марти, п’ятниця, 18 травня 2018).

Подружжя, які живуть у єдності й вірності, добре віддзеркалюють образ і подобу Божу. Це блага звістка, що вірність можлива, бо ж це дар – як для подружжів, так і для пастирів. Це звістка, здатна зробити сильнішим і повнішим служіння євангельської любові єпископів і священиків – так, як любов і подружня вірність Акили й Прискилли підтримували Павла й Аполлоса.

Шановні прелати аудитори, я ще раз дякую кожному з вас за те благо, яке ви чините для Божого люду, служачи справедливості через свої судові ухвали. Ваші постанови важливі не тільки для зацікавлених сторін – вони також сприяють правильному тлумаченню шлюбного права. Це право має служити salus animarum – спасінню душ – і вірі подружжів. Тож цілковито зрозуміле пильне дотримання в ухвалах Роти принципів католицької доктрини щодо природної ідеї шлюбу, пов’язаних із ним обов’язків і прав і – тим більше – його сакраментальної реальності.

Дуже дякую за вашу роботу. Молюся про Божу допомогу в цій справі й сердечно вділяю вам своє апостольське благословення. Будь ласка, не забувайте молитися про мене. Дякую!

Франциск, Папа
Ватикан, Климентинська зала
29 січня 2019

Переклад КМЦ за vatican.va

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий