(фіол/рож) ІV Неділя Великого Посту (LAETARE)
Батьківська любов до Бога виражається у пошані до свободи своїх дітей, ця любов також нескінченно терпелива. Божа любов є понад людську логіку давати і брати. Він замінює цей сухий розрахунок на безкорисливе обдаровування і нескінченне милосердя. Бог Отець бажає також єдності всіх своїх дітей узами любові. Господь керується справедливістю, але передусім милосердям. Дає нам безумовну любов, щоб ми жили у справедливості і були милосердні один до одного.
АНТИФОН НА ВХІДБатьківська любов до Бога виражається у пошані до свободи своїх дітей, ця любов також нескінченно терпелива. Божа любов є понад людську логіку давати і брати. Він замінює цей сухий розрахунок на безкорисливе обдаровування і нескінченне милосердя. Бог Отець бажає також єдності всіх своїх дітей узами любові. Господь керується справедливістю, але передусім милосердям. Дає нам безумовну любов, щоб ми жили у справедливості і були милосердні один до одного.
Радуйся, Єрусалиме, * і веселіться, ви всі, заради нього, що його любите! * Возрадуйтеся з ним радістю всі, що за нього журилися, * щоб могли впиватись і розкошувати багатством його слави. (Пор. Іс 66, 10-11)
Не мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА
Боже, Ти за посередництвом свого Сина чудесно поєднав людство з собою; * вчини, щоб християнський народ з живою вірою та щирою відданістю поспішав до великодніх свят, які наближаються. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
ІсНав 5, 9а. 10-12
Читання з Книги Ісуса Навина.
Тими днями сказав Господь Ісусові Навину: «Сьогодні Я зняв з вас єгипетський сором». І отаборилися сини Ізраїля в Гілгалі; на чотирнадцятий день першого місяця ввечері вони святкували Пасху на степах єрихонських. На другий день після Пасхи їли вони з урожаю тієї землі: неквашений хліб та пряжене зерно того самого дня. І від наступного дня, як вони стали їсти з урожаю землі, перестала падати манна. Не було в синів Ізраїля більш манни, і вони харчувались того року з плодів Ханаан-землі. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 34, 2-3. 4-5. 6-7
Скуштуйте й взнайте, як Господь наш добрий.
Благословлятиму Господа в кожному часі, – *
хвала Його на моїх устах постійно.
Господом хвалитися душа моя буде. *
Хай почують лагідні і звеселяться.
Звеличуйте Господа зі мною, *
тож разом Його Ім’я будемо прославляти.
Я шукав Господа, і Він до мене відізвався, *
і визволив мене від усіх моїх страхів.
Погляньте на Нього і просвітіться, *
і не будуть засоромлені обличчя ваші.
Цей убогий заволав – і почув Господь його, – *
Він спас його від всякого горя.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
2 Кор 5, 17-21
Читання з Другого послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Хто в Христі, той нове творіння; давнє минуло, – ось постало нове! Все – від Бога, який примирив нас із собою через Христа і дав нам служіння примирення. Адже Бог у Христі примирив світ із собою, не зараховуючи їм їхні переступи, і доручив нам слово примирення. Отже, ми – посли від імені Христа, і тому наче сам Бог просить через нас. Від Імені Христа благаємо: примиріться з Богом! Того, хто не знав гріха, Він зробив за нас гріхом, щоб ми в Ньому стали Божою праведністю. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Лк 15, 18
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Встану, піду до свого батька і йому скажу:
«Батьку, я згрішив перед небом і перед тобою».
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 15, 1-3. 11-32
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу наближалися до Ісуса всі митники та грішники, щоби послухати Його. І нарікали фарисеї та книжники, говорячи, що Він грішників приймає і разом з ними їсть. А Він розповів їм ось таку притчу, кажучи: «Один чоловік мав двох синів. І молодший з них сказав батькові: “Батьку, дай мені належну частину майна”. І він поділив між ними майно. І по небагатьох днях зібравши все, молодший син подався до далекого краю і там розтратив своє майно, живучи розгульно. Як витратив усе, настав великий голод у тому краї, і він став бідувати. Пішов він та й пристав до одного з громадян тієї країни, а той послав його на свої поля пасти свиней. І бажав він насититися стручками, які їли свині, але ніхто йому не давав. Прийшовши до себе, він сказав: “Скільки наймитів мого батька мають у надлишку хліба, а я тут гину з голоду. Встану, піду до свого батька і скажу йому: “Батьку, я згрішив перед небом і перед тобою і вже не гідний зватися твоїм сином; прийми ж мене як одного з твоїх наймитів”. Тож він, підійнявшись, пішов до свого батька. Коли він був ще далеко, батько побачив його й змилосердився; побігши, кинувся йому на шию і поцілував його. А син сказав йому: “Батьку, я згрішив перед небом і перед тобою; я вже не гідний зватися сином твоїм”. Та батько сказав своїм слугам: “Негайно принесіть найкращий одяг і зодягніть його, дайте перстень йому на руку і сандалі на ноги; приведіть відгодоване теля та заколіть; будемо їсти й веселитися, бо цей син мій був мертвий – і ожив, пропав – і знайшовся”. І почали веселитися. А його старший син був на полі. Коли, ідучи, наблизився до хати, почув співи й танці. Закликавши одного із слуг, він розпитував, що б це воно було. Той сказав йому: “Твій брат повернувся, і твій батько заколов відгодоване теля, бо здоровим його прийняв назад”. Тож він розгнівався і не хотів увійти. А його батько вийшов і вмовляв його. Та він у відповідь сказав своєму батькові: “Ось, стільки років я тобі служу, ніколи не переступав твоєї заповіді, а ти мені ніколи не дав і козеняти, щоб я повеселився з моїми друзями. Коли ж цей син твій, який розтратив твоє майно з блудницями, повернувся, ти заколов йому відгодоване теля”. А той відказав йому: “Дитино, ти завжди зі мною, і все моє – твоє. Тут треба таки веселитися і радіти, бо цей брат твій був мертвий – і ожив, пропав – і знайшовся”». Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Слухаючи Христову притчу про блудного сина, звернімося всім серцем до Господа, щоб у цей святий час покути Він був для нас терпеливим і всепрощаючим Отцем:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона безустанно вела всіх людей до милосердного Отця.
2. Молімося за працівників судів, щоб у своїй праці вони керувалися не тільки справедливістю, але й милосердям.
3. Молімося за сповідаючих священиків, щоб вони своєю терпеливістю та любов’ю лікували хворі душі.
4. Молімося за людей, які нехтують таїнством Примирення, щоб вони покаялися у своїх гріхах і повернулися до люблячого Отця.
5. Молімося за померлих, які під час свого земного життя не встигли повністю очиститися від гріхів, щоб Господь простив їхні провини.
6. Молімося за нас самих, щоб час великопісних реколекцій допоміг нам побачити наші гріхи і навчив нас перемагати спокуси.
Господи наш і Отче, ми – Твої діти, просимо Тебе смиренно: прости нам наші провини і прийми нас знову до своєї родини. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, ми з радістю приносимо Тобі дари на жертву, яка нас зцілює, † і смиренно Тебе благаємо, * щоб ми з належною пошаною та з живою вірою звершили її за спасіння світу. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-8
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Єрусалиме, збудований як місто, * в собі щільно з’єднане! * Туди сходять коліна, Господні коліна, * щоб прославляти там Твоє Ім’я, Господи.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти освітлюєш кожну людину, яка приходить в цей світ, † освіти наші серця світлом своєї благодаті, * щоб наші думки завжди були достойними і угодними Твоїй величі, а наша любов до Тебе була щирою. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Споглянь, Господи, на тих, що взивають до Тебе, † укріпи слабких і осяй своїм світлом тих, що перебувають у темряві смерті; * очисти милостиво їх від усякого зла і приведи до найвищих небесних благ. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії