В основі фінансових і економічних криз лежить підхід до життя, який ставить на перше місце прибуток, а не людину. Папа Франциск вкотре повторив цю думку, приймаючи в суботу, 3 лютого 2018 року, членів італійської Національної ради протидії лихварству імені Йоана Павла ІІ, яка об’єднує кількадесят фондів з усієї країни.
Як повідомляє Радіо Ватикану, в зустрічі взяли участь провідники Ради й фондів, волонтери, які допомагають жертвам лихварства й азартних ігор, консультанти, адвокати й експерти. Перед аудієнцією вони були на Месі, яку з цієї нагоди в базиліці святого Петра очолив кардинал Анджело Комастрі, та помолилися при гробі святого Йоана Павла ІІ.Папа Франциск зазначив, що уважно стежить за боротьбою з лихварством і за гідною визнання працею фундацій, які протягом чверті століття врятували з лабет лихварського боргу понад 25 тисяч сімей, допомагаючи повернути гідність тим, у кого її намагалися відібрати. «Лихварство принижує й убиває. Лихварство – це давнє лихо, яке, на жаль, досі приховано, немов удав, душить свої жертви. Потрібно долати його, вириваючи людей із патологічних боргів, у які вони залізли задля виживання чи порятунку своєї справи. Йому можна запобігати, виховуючи до поміркованості, яка вміє розрізняти між зайвим і необхідним і робить відповідальними, щоб не влазити в борги для придбання речей, від яких можна відмовитися, – сказав Понтифік. – Необхідно відновити чесноту вбогості й жертовності. Убогості – щоб не ставати невільниками речей, та жертовності – бо від життя неможливо отримати всього. Потрібно формувати ментальність, позначену законослухняністю й чесністю як окремих осіб, так і інституцій, посилювати присутність мотивованого волонтерства, готового послужити нужденним».
Святий Отець зауважив, що в основі економічних та фінансових криз завжди лежить підхід до життя, який ставить на перше місце прибуток, а не особу. Натомість у центрі економічної політики мусять бути «гідність людини, етика, солідарність і спільне добро». Громадські інституції покликані боротися з причинами лихварства, між якими – патологічна залежність від азартних ігор.
«Лихварство – це великий гріх, який вбиває життя й топче гідність людей, це рушій корупції й перешкода для спільного добра. Воно послаблює суспільні й економічні підвалини країни. Жодна держава, яка має незліченних бідних, багато сімей, обтяжених боргами, численних жертв важких злочинів і корумпованих осіб, не здатна запрограмувати серйозний економічний підйом чи, тим більше, почуватися в безпеці», – підкреслив Папа.
Служіння організацій, які протидіють лихварству, полягає й у тому, щоб співпрацювати в піклуванні про людяність економічно-соціальної системи, щоб євангельське світло могло «просвітити серця й душі людей, як це одного разу трапилось із Закхеєм, багатим і корумпованим головою митарів Єрихона, чи з його колегою Матеєм, коли Ісус поглянув на нього з милосердям». «Нехай же Господь надихає й підтримує цивільну владу в піклуванні про те, щоб окремі особи й родини могли користати з переваг закону; надихає й підтримує відповідальних за банківську систему, аби вони чували над етикою кредитних установ. Варто підкреслити, що чимало банків зродилися й поширилися в світі саме з метою визволити бідних із лихварства, надаючи позички без застави й без відсотків». Папа побажав тим, хто протидіє лихварству, «бути людьми зустрічі, слухання та близькості».
«Разом звернімося з закликом до нового економічного гуманізму, який покладе край економіці виключення й несправедливості, економіці, яка вбиває, економічним системам, у яких люди перестають бути особами, зведені до засобів за логікою відкинення непотребу», – підсумував Папа.
За темою:
Повчання святого Йоана Златоуста про молитву і духовну тверезість
Папа: Корупція живить культуру смерті
Папа: Насильство – це заперечення справжньої релігійності