Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: Піклування про спільний дім – це запорука розвитку місцевих громад

Папа: Піклування про спільний дім – це запорука розвитку місцевих громад

27 квітня 2019 року Папа Франциск зустрівся з представниками Союзу італійських провінцій. Провінції в Італії – це адміністративні одиниці другого рівня, між комуною (територіальною громадою) та регіоном. Під час аудієнції Його Святість говорив про важливість проектів, скерованих на розвиток територіального потенціалу, для піклування про спільне благо.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.

Можливості та виклики

Пожертва гостей для Апостольської елемозинарії, яка надає допомогу нужденним, стала для Папи спонукою розпочати промову з роздумів про те, що наш час позначений «дедалі швидшим розвитком вишуканих технологій». Це може привести до ідеї, що, мовляв, наука, техніка та вільна ініціатива спроможні «дати ефективну відповідь на різні потреби людини та суспільства», запобігти суспільній маргіналізації та збудувати гармонійне суспільство, позбавлене бідності. «Реальність же складніша. Зростання можливостей зустрічається з паралельним зростанням потреб, які необхідно задовольнити, сфер, у які треба турботливо втрутитися, проблем, які заслуговують на увагу й потребують чимало енергії та ресурсів. Поряд із користю й позитивним розвитком у різних секторах залишаються – а іноді навіть зростають – незбалансованість і марґінальність, що вимагають розумних і солідарних зусиль з боку всіх».

Різні сфери – одна мета

Провінції – це один із рівнів, на яких структуруються владні повноваження. Зродившись на основі згуртування територій зі схожою культурою та історією, вони творять необхідні адміністративні полюси, які також захищають місцеві інстанції від центрального уряду й економічних і соціальних сил. Основними сферами їхньої компетенції є піклування про територію, утримання доріг, які сполучають «найменші населені пункти з більшими містами», і середніх шкіл.

«Якщо добре придивитися, то йдеться про завдання, які, хоч і розгортаються у відмінних сферах, зосереджені на тій самій меті: подбати про те, щоб стан довкілля, доріг і шкіл не погіршився через занедбання, брак необхідного утримання, недбалість у впровадженні заходів, необхідних для запобігання інфраструктурному й екологічному занепадові та пов’язаним із ним небезпекам».

Піклуватися про спільний дім


Щоб виконати це завдання, потрібні не лише «вміння проектувати, постійні зусилля й належний доступ до ресурсів», а й поширення «гострої та усвідомленої екологічної чутливості». Необхідно, щоб «окремі громадяни та їхні представники» розуміли важливість «піклування про спільний дім».

«Ви добре знаєте, – зазначив Папа, – яке важливе для спільного блага впровадження проектів і політик, які, замість сприяти запустінню й розграбовуванню території, уважно піклуються про неї, виокремлюють її потенціал і особливі характеристики, уникають виродження довкілля чи нерозсудливої експлуатації природних та історично-ландшафтних ресурсів. Ви добре знаєте про важливість безпечних шкіл і доріг для впорядкованого перебігу громадського життя – це незамінна основа будь-якого розвитку. Вам відомо, якою значною може бути економія й економічна вигода для спільноти, якщо їй вистачить мудрості вкладати гроші та людські ресурси в те, щоб запобігати безладові, деградації та втраті функціональності».