Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на Великий четвер, 18 квітня
17:52 Середа 0 1 548
17-04-2019, 17:52

Літургія на Великий четвер, 18 квітня

18 КВІТНЯ, ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР (біл)
Безкінечне смирення, перед тим як прославити Хрест, Ісус підперезався рушником, умив нам ноги: слугам і друзям, учням і браттям, вірним і грішним. Він за мить буде піднесений священиком над вівтарем, але відкриється лише простій душі. Слава Тобі, Господи.
Згідно із старовинною традицією Церкви у цей день забороняється правити будь-яку Месу без участі вірних.

МЕСА ГОСПОДНЬОЇ ВЕЧЕРІ

АНТИФОН НА ВХІД

Нам же не доведи, Боже, чимсь хвалитися, як тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, * у Ньому наше спасіння, життя і воскресіння, * через Нього ми спасенні і визволені. (Пор. Гал 6, 14)

Мовиться “Слава во вишніх”.

КОЛЕКТА:

Боже, ми святкуємо Пресвяту Вечерю, † під час яко ї Твій Єдинородний Син перед тим, як видати себе на смерть, запові в Церкві нову споконві чну жертву та трапезу своє ї любові; * вчини, щоб ми з ціє ї великої тайни черпали повноту любові та життя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Вих 12, 1-8. 11-14
Читання з Книги Вихід.
Тими днями сказав Господь Мойсеєві та Ааронові в землі Єгипетській: «Місяць цей нехай буде вам початком місяців, перший нехай буде він вам між місяцями року. Промовте до всієї із- раїльської громади так: “Десятого дня цього місяця візьміть собі кожен для своєї сім’ї ягня: одне на хату. Коли ж сім’я буде замала на ціле ягня, нехай разом з найближчим у межу сусідом візьме ягня по числу душ; розрахуйте, щоб ягняти було досить для кожного, хто скільки зможе з’їсти. Ягня ж нехай вам буде без вади, самчик, одноліток; можете взяти його з баранців або з козенят. І держатимете його до чотирнадцятого дня цього місяця, і тоді нехай уся громада синів Ізраїля разом заріже його надвечір. І нехай візьмуть крові й помажуть нею одвірки і наддвірок у домах, де їстимуть його. Нехай їдять м’ясо тієї самої ночі; спеченим на вогні нехай їдять його, з опрісноками та з гіркими травами. А їстимете його ось так: стегна ваші попідперізувані, взуття ваше на ногах ваших, і посохи ваші в руках у вас; і їстимете поспішно: Пасха то Господня! Тієї ночі перейду по землі Єгипетській і уб’ю всякого первістка в землі Єгипетській, від людини до скотини, і над усіма богами єгипетськими вчиню суд; Я – Господь. Кров буде вам знаком по домах, де будете, і як побачу кров, мину вас, і не впаде на вас ніяка погибельна кара, коли уражу Єгипетську землю. І стане вам цей день на спомин, і ви святкуватимете його як свято Господнє; з роду в рід святкуватимете його як вічну постанову”». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 116, 12-13. 15-16бв. 17-18
Для нас ця чаша – спільність в Крові Спаса.
Чим я Господу віддячу *
за все добро, яке мені дав Він?
Я підійму чашу спасіння *
і прикличу Ім’я Господнє!
Дорогоцінна в очах Господніх *
смерть Його побожних.
О Господи, я Твій слуга і син Твоєї слугині. *
Ти розірвав мої кайдани.
Тобі принесу хвали жертву *
і прикличу Ім’я Господнє.
Виконаю Господу мої обіти *
перед усім Його народом.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
1 Кор 11, 23-26
Читання з Першого Послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Я прийняв це від Господа і вам передав: що Господь Ісус тієї ночі, коли був виданий, узяв хліб, і промовивши подяку, переломив і сказав: «Це – тіло Моє, воно за вас дається. Чиніть це на Мій спомин!» Так само й чашу взяв Він по вечері, й сказав: «Ця чаша – Новий Завіт у Моїй крові. Чиніть це щоразу, коли будете пити, – на Мій спомин!» Бо щоразу, як тільки будете їсти цей хліб і чашу пити, ви звіщаєте смерть Господа, аж поки Він прийде!  Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 13, 34
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Нову заповідь даю вам,
щоб ви любили один одного, як Я полюбив вас.

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 13, 1-15
† Читання святого Євангелія від Йоана.

Перед святом Пасхи Ісус, знаючи, що надійшла Його година перейти з цього світу до Отця, полюбивши своїх, – тих, які у світі, – до кінця полюбив їх. Під час вечері, як диявол уже вкинув у серце Юди Іскаріотського, сина Симона, видати Його, Ісус, знаючи, що все дав Йому Отець в руки і що від Бога вийшов та до Бога йде, встав з вечері, зняв одяг і, взявши рушника, підперезався. Потім налив води до вмивальниці й почав мити ноги учням і обтирати рушником, яким був підперезаний. Підходить Він до Симона-Петра. А той каже Йому: «Господи, чи ж то Ти мені миєш ноги?» Ісус у відповідь йому сказав: «Що Я роблю, того ти нині не знаєш, але пізнаєш після цього». Каже Йому Петро: «Ти не помиєш моїх ніг повіки!» Ісус йому відповів: «Якщо не вмию тебе, не матимеш частки зі Мною». Симон-Петро каже Йому: «Господи, не тільки мої ноги, але й руки та голову». А Ісус говорить йому: «Умитому не треба вмиватись, хіба тільки ноги, оскільки весь чистий; і ви чисті, але не всі». Адже Він знав того, хто зрадить Його, тому й сказав: «Не всі ви чисті». А коли помив їхні ноги і надів свій одяг, знову сів при столі й сказав їм: «Чи ви знаєте, що Я зробив вам? Ви називаєте Мене Вчителем і Господом, і добре ви кажете, бо Я Ним є. Отже, коли Я, Господь і Учитель, помив вам ноги, то й ви повинні мити ноги один одному. Адже Я дав вам приклад, щоб, як Я зробив вам, так робили і ви». Слово Господнє.

ОБМИВАННЯ НІГ

АНТИФОНИ

Господь встав від вечері,  * налив води до умивальниці й почав обмивати учням ноги:  * такий приклад їм дав.  (Пор.Йн 13,4.5.15)
Тож коли вмив вам ноги Я – Господь і Учитель, – то наскільки більше ви повинні обмивати ноги один одному. (Пор. Йн 13, 14)
Нову заповідь даю вам, щоб ви любили один одного! Як Я був полюбив вас, – говорить Господь. (Йн 13, 34)

Не мовиться “Вірую”.

ВСЕЛЕНСЬКА МОЛИТВА
Зібравшись на Господній Вечері, смиренно просімо Господа за святу Вселенську Церкву, все людство та за всіх нас:
1. Молімося за Святішого Отця, верховного пастиря Католицької Церкви, щоб Господь обдарував його міцним здоров’ям і укріпив своїми благодатями.
2. Молімося за нашого єпископа, щоб він у здоров’ї та силі Святого Духа міг служити Церкві.
3. Молімося за всіх священиків, які сьогодні відзначають спомин встановлення священства, щоби вони з радістю служили Богові та людям.
4. Молімося за нашу Батьківщину, щоб вона завжди була вірна Богові, Євангелію та Церкві та тішилася жаданим миром.
5. Молімося за наших померлих родичів та близьких, щоб Господь помилував їх і прийняв у свої батьківські обійми.
6. Молімося за всіх нас, щоб ми все своє життя живилися Христовим Тілом і Його Євангелієм.
Господи, вислухай смиренні молитви своїх дітей, які зібралися навколо столу Тіла і Крові Твоєї, і обдаруй нас та все людство єдністю віри та любові. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

ЄВХАРИСТІЙНА ЛІТУРГІЯ

На початку євхаристійної літургії може відбутися процесія вірних, під час якої приноситься хліб і вино, а також дари, призначені для бідних.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо, Господи: дозволь нам гідно брати участь у цих тайнах, † бо кожного разу, коли звершується спомин цієї жертви, * довершується діло нашого спасіння. Через Христа, Господа нашого.

ПРЕФАЦІЯ
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. До- стойне це і праведне.
Воістину,  достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі, * святий Отче, Всемогутній вічний Боже, * через Ісуса Христа, Господа нашого. Він – істинний і вічний Священик, * установлюючи обряд віковічної жертви, * спершу з себе самого склав Тобі жертву спасенну * і нам доручив звершувати її на спомин про себе. * Умертвлене за нас Його Тіло зміцнює нас, коли його споживаємо, * а пролита за нас Кров, коли її п’ємо, нас омиває. Тому з Ангелами й Архангелами, * Престолами і Господствами та з усім воїнством небесним * співаємо гімн Твоєї слави, безустанно взиваючи: Свят, Свят, Свят…
ГС. Всеблагий Отче, * смиренно благаємо і просимо Тебе через Ісуса Христа, Твого Сина, нашого Господа, щоб Ти прийняв † і благословив ці дари, ці приношення, цю святу непорочну жертву.
Приносимо їх Тобі насамперед * за Твою святу вселенську Церкву. * Благоволи обдарувати її миром, охороняти, єднати і керувати нею по всій землі * разом із Твоїм слугою нашим Папою H. і нашим єпископом Н.*, * а також з усіма правовірними та сповідниками католицької й апостольської віри.
1С. Пам’ятай, Боже, про Твоїх слуг і слугинь H. i H. * і про всіх тут присутніх, * віра котрих Тобі відома та відданість знана.
За них ми приносимо Тобі  цю жертву прославлення, * а також і вони її  приносять * і возносять свої  молитви до Тебе, * Бога ві чного, живого й істинного, * за себе і всіх своїх близьких, * заради відкуплення своїх душ, * заради наді ї на спасіння та свій порятунок.
2С. З’єднані з усією Церквою, * ми урочисто відзначаємо найсвященніший день, коли Господь наш Ісус Христос за нас був виданий, і з пошаною споминаємо * передусі м преславну завжди Діву Марію, * Матір Бога і нашого Господа Ісуса Христа, * а також святого Йосифа, * Обручника Пресвято ї Ді ви, * і Твої х святих Апостолів та Мучеників: * Петра і Павла, Андрі я * (Якова, Йоана, Тому, * Я кова, Филипа, Вартоломея, * Матея, Симона і Тадея, * Ліна, Клета, Климента, Сикста, * Корнелія, Кипріана, Лаврентія, Хризогона, * Йоана і Павла, Косьму і Дам’яна) * і всіх Твоїх Святих. * Задля їхніх заслуг і молитов * вчини, щоб ми в усьому зазнавали допомоги Твого покровительства.  (Через Христа, Господа нашого. Амінь .)
ГС.  Боже, прийми милостиво цю жертву служіння нашого * і всієї Твоєї родини, * яку Тобі  приносимо саме в цей день, коли Господь наш Ісус Христос передав своїм учням звершування тайн Його Тіла і Крові; * наповни наші дні Твоїм миром, * порятуй нас від вічної загибелі * та зволь залічити до спільноти Твої х вибраних.  (Через Христа, Господа нашого. Амінь.)
ВС. Просимо Тебе, Боже: * вчини ці принесені дари  * в усьому благословенними,  * прийнятними, досконалими та угодними Тобі ,  * щоб вони стали для нас Тілом і Кров’ю Твого возлюбленого Сина,  * Господа нашого Ісуса Христа.  (Складає руки). Він напередодні своїх страждань  * за наше спасіння і спасіння світу, тобто сьогодні , взяв хліб у свої святій достойні руки, підві в очі до неба,  * до Тебе, свого Всемогутнього Бога Отця,  * і, склавши Тобі  подяку, благословив,  * розламав і дав своїм учням, кажучи:

БЕРІТЬ І ЇЖ­ТЕ З ЦЬОГО ВСІ:
ЦЕ Є ТІЛО МОЄ,
КОТРЕ ЗА ВАС БУДЕ ВИДАНЕ.

Так само після вечері  взяв цю преславну чашу  * в свої святі й достойні руки, * знову вчинивши Тобі  подяку, благословив * і подав своїм учням, кажучи:
БЕРІТЬ І ПИЙТЕ З НЕЇ ВСІ:
ЦЕ Є ЧАША КРОВІ­ МО­ЄЇ
НОВОГО І ВІЧНОГО ЗАВІТУ,
КОТРА ЗА ВАС І ЗА БАГАТЬОХ БУДЕ ПРОЛИТА
НА ВІДПУЩЕННЯ ГРІХІВ.
ЧИНІТЬ ЦЕ НА МІЙ СПОМИН.

ГС. Це велика тайна віри.
В. Проголошуємо смерть Твою, Господи Ісусе, * сповідуємо Твоє воскресіння * і очікуємо Твого пришестя в славі.
ВС. Господи, ми, Твої  слуги  * і Твій святий народ,  * споминаючи Христа, Сина Твого, Господа нашого, як Його блаженні страсті,  * так і воскресіння  з мертвих та на небеса преславне вознесіння,  * приносимо Твої й найдостойнішій величі  * з отриманих від Тебе дарів  * жертву чисту,  * жертву святу,  * жертву непорочну:  * святий хліб вічного життя  * та чашу віковічного спасіння.
ВС. Зверни на неї свій милостивий і ясний погляд  * та прийми її ,  * як Ти прийняв приношення свого слуги, * праведного А веля,  * жертву нашого патріарха Авраама  * і те святе приношення, ту непорочну жертву,  * яку приніс Тобі Твій верховний священик Мелхіседек.
Складає руки і, схилившись, продовжує:
Смиренно благаємо Тебе, Всемогутній Боже: * нехай ця жертва руками Твого святого А нгела буде занесена на вишній Твій престол, * перед обличчя Твоє ї Божої величі, * щоб ми, приймаючи  з цього вівтаря * Пресвяте Тіло й Кров Твого Сина, * сповнилися всяким небесним благословенням і благодаттю. (Через Христа, Господа нашого. Амінь .)
З розпростертими руками:
3С. Пам’ятай також, Господи, про своїх слуг і слугинь H. i H., * котрі перед нами відійшли зі знаком віри * і покояться у сні миру.
Благаємо Тебе: приведи їх * та всіх, хто почиває у Христі, * до місця прохолоди, світла та миру. (Через Христа, Господа нашого. Амінь ).
4С. Також і нам, Твоїм грішним слугам, * котрі уповають на Твоє велике милосердя, * дай участь у спільноті з Твоїми святими Апостолами та Мучениками: * Йоаном Хрестителем, Стефаном, * Матієм, Варнавою, * (Ігнатієм, Олександром, * Марцеліном, Петром, * Феліцитою, Перпетуєю, * Агатою, Люцією, * Агнесою, Цецилією, Анастасією) * і всіма Твої- ми Cвятими; * просимо Тебе: допусти нас до їхнього сонму; * просимо Тебе не як Того, хто оцінює заслуги, але як Того, хто щедро дарує милість.
ГС. Через Нього, Боже, всі ці блага завжди твориш, освячуєш, животвориш, * благословляєш і даєш нам.
ВС. Через Христа, з Христом і в Христі * Тобі, Боже Отче Всемогутній, * в єдності Святого Духа * всяка честь і слава * навіки вічні. Амінь.

Далі йдуть Отче Наш і обряди Причастя

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Це моє Тіло, воно за вас дається; * ця чаша – Новий Завіт у Мої й Крові. * Робіть це кожний раз, коли будете пити, * на Мій спомин. (1 Кор 11, 24-25)

МОЛИТВА ПІСЛЯ  ПРИЧАСТЯ:
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми, поживлені на земній трапезі Твого Сина, * заслужили на повноту участі в трапезі небесній. Через Христа, Господа нашого.

ПЕРЕНЕСЕННЯ ПРЕСВЯТОЇ ЄВХАРИСТІЇ
Пресвята Євхаристія переноситься у процесії на місце зберігання, приготовлене у відповідно оздобленій каплиці. У цей час співається гімн “Pange, lingua” без двох останніх строф, або його український переклад “О язик людський, оспівуй”  (теж без двох останніх строф).
1. О язик людський, оспівуй
    Тайну Тіла славного,
    Кров хвали – безцінну плату
    порятунку нашого,
    що її пролив Цар світу,
    лона плід пречистого.
2. Даний нам, для нас рожденний
    З Діви Непорочної,
    слово сіючи спасенне,
    серед нас жив на землі,
    потім чином незбагненним
    увінчав труди свої.
3. На вечері в ніч останню,
    як зібрались за столом,
    їжу розділив з братами,
    сповна виконав закон,
    коли власними руками
    дав себе Дванадцятьом.
4. Втілене одвічне Слово
    Тілом чинить справжній хліб,
    а вино – то Кров Христова:
    Серцем це узріти слід,
    і якщо чуття підводять,
    віра лиш серця зміцнить.
Коли процесія прийде на місце зберігання, священик окаджує Пресвяту Євхаристію. Тоді співаються дві останні строфи гімну Pange, lingua  (тобто від слів Tantum ergo Sacramentum ) або, українською, дві останні строфи О язик людський, оспівуй  (тобто від слів Пресвята Господня Тайно).
5. Пресвята Господня Тайно,
    поклоняємось Тобі.
    перед Новим Ветхе право
    хай відступить назавжди!
    Наша віра хай доповнить
    Недоступне відчуттям.
6. І Отця, і Бога-Сина
    в вишніх величаємо,
    їм держава, честь і слава,
    їх благословляємо.
    Також рівного Їм Духа
    В Трійці прославляємо. Амінь.
Після хвилинного поклоніння в тиші священик і міністранти преклоняють коліна, а потім повертаються до сакристії.
Літургійний зошит 08:00 Субота 0 114 2 липня Церква згадує святого Бернардина, пресвітера Бернардин Реаліно (1530–1616) народився в заможній італійській родині в м. Карпі. Удома отримав чудову освіту, згодом пробував вивчав медицину в Модені та філософію в Болоньї, проте врешті-решт зосередився на праві, із якого зробив докторат (1556).
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.