(біл) Субота у Великодній октаві
Нехай Господь зійшле свого Духа і відновить обличчя землі – цієї землі. А ми понесімо Його Євангеліє Радості думкою, словом, вчинком і дбайливістю. Коли Ісус переможе в нас замкнутість, розпачливий смуток і плаксивість, ми встанемо і пійдемо, як це зробили Божі Святі.
АНТИФОН НА ВХІДНехай Господь зійшле свого Духа і відновить обличчя землі – цієї землі. А ми понесімо Його Євангеліє Радості думкою, словом, вчинком і дбайливістю. Коли Ісус переможе в нас замкнутість, розпачливий смуток і плаксивість, ми встанемо і пійдемо, як це зробили Божі Святі.
Господь випровадив із радістю народ свій * і з торжеством – своїх вибранців. * Алілуя. (Пс 105 (104), 43)
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА:
Боже, Ти в свої й доброті примножуєш народи, що вірять в Тебе, † поглянь милостиво на своїх вибраних, щоб ті, котрих Ти відродив та їнством святого Хрещення, * приодяглися у блаженне безсмертя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 4, 13-21
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями начальники, старші народу і книжники, помітивши відвагу Петра і Йоана і дізнавшись, що це люди невчені й прості, – вони дивувалися і розпізнавали в них тих, хто був з Ісусом. І, дивлячись на оздоровленого чоловіка, який стояв з ними, вони нічого не могли сказати проти. Наказавши їм вийти із синедріону, вони радилися між собою, кажучи: «Що нам робити з цими людьми? Адже через них зроблено явне знамення, яке відоме всім, хто живе в Єрусалимі, – і не можемо того заперечувати. Але щоби більше не поширювалося між народом, пригрозимо їм, щоби далі нікому з людей не говорили про це Ім’я!» І, покликавши їх, наказали зовсім не говорити і не навчати в Ім’я Ісуса. А Петро та Йоан у відповідь сказали їм: «Розсудіть, чи справедливо перед Богом більше слухати вас, аніж Бога? Адже ми не можемо не розповідати про те, що бачили і чули!» Вони ж, погрозивши, відпустили їх, нічого не знаходячи, щоби покарати їх, – через народ, бо всі прославляли Бога за те, що сталося. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 118, 1 і 14. 15-16. 17-18. 19-21
Дякую, Боже, що почув мій голос.
Прославляйте Господа, бо Він добрий, *
бо Його милість навіки.
Господь – моя сила і пісня, *
Він став мені порятунком.
У праведних, в наметах їхніх – †
голос радості й спасіння: *
«Господня правиця виявляє силу.
Господня правиця піднялася вгору, *
Господня правиця виявляє силу».
Я не помру, я буду жити *
і розповідати про діла Господні.
Господь покарав мене суворо, *
та на смерть мене не видав.
Відчиніть мені праведності брами: *
увійшовши ними, я буду Господа прославляти.
Це Господня брама, праведні увійдуть нею. *
Прославлятиму Тебе, бо Ти до мене відізвався †
і став мені порятунком.
(Можна заспівати Пасхальну Секвенцію – стор. 128)
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пс 118, 24
Алілуя, алілуя, алілуя.
Це день, що його створив Господь:
радіймо і веселімось у ньому!
ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 16, 9-15
† Читання святого Євангелія від Марка.
Як Ісус воскрес уранці першого дня тижня, то з’явився найперше Марії Магдалині, з якої вигнав сім бісів. Пішовши, вона сповістила тим, що були з Ним, які плакали й ридали. І оці, почувши, що Він живий і що вона бачила Його, не повірили. Після цього Він з’явився в іншому вигляді двом з них, коли вони подорожували і йшли до села. А ті вже, пішовши, сповістили іншим, але і їм не повірили. Нарешті Він з’явився Одинадцятьом, коли вони були за столом. Він докоряв їм за їхнє невірство і скам’я- нілість серця, тому що не повірили тим, які побачили Його воскреслого. І Він сказав їм: «Ідучи по цілому світі, проповідуйте Євангеліє усьому творінню». Слово Господнє.
ВСЕЛЕНСЬКА МОЛИТВА
Вислухавши Боже Слово, з почуттям відповідальності, просимо в намірах Церкви й усього світу:
1. За заступництвом Марії, яка радіє з воскресіння Ісуса, молімося за святу Церкву, щоб вона несла світові Благу Новину.
2. За заступництвом Марії, Матері Церкви, молімося за Свя- тішого Отця, щоб довірена йому паства своїм істинно християнським життям була приводом його радості й нагородою за його труди.
3. За заступництвом Марії, Цариці святих, молімося за Україну, щоб запанували в ній мир та добробут.
4. За заступництвом Марії, Цариці сімей, молімося за всі подружжя та сім’ї, щоб вони йшли дорогою вірності Господнім заповідям.
5. За заступництвом Марії, Цариці Святих, молімося за всіх померлих, щоб Господь помилував їх і прийняв до сонму святих.
6. За заступництвом Марії, молімося за всіх тут зібраних, щоб ми у Неї вчилися служити своїм ближнім.
Всемогутній вічний Боже, Ти через воскресіння свого Сина дав нам надію спасіння, просимо за заступництвом Його Матері, щоб ми могли осягнути радість вічного життя. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо, Господи: дай нам завжди втішатися цими пасхальними тайнами; † нехай безустанна ді я благодаті заради нашого відкуплення * стане для нас джерелом ві чної радості. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Всі бо ви, що у Христа хрестилися, * у Христа зодягнулися. * Алілуя. (Гал 3, 27)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Просимо, Господи: поглянь милостиво на свій народ, † котрий Ти благоволив відновити вічними тайнами, * і приведи його до нетлінного преславного воскресіння у плоті. Через Христа, Господа нашого.
Ідіть, жертва звершена. Алілуя, алілуя.
Богу подяка. Алілуя, алілуя.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)