Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
17:58 П'ятниця 0 2 039
19-04-2019, 17:58

Літургія на Велику суботу, 19 квітня

У Велику Суботу Церква перебуває біля Господнього Гробу, роздумуючи над Страстями, смертю Христа та над Його зішестям у відхлань, і, перебуваючи в пості та на молитві, очікує Його воскресіння. Церква, залишаючи вівтар оголеним, утримується від здійснення жертви Меси, щоб після урочистої Вігілії, тобто нічного очікування, дати місце великодній радості, яка триватиме повних п’ятдесят днів. Святе Причастя у цей день можна уділяти тільки в формі Віатика.

УВЕЧЕРІ 20 КВІТНЯ
ПАСХАЛЬНА ВІГІЛІЯ У СВЯТУ НІЧ 
(біл)
Всі обряди Пасхальної вігілії відбуваються вночі. Не можна починати їх раніше ніж настане ніч і треба закінчити їх перед світанком.

I. ЛІТУРГІЯ СВІТЛА
ОСВЯЧЕННЯ ВОГНЮ ТА ПРИГОТУВАННЯ ПАСХАЛУ

Дорогі брати! В цю пресвяту ніч, в яку наш Господь Ісус Христос перейшов від смерті до життя, Церква закликає свої х дітей, розпорошених по всьому світі, щоб вони зібралися на чування та молитву. Якщо так будемо вшановувати пам’ять Господньої Пасхи, слухаючи Боже Слово та звершуючи святі тайни, можемо надіятися, що матимемо участь у перемозі Христа над смертю та разом з Ним будемо жити в Богові.
Освячення вогню
Молімося. Ти через свого Сина обдарував Твоїх вірних світлом своєї слави, освяти цей новий вогонь і цими великодніми святами розпали в нас таке велике прагнення неба, щоб ми з чистим серцем дійшли до свят одвічного світла. Через Христа, Господа нашого. Амінь.
Після освячення нового вогню один з міністрантів приносить пасхал, і, тримаючи його, стає перед священиком. На пасхалі священик креслить хресне знамення, над хрестом – грецьку літеру Альфа, під хрестом – літеру Омега, а на чотирьох полях між поперечками хреста – цифри поточного року. Водночас він голосно й виразно мовить:
“I”  Христос вчора й сьогодні
“—”  Початок і Кінець
“”  Альфа
“” і Омега
“2”  Йому належить час
“0”   і вічність
“1”  Йому слава й панування
“9”  на віки вічні. Амінь
Після накреслення хреста та інших знаків священик може вмістити п’ять символічних цвяхів у формі хреста, при цьому голосно кажучи:
1. Свої ми святими ранами,
2. що сяють славою,
3. нехай нас пильнує
4. та збереже
5. Господь Христос. Амі нь.
Тепер священик запалює пасхал від нового вогню, голосно кажучи:
Нехай світло Христа, славно воскреслого, розпорошить темряву наших сердець та помислів.

ПРОЦЕСІЯ
Після запалення пасхалу один з міністрантів виймає розжарені вуглини і кладе їх у кадильницю. Священик, як завжди, накладає ладан до кадильниці. Потім диякон або, коли його немає, сам священик бере від міністранта пасхал і процесія вирушає до храму. Туриферарій з розпаленою кадильницею йде перед дияконом або іншим служителем, що несе пасхал. Потім йдуть головний служитель з міністрантами та всі вірні. Усі несуть свічки.
Біля брами храму диякон затримується, підносить пасхал і співає:
Світло Христове. Богу подяка.
Головний служитель запалює свою свічку від палаючого пасхалу.
Диякон переходить до середини храму, затримується, підносить пасхал і вдруге співає: Світло Христове. Богу подяка. Усі запалюють свічки від палаючого пасхалу, подаючи вогонь один одному. Коли диякон прийде до вівтаря, стоячи, повернутий до людей, втретє підносить пасхал і співає: Світло Христове. Богу подяка.

ВЕЛИКОДНЄ ПОСЛАННЯ
Після прибуття до вівтаря священик йде на місце головування, віддає свічку міністранту, накладає і благословить ладан, як перед Євангелієм під час Меси. Після цього диякон підходить до священика і просить його про благословення: “Благослови, отче”. Священик уділяє благословення, впівголоса кажучи:
Нехай Господь буде в твоєму серці та на твої х устах, щоб ти гі дно проголошував Його великоднє послання: в Ім’я Отця, і Сина ,   і Святого Духа . Амінь.
Це благословення пропускається, якщо великоднє послання має співати той, хто не є дияконом.
Диякон окаджує спочатку книгу, а потім пасхал і, стоячи на амвоні або ж біля пюпітра, співає великоднє послання. У цей час усі стоять, тримаючи в руках запалені свічки. У випадку відсутності диякона великоднє послання може проголосити головуючий священик або інший співслужачий пресвітер. У разі необхідності великоднє послання може проголосити кантор-мирянин. Тоді він повинен пропустити в довшій формі послання частину тексту, від слів “Отже, прошу вас, браття” аж до кінця вступу, включно з “Господь з вами”.
Великоднє послання можна також виконати у скороченій формі.

ВЕЛИКОДНЄ ПОСЛАННЯ, ДОВША ФОРМА
Ликуй вже, ангельське воїнство небесне; * нехай возвеселяться божественні тайни; * і про Царя величну перемогу * сурма хай сповістить довго- ждана. * Нехай і твердь возрадується, опромінена таким великим сяйвом, * і освітлена блиском вічного Царя, * і весь світ нехай відчує, що темрява від нього відступила. * Хай теж радіє Мати Церква, * оздоблена промінням такого світла; * а ця святиня нехай залунає * могутнім голосом народу.
(Тому прошу вас, наймиліші браття, * котрі  стоїте тут, захоплюючись ясністю цього святого світла: * разом зі мною закликайте милосердя Всемогутнього Бога. * Щоб Той, хто не за мої  заслуги * до числа Левитів благоволив мене зачислити, * вливши  в мене сві тло свого сяйва, * спомі г доповнити славу цієї свічки. )
С.  Господь   з   вами. В.  І  з  духом  твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. Достойне це і праведне.
Воі стину достойне це і праведне, * незримого Бога, Отця Всемогутнього, * і Його Єдинородного Сина, Господа нашого Ісуса Христа, * з усіє ї сили розуму і серця спі вом прославляти. * Він за нас предві чному Отцю сплатив борг Адама * і прадавньої вини борго- вий запис стер жертовною кров’ю.
Бо оце пасхальні свята, під час яких вбивається того істинного Агнця, * кров’ю якого освячуються домівки вірних. * Це та ніч, у яку колись нашим батькам, синам Ізраїля, виведеним з Єгипту, * море Червоне по сухому дні Ти перейти дозволив. * Адже це та ніч, що розсі яла темряву гріхів * стовпа вогняного сві тлом. * Це та ніч, яка сьогодні по всьому світі віруючим у Христа, * розділеним мирськими пороками та пітьмою гріха, * благодать повертає і прилучає їх до святості. * Це та ніч,  у яку, знищивши пута смерті, * Христос із ві дхлані вий- шов переможцем. * Проте нічого би нам не дало народження, * якби ми не були відкуплені. О, яка ж предивна сила Твоє ї доброти до нас! * О, яка незбагненна міць Твоє ї любові: * щоб відкупити неві льника, Сина свого Ти видав! * О, дійсно необхідним був гріх Адама, * знищений Христовою смертю! * О, щаслива провина, яка удосто їлась мати такого великого Відкупителя! * О, воі стину блаженна ніч, * єдина, яка була гідна пізнати час і годину, коли Христос воскрес із мертвих! Це та ніч, про яку написано: * а ніч, як день, заясніє: * і ніч буде мені  світлом та радістю. * Освячуюча сила цієї ночі віддаляє злочини, * змиває провини, * повертає невинність упалим, і опечаленим радість; * нищить ненависть, * будує злагоду і сокрушає царства. Тож в цю ніч благодатну * прийми, святий Отче, вечірню жертву прославлення, * яку Тобі  в урочистому приношенні цієї свічки – з плоду праці бджіл * руками своїх слуг складає свята Церква. Ми вже знаємо значення цієї воскової колони, * яку на Божу славу запалило  блискуче  полум’я. * Воно хоч і ділиться на частини, * не зазнає однак збитку, посилаючи світло. * Бо живиться воно струменями воску, * який бджола дала для цього цінного світоча. О, воістину блаженна ніч, * у яку єднається небесне  з земним * та божественне з людським. Бла- гаємо ж Тебе, Господи: * нехай ця свічка, освячена на славу Твого Імені, * палає безустанно, щоб розсі яти темряву цієї ночі. * І, прийнята Тобою як аромат благий, * нехай вона з’єднається з небесними світилами. * Хай її  полум’я зустрі не зорю досвітню, * цю зорю, яка не знає заходу * – Христа, Твого Сина, що, повернувшись із відхлані, * ясно засяяв роду людському * і живе й царює навіки вічні. Амінь.
Всі гасять свічки

ДРУГА ЧАСТИНА: ЛІТУРГІЯ СЛОВА

Дорогі брати і сестри! Після урочистого початку Пасхальної Вігілії в мирі серця слухаймо зараз Божого Слова. Роздумуймо, як Бог у минулому визволив свій народ і як зіслав нам свого Сина, нашого Спасителя. Молімося, щоб наш Бог дав нам повну участь у пасхальному ділі спасіння.
У Пасхальну Вігілію пропонується дев’ять читань, тобто сім зі Старого Завіту і два з Нового. Якщо промовляють за цим обставини, у виняткових випадках, число читань може бути зменшене. Проте нехай буде мінімально три читання зі Старого Заповіту, у крайніх випадках лише два, перед Апостолом і Євангелієм. Однак нехай ніколи не пропускається читання з Книги Виходу про перехід через Червоне море (третє читання).

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 1, 1 – 2, 2
Читання з Книги Буття
В началі сотворив Бог небо й землю. Земля ж була пуста й порожня та й темрява була над поверхнею безодні, а дух Божий ширяв над поверхнею вод. І сказав Бог: «Нехай буде світло!» І настало світло. І побачив Бог світло, що воно добре та й відділив Бог світло і від темряви. Назвав же Бог світло – день, а темряву назвав ніч. І був вечір і був ранок – день перший. І сказав Бог: «Нехай станеться твердь посередині вод і нехай вона відділяє води від вод!» І зробив Бог твердь і відділив води, що під твердю, від вод, що над твердю. Тож сталося так. І назвав Бог твердь – небо. І був вечір і був ранок – день другий. І сказав Бог: «Нехай зберуться води, що під небом, в одне місце і нехай з’явиться суша». І так сталося. І назвав Бог сушу – земля, а збір вод назвав морями. І побачив Бог, що воно добре. Бог сказав: «Нехай земля зростить рослини: траву, що розсіває насіння, і плодові дерева, що родять плоди з насінням, за їхнім родом на землі». І так сталося. І вивела земля з себе рослини: траву, що розсіває насіння за своїм родом, і дерева, що родять плоди з насінням у них, за їхнім родом. І побачив Бог, що воно добре. І був вечір і був ранок – день третій. І сказав Бог: «Нехай будуть світила на тверді небесній, щоб відділяти день від ночі й нехай вони будуть знаками для пір року, для днів і років; нехай будуть світила на тверді небесній, щоб освітлювати землю». І так сталося. І зробив Бог два великі світила: світило більше – правити днем, а світило менше – правити ніччю, і зорі. І примістив їх Бог на тверді небесній, щоб освітлювати землю, та управляти днем і ніччю і відділяти світло від темряви. І побачив Бог, що це добре. І був вечір і був ранок – день четвертий. І сказав Бог: «Нехай закишать води живими істотами й нехай птаство літає над землею попід твердю небесною». І сотворив Бог великих морських потвор і всілякі живі створіння, що повзають та кишать у воді, за їхнім родом, і всіляке птаство крилате за його родом. І побачив Бог, що воно добре; і благословив їх Бог, кажучи: «Будьте плідні і множтеся та наповняйте воду в морях, і птаство нехай множиться на землі». І був вечір і був ранок – день п’ятий. І сказав Бог: «Нехай земля виведе з себе живі створіння за їхнім родом: скотину, плазунів і диких звірів за їхнім родом». І сталося так. І сотворив Бог земних звірів за їхнім родом, скотину за родом її, і всіх земних плазунів за їхнім родом. І побачив Бог, що воно добре. І сказав Бог: «Утворімо людину на наш образ і на нашу подобу, і нехай вона панує над рибою морською, над птаством небесним, над скотиною, над усіма земними звірами й над усіма плазунами, що повзають на землі» І сотворив Бог людину на свій образ; на Божий образ сотворив її; чоловіком і жінкою сотворив їх. І благословив їх Бог і сказав їм: «Будьте плідні й множтеся і наповняйте землю та підпорядковуйте її собі; пануйте над рибою морською, над птаством небесним і над усяким звіром, що рухається по землі». По тому сказав Бог: «Ось Я даю вам усяку траву, що розсіває насіння по всій землі, та всяке дерево, що приносить плоди з насінням: вони будуть вам на поживу. Всякому ж земному звірові, всякому небесному птаству, всьому, що повзає по землі й має в собі живу душу, Я даю на поживу всяку зелень трав». І так сталося. І побачив Бог усе, що утворив був: і воно було дуже добре. І був вечір і був ранок – день шостий. Так закінчено небо й землю з усіма її оздобами. Бог закінчив сьомого дня своє діло, що його творив, і спочив сьомого дня від усього свого діла, що його творив.  Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 104, 1-2а. 5-6. 10 і 12. 13-14. 24 і 35в
Хай зійде Дух Твій і відновить землю.
Благослови, душе моя, Господа! *
Господи, Боже мій, Ти надзвичайно величний!
У велич і красу Ти одягнувся. *
Ти одягаєшся у світло, як в одяг.
Ти заснував землю на твердих основах, – *
вона не захитається на віки вічні.
Безоднею, мов плащем, Ти її покрив. *
На горах зберуться води.
Ти джерела спрямовуєш у потоки, – *
між горами вони протікають.
Над ними поселиться птаство небесне, – *
з-поміж листя подаватимуть голос.
Ти зі своїх горниць напуваєш гори; *
насититься земля Твоїх діл плодами.
Ти вирощуєш траву для худоби †
і зелень на службу людям, *
щоби земля хліб давала.
Які величні Твої діла, Господи! *
Ти все вчинив премудро –
земля сповнена Твоїм творінням. *
Благослови, душе моя, Господа Бога!
Молімося. Боже, Ти предивно сотворив людину і ще більш предивно її відкупив, † вчини, щоб ми силою духа чинили опір принадам гріха * і заслужили на осягнення вічної радості. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Бут 22, 1-2. 9а. 10-13. 15-18
Читання з Книги Буття
Тими днями Бог випробував Авраама. Отож сказав до нього: «Аврааме!» Той же відповів: «Ось я!» Бог сказав: «Візьми сина твого, твого єдиного, якого любиш, Ісаака, і піди в Морія-край та й принеси його там у всепалення на одній з гір, що її Я тобі вкажу». Як же прийшли на місце, про яке сказав йому Бог, простягнув Авраам свою руку й узяв ножа, щоб принести в жертву сина свого. Та ангел Господній кликнув до нього з неба і сказав: «Аврааме, Аврааме!» Той відповів: «Ось я!» І сказав Бог: «Не простягай руки твоєї на хлопця, не чини йому нічого! Тепер бо знаю, що ти боїшся Бога, що ти не пощадив свого сина, свого єдиного, для Мене». Авраам підвів очі свої й дивиться: аж ось позаду нього баран, заплутаний у кущах рогами. Пішов Авраам, узяв того барана і приніс його у всепалення замість свого сина. Ангел же Господній кликнув до Авраама вдруге з неба і сказав: «Клянуся Мною самим – слово Господнє: за те, що ти вчинив це і не пощадив сина твого, твого єдиного, Я поблагословлю тебе вельми й дуже розмножу твоє потомство, як зорі на небі, і як пісок, що на березі моря. Твої нащадки займуть міста своїх ворогів. У твоєму потомстві благословляться всі народи землі, тому що ти послухав Мого голосу».  Слово Боже.

2 РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 16, 5 і 8. 9-10. 11
Врятуй нас, Боже, Ти – наша надія.
Господь – частка мого спадку, Ти – моя доля; *
Ти – Той, хто мою спадщину оберігає.
Я завжди маю Господа перед собою, – *
Він праворуч мене, я не похитнуся.
Врятуй нас, Боже, Ти – наша надія.
Через це зраділо моє серце і моє єство звеселилось, *
охоплює впевненість навіть моє тіло,
бо Ти не залишиш душі моєї в шеолі *
і не даси своєму святому побачити тління.
Ти даси мені дорогу життя пізнати, *
повнота радості – у Твоїй присутності,
у Твоїй правиці – *
радість навіки.
Молімося. Боже, Отче усіх віруючих, Ти вилиттям своєї благодаті усиновлення примножуєш в усьому світі число дітей Твоєї обітниці; † через пасхальне таїнство виконуєш клятву, дану Твоєму слузі Авраамові, чинячи його батьком усіх народів; * дай Твоєму народові гідно відповісти на благодать Твого покликання. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

ТРЕТЄ ЧИТАННЯ
Вих 14, 15 – 15, 1
Читання з Книги Вихід
(Рекомендується, щоб читання читав той, хто буде співати респонсорійний Псалом)
Тими днями сказав Господь Мойсеєві: «Чого голосиш до Мене? Вели синам Ізраїля, нехай вирушають. Ти ж підійми твою палицю та простягни твою руку над морем і розділи його, і нехай сини Ізраїля сушею пройдуть через середину моря. Ось Я закаменю серце єгиптян, і вони підуть за вами слідом, і тоді покажу на фараоні і на всім його війську, на колісницях і на вершниках його Мою славу. І взнають єгиптяни, що Я – Господь, як покажу на фараоні, на колісницях і на вершниках його Мою славу». І повернувся тоді ангел Божий, що йшов поперед табору Ізраїля, та й спинився позад них; і стовп хмаровий, що йшов перед ними, спинився позад них. Він спинився поміж єгипетським табором та ізраїльським табором; і була хмара темрявою для одного табору і світилом для другого, так, що не наближався один табір до другого всю ніч. І простяг Мойсей руку над морем, і відганяв Господь море всю ніч сильним східнім вітром, і зробив море сухим, і води розділились; і сини Ізраїля ввійшли і йшли серединою моря по суші; вода була для них стіною праворуч і ліворуч. Єгиптяни погнались, і рушили слідом за ними всі фараонові коні, колісниці і вершники в середину моря. В ранішню сторожу глянув Господь із вогненного та хмарового стовпа на єгипетський табір та й стривожив його; позагальмовував колеса їхніх колісниць, так, що ці з трудом просувались наперед. І закричали єгиптяни: «Втікаймо від Ізраїля, бо Господь воює за нього проти єгиптян». Тоді Господь сказав Мойсеєві: «Простягни руку над морем, і нехай води хлинуть назад, на їхні колісниці і на їхніх вершників». І простяг Мойсей руку над морем, і на світанку воно повернулося знову на своє звичайне місце; єгиптяни ж, утікаючи, йшли йому назустріч. Отак то кинув Господь єгиптян у середину моря. Злились води знов докупи та й затопили колісниці, вершників та все фараонове військо, яке увійшло за ними в море; ані один із них не залишився. Сини ж Ізраїля йшли по суші, посеред моря, і води для них стояли, як стіна, праворуч і ліворуч. Отак вирятував Господь у той день Ізраїля з руки єгипетської, і побачив Ізраїль єгиптян мертвими на березі моря. І як побачив Ізраїль, з якою потугою Господь побив єгиптян, став народ боятися Господа та й повірив Господу й слузі його Мойсеєві. Тоді Мойсей і сини Ізраїля заспівали Господу ось яку пісню:
(Не мовиться: Слово Боже)

3  РЕСПОНСОРІЙНИЙ  ПСАЛОМ
Вих 15, 1-2. 3-4. 5-6. 17-18
Співаймо Богу, славою бо вкрився.
Заспіваю Господу, бо славою прославився; †
коня і його вершника поверг у море. *
Міць моя та пісня – Господь, Він став мені спасінням.
Це Бог мій, і я Його прославлю, *
Бог батька мого, і я Його буду вихваляти.
Господь – муж воїн, *
Господь –Його Ім’я.
Колісниці фараона та військо його вкинув у море, *
добірні витязі його втопились в Червонім морі.
Співаймо Богу, славою бо вкрився.
Безодні їх покрили, *
пішли на дно, неначе камінь.
Твоя правиця, Господи, прославилась у силі, *
Твоя правиця ворога розгромила.
Ти поведеш їх і насадиш на горі спадщини Твоєї *
на місці, яке зготував Ти, Господи, собі для оселі,
у святині, яку Твої руки, Господи, утвердили. *
Господь царює назавжди і навіки.
Молімося. Боже, також і нині сяють перед нами Твої давні чудеса: † колись Ти своєю силою визволив один народ від переслідувань фараона, явивши силу своєї десниці,  а нині через води відродження ведеш усі  народи до спасіння; * вчини, щоб усе людство увійшло до числа Авраамових синів та отримало гідність вибраного ізраїльського народу. Через Христа, Господа нашого . Амінь.

ЧЕТВЕРТЕ ЧИТАННЯ
Іс 54, 5-14
Читання з Книги пророка Ісаї
Той, хто тебе створив, буде твоїм женихом, Господь Сил – Його Ім’я. Твій Відкупитель – Святий Ізраїля, який зветься Богом усієї землі. Немов покинуту й засмучену духом жінку, Господь прикличе тебе знову. «Чи ж можна жінку молодощів відіслати?» – каже Бог твій. «Я на короткий час тебе покинув, але з великим співчуттям тебе приймаю. У палкім гніві Я на хвильку сховав обличчя Моє від тебе, але в Моїй любові вічній Я зжалився над тобою», – каже Господь, твій Відкупитель. «Це для Мене так як за днів Ноя: як Я поклявся тоді, що води Ноя вже не затоплять більше землі, отак клянусь тепер не гніватись на тебе і не сварити тебе більше. Гори зрушаться й горби похитнуться, Моя ж любов від тебе не відступить, Мій союз миру не похитнеться», – каже Господь, який тебе жаліє. «О нещасна, бурею кидана, безутішна! Ось Я кладу основи твої на малахіті, підвалини твої на сапфірі. Зроблю зубці твої з рубіну, твої ворота з каменя гранату, всю твою огорожу з самоцвітів. Усі твої діти будуть Господніми учнями, великий мир буде проміж дітьми твоїми, на справедливості будеш заснована. Від гніту ти будеш далеко, нічого не будеш більше боятися; далеко й від страху, бо не наблизиться до тебе». Слово Боже.

4 РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 30, 2 і 4. 5-6. 11 і 12а і 13б
Звеличу Бога, бо мене воздвигнув.
Господи, звеличу Тебе, бо Ти мене витяг *
і моїм ворогам не дав насміятися наді мною.
Господи, Ти вивів мою душу з шеолу, – *
Ти врятував мене з-поміж тих, які сходять у могилу.
Співайте Господу, Його побожні, *
пам’ять Його святості прославляйте.
Адже на мить гнів у Нього, †
а на все життя Його благовоління. *
Ввечері плач вселиться, а на ранок – радість.
Почуй, Господи, і мене помилуй! *
Пошли поміч, Господи, мій Боже!
Ти мій плач обернув мені на танець – *
Буду славити Тебе я вічно.
Молімося. Всемогутній, вічний Боже, для слави Твого Імені примножуй те, що Ти урочисто обіцяв праотцям з огляду на їхню віру, † нехай через благодать святого усиновлення зростає число дітей обітниці, * щоб Церква бачила, що так багато з того, що без сумніву очі кували святі  Старого Завіту, вже здійснюється в наші дні. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

П’ЯТЕ ЧИТАННЯ
Іс 55, 1-11
Читання з Книги пророка Ісаї
Так говорить Господь: «Ви всі спраглі, йдіть до води, навіть і ті, в кого грошей нема! Ідіть, купуйте й споживайте! Ідіть, купуйте без грошей, без плати, вино та молоко! Навіщо ви відважуєте срібло на те, що не є хліб, і вашу працю на те, що не насичує? Слухайте Мене уважно, щоб ви їли те, що добре, і щоб розкошувала у ситості ваша душа. Прихиліть ваше вухо і прийдіть до Мене, слухайте, і душа ваша буде жити! Я укладу з вами союз вічний, незмінні милості для Давида. Ось Я його поставив свідком для народів, князем і володарем народів. Ось ти прикличеш народ, якого ти не знаєш; народ, який тебе не знає, прибіжить до тебе заради Господа, Бога твого, і заради Святого Ізраїлевого, бо Він тебе прославив. Шукайте Господа, доки Він дозволяє себе знайти! Взивайте до Нього, доки Він близько! Нехай злочинець покине свою путь, і муж неправий – свої задуми! Нехай повернеться до Господа, і Він його помилує, до Бога нашого, бо Він на прощення пребагатий. Думки бо Мої – не ваші думки, і дороги ваші – не Мої дороги, – говорить Господь. Бо так, як небеса возносяться над землею, так Мої дороги возносяться над вашими дорогами, і думки Мої – над вашими думками. Адже так, як дощ і сніг сходить з неба і не повертається туди, доки не напоїть землю, щоб вона зростила паростки та дала насіння сіячу, і хліб тому, хто їсть, отак і Моє слово, яке виходить з Моїх уст: не повертається до Мене порожнім, але чинить те, що Я хочу, довершує те, за чим Я його вислав». Слово Боже.

5 РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс: Іс 12, 2-3. 4бвг. 5-6
Будете пити із джерел спасіння.
Ось Бог – моє спасіння! Я уповаю і не боюся, *
бо Господь моя сила і моя пісня,
Він – моє спасіння! *
Ви будете з радістю черпати воду з джерел спасіння.
Хваліте Господа, *
признавайте Його Ім’я!
Розголосіть між народами про Його діла великі, *
нагадуйте, що Ім’я Його величне!
Співайте Господу, бо він учинив велике; *
нехай про це по всій землі взнають!
Ликуйте й веселіться, мешканці Сіону! *
Бо Святий Ізраїля – великий у твоєму лоні.
Молімося. Всемогутній, вічний Боже, єдина надіє світу, Ти голосом пророків провістив тайни, які здійснюються в наші часи, † милостиво зміцнюй прагнення відданого Тобі народу, * бо тільки з Твого натхнення походить зростання чеснот Твоїх вірних. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

ШОСТЕ ЧИТАННЯ
Вар 3, 9-15. 32 – 4, 4
Читання з Книги пророка Варуха.
Слухай, Ізраїлю, заповіді життя, насторожи вухо, щоб розсудку навчитись. Чому, Ізраїлю? Чому сидиш у краї ворожім? Ти зістарився у землі чужосторонній, ти мертвими опоганився, і тебе зараховано до тих, хто в аді. Ти полишив джерело мудрості! Якщо б ти ходив шляхом Божим, ти жив би вічно в мирі. Збагни, де знання і де сила, де розум, щоб тобі також знати, де довголіття, де життя, де світло очей та мир. Хто знайшов її місце? Хто ввійшов у її скарби? Та Той, хто відає все, знає її; Він розумом своїм звідав, – Він, який землю утвердив повіки, чотириногими виповнив її; який посилає світло, – і воно йде, закликає його, – і воно його слухається у трепеті. Зорі блищать на своїй варті і веселяться; покличе їх, – вони відкликаються: «Ось ми!» І світять радісно для Того, хто створив їх. Такий наш Бог; ніхто Йому не рівний! Він звідав усі дороги знання і дав його Якову, слузі своєму, Ізраїлеві, улюбленцеві своєму. А потім вона й на землі з’явилась і з людьми перебувала. Вона – це книга велінь Божих, закон, що перебуває вічно. Усі ті, які пильнують її, будуть жити; а ті, які її покидають, повмирають. Повернись, Якове, вхопись її; простуй до її блиску, до її світла. Не віддавай іншому своєї слави, своїх привілеїв – народові чужому! Які ж бо ми, Ізраїлю, щасливі, – бо те, що вгодне Богові, знане нам!  Слово Боже.

6 РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 19, 8. 9. 10. 11
Лише у Тебе – слово життєдайне.
Господній закон бездоганний, – *
він підкріпляє душу.
Господнє свідчення вірне, – *
воно робить мудрими простодушних.
Господні постанови праведні, – *
вони звеселяють серце.
Господня заповідь чиста, – *
очам дає вона світло.
Господній страх чистий – *
він перебуває навіки.
Господні присуди незмінні, *
всі вони справедливі.
Лише у Тебе – слово життєдайне.
Їх бажають більше від золота – *
від безлічі каменів дорогоцінних,
вони за мед солодші, *
що з вощини стікає.
Молімося. Боже, Ти завжди примножуєш свою Церкву, закликаючи нові народи до віри; † вчини милостиво, щоб ті, яких Ти омив водами Хрещення, * постійно відчували Твою опіку. Через Христа, Госпо- да нашого. Амінь.

СЬОМЕ ЧИТАННЯ
Єз 36, 16-17а. 18-28
Читання з Книги пророка Єзекиїла
Надійшло до мене таке слово Господнє: «Сину людський! Коли дім Ізраїля жив у своїй землі, він її опоганив своїми вчинками й своїми діяннями. Тоді Я вилив на них Мій гнів за кров, яку проливали на землю, та за те, що поганили її своїми бовванами. І Я їх порозсівав поміж народами, вони були розвіяні по землях. Я їх судив згідно з їхніми путями і згідно з їхніми вчинками. Отак поприходили вони до народів, і там, куди вони прибули, знеславили Моє святе Ім’я, бо про них говорили: “Оце Господа народ, та вони з Його землі геть собі пішли!” Але Я заступився за Моє святе Ім’я, яке вони, дім Ізраїля, знеславили між народами, куди прийшли. Тож скажи домові Ізраїля: “Так говорить Господь Бог: Не заради вас Я це чиню, доме Ізраїля, а задля Мого святого Імені, яке ви осквернили між народами, куди прийшли. Я освячу Моє велике Ім’я, знеславлене між народами, яке ви знеславили посеред них; і зрозуміють народи, що Я – Господь, – слово Господа Бога, – коли явлю себе святим між вами перед їхніми очима. Адже Я заберу вас з-між народів, Я позбираю вас з усіх земель і приведу вас у землю вашу. Я окроплю вас чистою водою, і ви очиститесь. Я вас очищу від усіх ваших гидот і від усіх ваших кумирів. Я дам вам нове серце, і новий дух вкладу в ваше нутро. Я вийму кам’яне серце з вашого тіла й дам вам серце тілесне. Я вкладу в ваше нутро дух Мій і вчиню так, що ви будете ходити в Моїх заповідях та берегти й виконувати Мої установи. Ви житимете в землі, яку Я дав батькам вашим, і будете Моїм народом, а Я буду вашим Богом”». Слово Боже.

7 РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 42, 2-3. 5; 43, 3. 4
Бога живого душа моя прагне.
Як олень прагне до джерел потоків водних, *
так душа моя прагне до Тебе, Боже.
Прагне душа моя до Бога, Бога живого. *
Коли прийду і з’явлюся перед обличчям Бога?
Згадую про це я і виливаю перед собою свою душу, *
коли ходив я з юрбою, вів їх до Божого дому –
З голосом радості і прослави *
святкового гурту.
Пошли своє світло *
і свою правду.
Вони мене ведуть і допровадять *
до Твоєї святої гори і в Твої оселі.
І я прийду до Божого жертовника, *
до Бога, радості мого ликування.
Прославлятиму Тебе на арфі, *
Боже, мій Боже!
Або, якщо відбувається Хрещення:

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Іс 12, 2-3. 4бвг. 5-6
Будете пити із джерел спасіння.
Ось Бог – моє спасіння! Я уповаю і не боюся, *
бо Господь моя сила і моя пісня,
Він – моє спасіння! *
Ви будете з радістю черпати воду з джерел спасіння.
Хваліте Господа, *
признавайте Його Ім’я!
Розголосіть між народами про Його діла великі, *
нагадуйте, що Ім’я Його величне!
Співайте Господу, бо він учинив велике; *
нехай про це по всій землі взнають!
Ликуйте й веселіться, мешканці Сіону! *
Бо Святий Ізраїля – великий у твоєму лоні.
Молімося. Боже, нескінченна Сило і вічне Світло, поглянь милостиво на дивовижне таїнство усієї Церкви та у мирі верши діло спасіння людства згідно зі своїми споконвічними задумами; † нехай увесь світ побачить, що Ти підносиш тих, що впали, відроджуєш слабких і повертаєш усе до первозданної непо- рочності * завдяки Христові, від котрого усе похо- дить. Котрий живе і царює навіки вічні. Амінь.
На вівтарі запалюють свічки.

Гімн: “Слава во вишніх Богу”
Під час співу б’ють дзвони та грає орган.

КОЛЕКТА:
Боже, Ти чиниш, що ця пресвята ніч сяє світлом Господнього воскресіння, † пробуди у своїй Церкві дух усиновлення, * вчини, щоб ми, відновлені душею та тілом, з цілковитою відданістю служили Тобі. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

АПОСТОЛ
Рим 6, 3-11
Читання з Послання святого Павла Апостола до римлян.
Брати! Чи ви не знаєте, що всі ми, які хрестилися в Христа Ісуса, хрестилися в Його смерть? Тож ми поховані з Ним через хрещення в смерть, щоб так, як Христос був воскрешений із мертвих славою Отця, так і ми почали би ходити в оновленні життя. Бо якщо ми стали такими, що зрослися з подобою Його смерті, то так само будемо і з подобою Його воскресіння; знаючи оце: стара наша людина розп’ята разом з Ним, щоб було знищене тіло гріха, щоб ми більше не служили гріхові; бо хто помер, той оправданий від гріха. Якщо ми померли з Христом, то віримо, що й будемо жити з Ним; знаючи, що Христос, вставши з мертвих, більше не вмирає – смерть над Ним більше не панує. Бо як Він помер, то тільки один раз помер для гріха, а як живе, то для Бога живе. Так само й ви вважайте себе мертвими для гріха і живими для Бога в Христі Ісусі. Слово Боже.
Після Апостола всі встають. Священик урочисто співає “Алілуя”, яке усі повторюють. В разі необхідності “Алілуя” починає кантор.
Потім кантор співає Пс 118 (117), а люди повторюють рефрен “Алілуя”. В разі необхідності кантор сам співає Алілуя.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пс 118, 1-2. 16-17. 22-23
Алілуя, алілуя, алілуя.
Прославляйте Господа, бо Він добрий, *
бо Його милість навіки.
Нехай скаже Ізраїль: *
«Його милість навіки!»
Господня правиця піднялася вгору, *
Господня правиця виявляє силу.
Я не помру, я буду жити *
і розповідати про діла Господні.
Камінь, який відкинули будівничі як непридатний, – *
він став наріжним:
від Господа це сталось, *
і це чудо в очах наших.
Священик у звичайний спосіб насипає ладан і благословляє диякона.
На читання Євангелія свічників не приноситься, використовується лише ладан.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 24, 1-12
† Читання святого Євангелія від Луки.

Першого дня тижня дуже рано жінки прийшли до гробу, несучи пахощі, які приготували. І знайшли, що камінь відвалений від гробниці; а ввійшовши, не знайшли тіла Господа Ісуса. І сталося, як були вони через це розгублені, ось два мужі стали біля них у блискучому одязі. Коли ж вони, налякані, посхиляли обличчя до землі, ті сказали їм: «Чому ви шукаєте живого між мертвими? Немає Його тут, бо Він воскрес! Згадайте, як казав вам, коли ще був у Галілеї. Він говорив: “Потрібно, щоб Син Людський був виданий у руки грішних людей, був розп’ятий і воскрес на третій день”». Тоді вони пригадали Його слова. Тож, повернувшись від гробу, вони сповістили про все це Одинадцятьом і всім іншим. То були Марія Магдалина, Йоанна, Марія, мати Якова. Також інші жінки, які були з ними, розповідали про це апостолам. Та їхні слова здалися тим маячнею, – і вони не вірили їм. А Петро, підвівшись, побіг до гробу і, схилившись, побачив лише полотна, – і пішов до себе, дивуючись з того, що сталося. Слово Господнє.

Після Євангелія обов’язково проголошується гомілія.

ТРЕТЯ ЧАСТИНА: ЛІТУРГІЯ ХРЕЩЕННЯ
Запалюються свічки.
Возлюблені, спі льною молитвою підтримаймо блаженну надію наших братів, * щоб Бог Отець Всемогутній супроводжував щедрими дарами свого милосердя * тих, котрі  наближаються до джерела відродження.
Якщо благословляється вода для Хрещення, але немає кандидатів до Хрещення:
Возлюблені, смиренно взиваймо благодаті Бога Отця Всемогутнього над цим джерелом, * щоб ті, котрі з нього відродяться, * до усиновлених дітей у Христі  були приєднані.
Далі двоє канторів співають літанію. Усі стоять (тому що вже розпочався Великодній період) і відповідають. Якщо є довша процесія до баптистерія, літанія співається під час процесії. У цьому випадку кандидатів до Хрещення викликають перед процесією, потім відбувається процесія, на чолі якої несеться пасхал, а за ним йдуть катехумени з хресними, священик, диякон і міністранти. Заклик до молитви священик проголошує перед благословенням води.
Якщо немає кандидатів до Хрещення і не благословляється вода для Хрещення, то літанія пропускається і священик відразу благословляє воду для покроплення вірних.
До літанії можна додати імена інших святих, особливо покровителів храму, місцевості й тих, котрі мають прийняти Хрещення.
Господи, помилуй.    Господи, помилуй.
Христе, помилуй.      Христе, помилуй.
Господи, помилуй.    Господи, помилуй.
Свята Маріє, Мати Божа,      молись за нас.
Святий Михаїле,        молись за нас.
Святі Ангели Божі,    моліться за нас.
Святий Йоане Хрестителю, молись за нас.
Святий Йосифе,         молись за нас.
Святі Петре і Павле, моліться за нас.
Святий Андрію,         молись за нас.
Святий Йоане,           молись за нас.
Свята Маріє Магдалино,       молись за нас.
Святий Стефане,        молись за нас.
Святий Ігнатію Антіохійський,        молись за нас.
Святий Лаврентію,    молись за нас.
Святі Перпетує і Феліцито, моліться за нас.
Свята Агнесо,            молись за нас.
Святий Григорію,      молись за нас.
Святий Августине,    молись за нас.
Святий Атанасію,      молись за нас.
Святий Василію,        молись за нас.
Святий Мартине,       молись за нас.
Святий Бенедикте,     молись за нас.
Святі Франциску і Домініку,            моліться за нас.
Святий Франциску Ксаверію,           молись за нас.
Святий Йоане-Маріє Віаннею,         молись за нас.
Свята Катерино Сієнська,     молись за нас.
Свята Терезо від Ісуса,         молись за нас.
Усі Святі Божі,          моліться за нас.
Будь нам милостивий,          спаси нас, Господи.
Від усякого зла          спаси нас, Господи.
Від кожного гріха      спаси нас, Господи.
Від вічної смерті       спаси нас, Господи.
Твоїм втіленням        спаси нас, Господи.
Твоєю смертю та воскресінням        спаси нас, Господи.
Зісланням Святого Духа       спаси нас, Господи.
Ми, грішні, Тебе просимо:   вислухай нас, Господи.
___________________________________________________
Якщо є кандидати до Хрещення:
Благоволи відродити цих вибраних благодаттю
святого Хрещення, Тебе просимо
:
                                                                   вислухай нас, Господи.
___________________________________________________
(Або) Якщо немає кандидатів до Хрещення:
Благоволи своєю благодаттю освятити цю воду,
якою мають відродитися Твої
діти, Тебе просимо:                    
                                                                   вислухай нас, Господи.

___________________________________________________
Ісусе, Сину Бога живого, Тебе просимо:         
           
вислухай нас, Господи.
Почуй нас, Христе. Почуй нас, Христе.
Вислухай нас, Христе.    Вислухай нас, Христе.
Якщо є кандидати до Хрещення, священик, склавши руки, мовить молитву подану нижче, якщо ж нема кандидатів до Хрещення, проводиться освячення води – див. сторінку 118.
Всемогутній, вічний Боже, прийди у таїнствах Твоєї великої любові і заради відродження нових людей, яких родить Тобі хрестильне джерело, зішли духа усиновлення, * щоб те, що здійснюється через наше покірне служіння, було довершене завдяки Твоїй силі. Через Христа, Господа нашого. В. Амінь.

БЛАГОСЛОВЕННЯ ХРЕСТИЛЬНОЇ ВОДИ
Боже, який невидимою силою через сакраментальні знаки чиниш надзвичайне,  * Ти приготував воду, Твоє творі ння, щоб вона являла благодать Хрещення.  Боже, Твій Дух на світанку творі ння витав над водами, * щоб вже тоді  природа вод набрала сили освячення.  Боже, Ти наві ть у водах потопу дав нам образ відродження, * бо ця сама стихі я поклала край злочинам і дала початок чеснотам.  Боже, Ти вчинив, що Авраамові сини про- йшли по сухому дні Червоного моря, * щоб народ, виз- волений з неволі фараона, * став прообразом майбут- ньої спільноти охрещених.  Боже, Твій Син, охрещений Йоаном у водах Йордану, був помазаний Святим Ду- хом; * і коли Він висі в на хресті , з Його боку витекла кров і вода; * а пі сля свого Воскресі ння Він наказав свої м учням: * “Іді ть і навчайте всі народи, хрестячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа”.  Споглянь на обличчя своє ї Церкви * і благоволи відкрити їй джерело Хрещення.  Нехай ця вода через Святого Духа отримає благодать Твого Єдинородного Сина, * щоб людина, сотворена на Твою подобу, * та їнством Хрещення омита від усього бруду гріха, * відродилася з води і Святого Духа до нового життя Божої дитини.
Вставляючи пасхал до води один або три рази, священик співає далі:
Просимо Тебе, Господи, нехай через Твого Сина зійде на цю повноту вод сила Святого Духа,
і, тримаючи пасхал у воді, продовжує:
щоб усі, поховані з Христом зануренням у смерті, * з Ним теж до нового життя воскресли. Котрий з То- бою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.
В. Амінь.
Пасхал виймається з води. Вірні виконують акламацію:
Благословіте Господа, джерела, * хваліте й возвеличуйте Його повіки.
Після благословення хрестильної води і акламації вірних, священик, стоячи, згідно з відповідними обрядами Римського Ритуалу запитує дорослих катехуменів або батьків і хресних дитини, чи відрікаються вони від сатани і гріха. Якщо помазання єлеєм катехуменів дорослих не відбулося раніше, під час обрядів безпосереднього приготування, тоді воно здійснюється в цей момент.
Потім священик питає кожного дорослого катехумена про віру, а також, якщо має місце Хрещення дітей, він вимагає потрійного сповідування віри їх батьками і хресними, які відповідають одночасно, згідно із відповідними обрядами. Якщо у цю ніч є багато кандидатів до Хрещення, обряд може мати таку послідовність: відразу після відповіді кандидатів до Хрещення, хресних і батьків дітей, головний служитель може зажадати, щоб усі присутні відновили хрестильні обітниці.
Після запитань про віру священик хрестить дорослих вибраних і дітей.
Після Хрещення священик помазує дітей хризмою. Усі охрещені – дорослі і діти – отримують білу одежу. Потім священик або диякон бере з рук міністранта пасхал і запалює від нього свічки новоохрещених. Для немовлят пропускається обряд Еффата.
Потім, якщо обряди Хрещення і пояснювальні обряди не відбувались у пресвітерії, процесія вертається до пресвітерія у такому порядку, як раніше. Новоохрещені дорослі або батьки чи хресні новоохрещених дітей несуть у руках запалені свічки. Під час процесії співається хрестильний кантик “Vidi aquam” або інша відповідна пісня.
Якщо відбувається Хрещення дорослих, єпископ або, за його відсутності, пресвітер, який звершує обряд Хрещення, відразу після Хрещення їх конфірмує. Обряд Конфірмації звершується у пресвітерії, згідно з Римським Понтифікалом або Римським Ритуалом.

БЛАГОСЛОВЕННЯ ВОДИ
Якщо немає кандидатів до Хрещення і не благословляється хрестильна вода, священик благословляє воду для покроплення.
Возлюблені брати і сестри, смиренно благаймо Господа Бога нашого, * щоб Він благословив цю сотворену воду, * якою ми будемо окроплені на спомин нашого Хрещення. * Нехай Він сам відновить нас, * щоб ми були вірні Духові, якого отримали.
Після короткої паузи священик, розпростерши руки, мовить цю молитву:
Господи, наш Боже, * яви милостиво себе чуваючому  в цю святу ніч Твоєму народові, * і для нас, споминаю- чих предивне ді ло сотворення † і ще більш предивне ді ло нашого відкуплення, * цю воду зволь благосло- вити.  Ти сотворив її , * щоб вона чинила врожайними землі та наші тіла змі цнювала й омивала. * Її  Ти зробив також слугинею свого милосердя, * розв’язавши нею пута неволі Твого народу * і втамувавши його спрагу в пустелі.  В ній пророки вбачали початок Нового Заві ту, * який  з людьми Ти мав укласти. * І, врешті, водою, яку Христос освятив у Йордані, * Ти відновив у купелі відродження нашу поні вечену природу. * Нехай завжди ця вода нагадує нам прийняте Хрещення, * щоб ми раді ли з нашими братами, охрещеними під час великодніх урочистостей. * Через Христа, Господа нашого.. Амінь.

ВІДНОВЛЕННЯ ОБІТНИЦЬ ХРЕЩЕННЯ
Дорогі брати і сестри! Через пасхальну тайну ми у Хрещенні були поховані разом з Христом, щоб разом із Ним увійти в нове життя. Тому після закінчення сорокаденного посту відновімо обітниці святого Хрещення, в яких ми колись відреклися від сатани і його справ і присяглися служити Богові у святій вселенській Церкві..
Чи відрікаєтеся від гріха, щоб жити у свободі Божих дітей? Відрікаюся.
Чи відрікаєтеся від усього, що веде до зла, щоб гріх не запанував над вами? Відрікаюся.
Чи відрікаєтеся від сатани, котрий є першопричиною гріха? Відрікаюся.
Чи ві руєте в Бога, Отця Вседержителя, Творця неба і землі? Вірую.
Чи віруєте в Ісуса Христа, Сина Його Єдиного, Господа нашого, народженого від Діви Марії, розп’я- того й похованого, котрий воскрес із мертвих і си- дить праворуч Отця? Вірую.
Чи віруєте в Святого Духа, святу вселенську Церкву, сопричастя Святих, прощення гріхів, воскресіння плоті й життя вічне? Вірую.
Священик закінчує:
Всемогутній Бог, Отець Господа нашого Ісуса Христа, який відродив нас з води і Святого Духа і дарував нам прощення гріхів, сам нехай береже нас своєю благодаттю в Христі  Ісусі, Господі нашому, на вічне життя.  Амінь.
Священик кропить людей свяченою водою. У цей час усі співають пісню, яка була б пов’язана з таїнством Хрещення.

ВСЕЛЕНСЬКА МОЛИТВА
Час скорботи скінчився. У цю ніч святкування Воскресі ння Господнього з великою радістю прикличемо до Переможця смерті.
Христе, Царю Слави, почуй нас.
Просі мо Господа, щоб наповнив Церкву пасхальною радістю свого Воскресі ння.
Просімо Господа, щоб дарував усім людям участь у своєму Божественному житті .
Просі мо Господа за Папу, аби зміцнений молитвою усієї Церкви, постійно давав свідчення віри в Боже Провиді ння.
Просі мо Господа, щоб дарував померлим участь у славі свого Воскресіння.
Просі мо Господа, щоб зберіг нас у своїй благодаті та любові.
Господи Ісусе Христе, смертю смерть подолавший, почуй моління наші і допоможи нам цілим життям свідчити перед світом Твоє Воскресі  ння. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

ЧЕТВЕРТА ЧАСТИНА: ЄВХАРИСТІЙНА ЛІТУРГІЯ
Священик підходить до вівтаря і розпочинає у звичайний спосіб євхаристійну літургію. Варто, щоб хліб і вино принесли новоохрещені, або у випадку Хрещення дітей – їхні батьки чи хресні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо Тебе, Господи: прийми молитви й дари Твого народу † і вчини, щоб жертва, яка взяла початок у пасхальних тайнах, * стала для нас зці ленням для ві чності. Через Христа, Господа нашого.
ПРЕФАЦІЯ:
С.  Господь   з  вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Під- носимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. Достойне це і праведне.
Воістину,  достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми Тебе, Господи, завжди славили, * а особливо цієї ночі урочисто проголошували Твою славу, * коли Христос був принесений у жертву як наша Пасха. Бо Він є істинним Агнцем, * який знищив гріхи світу. * Він своєю смертю подолав смерть нашу * і, воскресши, повернув нам життя. Тому повнотою пасхальних благодатей * радіють всі народи по усій землі. * Також хори Cвятих та ангельські сили * співають гімн Твоє ї слави, безустанно взиваючи: Свят, Свят, Свят ...

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Пасха наша – Христос, принесений у жертву; * отож святкуймо в опрісноках чистоти й правди. * Алілуя

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Господи, вилий на нас Духа Твоєї любові † та у своїй доброті поєднай усіх, * котрих Ти поживив великодніми таїнствами. Через Христа, Господа нашого
___________________________________________________
Якщо немає резурекційної процесії вночі, то:

УРОЧИСТЕ БЛАГОСЛОВЕННЯ
Нехай Всемогутній Бог благословить вас, що берете участь у цій пасхальній урочистості, і нехай збереже вас від пагубної неволі гріха. Амінь.
Нехай Бог, який відновлює вас воскресі нням свого Єдинородного Сина, приведе вас до нагороди без- смертя . Амінь.
Нехай Бог, який пі сля завершення днів Господніх страстей дає нам радісно переживати пасхальні свята, допоможе вам із радістю в серцях дочекатися свят, котрі  наповнять ваші душі ві чною радістю . Амінь.
Благословення Всемогутнього Бога, Отця, і Сина,  і Святого  Духа  нехай  зійде  на  вас  і  залишиться назавжди. Амінь.
На розіслання люду диякон або, за його відсутності, священик співає або говорить:
Ідіть, жертва звершена. Алілуя, алілуя.
Всі відповідають:
Богу подяка. Алілуя, алілуя.
Пасхал запалюється під час усіх урочистих літургійних целебрацій впродовж усього Великоднього періоду.
Обряди закінчення опускаються, якщо відбувається процесія

РЕЗУРЕКЦІЙНА ПРОЦЕСІЯ (ВНОЧІ)
С. Воскрес із гробу Господь. Алілуя.
В. Котрий за нас повис на дереві хреста. Алілуя.
Головний служитель віддає хрест міністрантові, який стає на чолі процесії.
С. Небо і земля раді ють. Алілуя.
В. Твоїм Воскресінням, Христе. Алілуя.
Молі мося . Боже, Ти у пасхальній жертві Христа дав своєму народові спасі ння; наділи його щедро своїми дарами, щоб він осягнув повну свободу і успадкував радість вічного життя, яку Ти дозволяєш йому куштувати на землі . Через Христа, Господа нашого. Амінь.
Головний служитель окаджує монстранцію.
В цей час коментатор може повчати вірних про значення процесії такими або подібними словами:
Під час Великодньої Вігілії ми почули слова: “Ликуй вже, ангельське воїнство небесне; нехай возвеселяться божественні тайни; і про Царя величну перемогу  сурма нехай сповістить довгождана. Нехай і твердь возрадується, опромінена таким великим сяйвом, і освітлена блиском вічного Царя, і весь світ нехай відчує, що темрява від нього відступила. Хай теж радіє Мати Церква, оздоблена промінням такого світла; а ця святиня нехай залунає могутнім голосом народу”. Слухаючи цей заклик, ходімо урочистою процесією за Воскреслим Христом, щоб визнати нашу віру в Його перемогу над смертю і сатаною. Воскреслому Христові, присутньому серед нас у Пресвятій Євхаристії, будемо дякувати за те, що Він відкрив віруючим Небесне Царство.
Священик отримує вельон на плечі, бере монстранцію і розпочинає процесію співом: “День веселий днесь настав” або іншою відповідною піснею.
На чолі процесії несуть процесійний хрест, оздоблений червоною єпитрахиллю, та фігуру Воскреслого. Якщо є така можливість, процесія виходить назовні і обходить навколо храму раз або тричі. Після повернення процесії до головного вівтаря хрест і фігуру ставлять обіч вівтаря. Співається гімн “Te Deum” (стор. 125).
Після закінчення гімну головний служитель мовить:
Молімося. Боже, Ти пасхальним таїнством Христа відкупив усіх людей, збережи в нас те, що вчинило Твоє милосердя, щоб ми, неустанно вшановуючи тайну нашого спасіння, могли отримати його плоди. Через Христа, Господа нашого. Амінь.
Потім головний служитель благословляє вірних Пресвятою Євхаристією і ховає Її у дарохранительницю. На закінчення співається великодній антифон до Пресвятої Діви Марії.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.