(біл) ІІ Великодня Неділя (Неділя Божого Милосердя)
Духом Святим відпустимо гріхи тим, хто кається і затримаємо тим, які грішать проти Святого Духа. Кожен Тома, що шукає стигматів – знайде їх, а кожний хто увірує не бачивши – отримає від Господа похвалу. Як в одних, так і в других нехай прославиться Ісус Христос.
АНТИФОН НА ВХІДДухом Святим відпустимо гріхи тим, хто кається і затримаємо тим, які грішать проти Святого Духа. Кожен Тома, що шукає стигматів – знайде їх, а кожний хто увірує не бачивши – отримає від Господа похвалу. Як в одних, так і в других нехай прославиться Ісус Христос.
Жадайте, неначе новонароджені дитятка, * молока чистого, духовного, * щоб ним рости вам на спасіння. * Алілуя.
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА:
Боже одвічного милосердя, † Ти повторенням пасхальних свят розпалюєш віру Твого святого люду; * примнож благодать, яку посилаєш, * щоб всіх нас наповнило дивовижне розуміння, * якою купіллю ми обмиті, яким Духом ми відро- джені, * якою Кров’ю ми відкуплені. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 5, 12-16
Читання з Діянь Апостолів.
Руками апостолів у народі здійснювалися численні знамення та чудеса. І всі однодушно перебували в притворі Соломона. Ніхто зі сторонніх не наважувався приєднатися до них, але народ їх величав. Але й щораз більше долучалося віруючих у Господа – багато чоловіків та жінок – так, що й недужих виносили на роздоріжжя і клали на носилках і постелях, щоб, як проходить Петро, хоч би тінь його впала на декого з них. Сходилось також багато людей з довколишніх міст Єрусалима; вони приносили недужих і тих, які страждали від злих духів, й усі вони зцілювались. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 118, 2-4. 22-24. 25-27а
Господа славте, бо Він милосердний.
Нехай скаже Ізраїль: «Його милість навіки!» *
Нехай скаже дім Аарона: «Його милість навіки!»
Хай скажуть ті, які Господа бояться: *
«Його милість навіки!»
Камінь, який відкинули будівничі як непридатний, – *
він став наріжним:
від Господа це сталось, і це чудо в очах наших. *
Це день, що його створив Господь: †
радіймо і веселімось у ньому!
О Господи, дай своє спасіння! О Господи, пошли успіх! *
Благословенний той, хто йде в Ім’я Господнє!
Ми благословляємо вас з Господнього дому. *
Бог – Господь, Він освітив нас.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Одкр 1, 9-11а. 12-13. 17-19
Читання з Книги Одкровення святого апостола Йоана.
Я, Йоан, ваш брат і спільник у скорботі, в царюванні та у витривалості в Ісусі, був на острові, що зветься Патмос, за Слово Боже і за свідчення Ісуса. Я був у духові Господнього дня і почув за собою гучний, наче сурми, голос, який промовляв: «Те, що бачиш, запиши в книгу і пошли до семи Церков». І я оглянувся, щоби подивитися, чий це голос говорив зі мною, і, обернувшись, я побачив сім золотих світильників, а серед світильників – подібного до Сина Людського, одягненого у довгий одяг і оперезаного по грудях золотим поясом. І коли я Його побачив, то впав Йому до ніг, наче мертвий. А Він поклав свою правицю на мене та й промовив: «Не бійся! Я – Перший і Останній, і Живий. І був Я мертвий, і ось Я живий навіки-віків і маю ключі від смерті й від аду. Отже, напиши, що ти побачив: і те, що є, і те, що має статися після цього». Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Йн 20, 29
Алілуя, алілуя, алілуя.
Тому що ти побачив Мене, Томо, ти повірив.
Блаженні ті, які не бачили, а повірили!
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 20, 19-31
+ Читання святого Євангелія від Йоана.
Тоді, коли був вечір, у перший день тижня, коли двері, де перебували учні, були замкнені зі страху перед юдеями, прийшов Ісус, став посередині й каже їм: «Мир вам!» Промовивши це, показав їм руки та бік. Тож зраділи учні, побачивши Господа. Тоді Ісус знову сказав їм: «Мир вам! Як послав Мене Отець, – і Я посилаю вас!» Промовивши це, Він дихнув і каже їм: «Прийміть Святого Духа! Кому відпустите гріхи, – будуть відпущені їм; кому затримаєте, – будуть затримані». Тома ж, один із Дванадцятьох, званий Близнюком, не був з ними, коли прийшов Ісус. Тож інші учні розповідали йому: «Ми бачили Господа!» Та він сказав їм: «Якщо не побачу на Його руках ран від цвяхів і не вкладу мого пальця в рани від цвяхів, і не вкладу своєї руки в Його бік, – не повірю!» І через вісім днів знову були всередині Його учні, й Тома з ними. Приходить Ісус – а двері були замкнені – та став посередині й сказав: «Мир вам!» Потім каже Томі: «Поклади сюди свій палець і поглянь на Мої руки, піднеси свою руку і вклади у Мій бік, – і не будь невіруючий, але віруючий!» У відповідь Тома сказав Йому: «Господь мій і Бог мій!» Каже йому Ісус: «Тому що ти побачив Мене, ти повірив. Блаженні ті, які не бачили, а повірили!» Багато й інших знамень зробив Ісус перед своїми учнями, які не записані в цій книзі. А це було написане, щоб ви повірили, що Ісус є Христос, Син Божий, і щоб вірячи, життя мали в Його Ім’я. Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Являючись апостолам, Ісус Христос приніс їм плоди свого воскресіння: мир, милосердя, укріплення віри та владу прощати гріхи; просімо Його, щоб Він і нам уділив своїх благодатей:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона невтомно несла Боже милосердя сучасному світові.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб він своїм праведним життям зміцнював віру Церкви.
3. Молімося за людей слабкої віри, щоб Господь дарував їм благодать навернення.
4. Молімося за тих, хто у своєму житті матеріальні блага ставить на перше місце, шоб вони відкрили для свого серця вічні цінності.
5. Молімося за померлих наших родичів і близьких, щоб милостивий Господь прийняв їх до Небесного Царства.
6. Молімося за всіх нас, щоб кожна зустріч з Христом наповнювала наші серця миром та любов’ю.
Господи Ісусе Христе, Ти після воскресіння щедро обдарував своїми благодатями апостолів, яви і нам своє милосердя, зміцни нашу віру та вчини, щоб ми були вірними Тобі аж до кінця нашого життя. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: прийми дари свого народу (і новоохрещених) † та вчини, щоб усі відроджені сповідуванням Твого Імені та святим Хрещенням * осягнули вічне щастя. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Руку твою простягни і вклади її у місце цвяхів, * та й не будь невіруючий, – а віруючий. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, вчини, щоб дія великоднього таїнства, котре ми прийняли, * безустанно тривала в наших душах. Через Христа, Господа нашого.
Ідіть, жертва звершена. Алілуя, алілуя.
Богу подяка. Алілуя, алілуя.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)