«Мігранти і біженці: чоловіки й жінки, що шукають мир», – такою є тема Послання Папи Франциска на 51-й Всесвітній день миру, що відзначатиметься 1 січня 2018 року. Представлення документа відбулося у Ватиканському прес-центрі в п’ятницю, 24 листопада.
Понтифік заохочує «в дусі милосердя обійняти всіх тих, які втікають від війни та від голоду, або змушені залишити свої землі через дискримінацію, переслідування, бідність чи знищення довкілля» й додає, що ми усвідомлюємо, що «лише відкрити свої серця на страждання інших не вистачить».
«Ще чимало треба буде зробити, перш ніж наші брати й сестри зможуть повернутися до життя в мирі у безпечній домівці. Прийняти іншого вимагає конкретного заанґажування, ланцюжка допомоги й доброзичливості, чуйної та сповненої зрозуміння уваги, відповідального управління новими складними ситуаціями, які іноді додаються до вже існуючих і численних проблем, а також ресурсів, які завжди є обмеженими», – пише Папа, пригадуючи про необхідність чесноти розсудливості з боку правителів, які повинні не забувати й про відповідальність за свої громади та не уподібнюватися до євангельського будівничого, який через погані обрахунки не зумів добудувати вежу.
Далі Понтифік заохочує замислитися над тим, чому так багато мігрантів і біженців? Насамперед, не втратило своєї актуальності те, що святий Йоан Павло ІІ писав у контексті «Великого Ювілею 2000 тисячоріччя ангельського звіщення миру у Вифлеємі», вказуючи на те, що це є наслідком «жахливої шереги війн, конфліктів, геноцидів та етнічних чисток», якими було позначене ХХ сторіччя. Але люди мігрують також і з інших причин, першою з яких є «прагнення кращого життя, часто поєднаного із бажанням залишити позаду відчай, спричинений неможливістю будувати майбутнє», про що писав Папа Бенедикт XVI в своєму останньому посланні на день миру. Ще однією причиною є «нужда, обтяжена знищенням довкілля».
«Більшість мігрує, слідуючи регулярним шляхом, в той час, як дехто ступає на інші дороги, насамперед, через відчай, коли батьківщина не забезпечує їм ні безпеки, ні можливостей, а кожна законна стежка є нездійсненною, заблокованою чи надто повільною», – пише Папа, звертаючи увагу також і на те, що в багатьох країнах призначення «поширена риторика, яка наголошує на загрозах національній безпеці чи тягарях, пов’язаних із прийняттям новоприбулих, зневажаючи, таким чином, людську гідність, яку слід визнавати в усіх, як Божих синах і доньках». За його словами, «ті, які розпалюють страх щодо мігрантів, навіть з політичних мотивів, замість будувати мир, сіють насильство, дискримінацію та ксенофобію».
Як зауважує Наступник святого Петра, все вказує на те, що «наше майбутнє й надалі буде позначене глобальними міграціями». «Дехто вважає їх загрозою, – пише він. – Я, натомість, запрошую поглянути на них із поглядом, сповненим довіри, як на нагоду для будування майбутнього миру».
Погляд, здатний збагнути, «що всі ми, мігранти й місцеві народи, є частиною одного людського роду, й усі мають однакове право на користування благами землі», живиться «мудрістю віри». І в цьому – «основа солідарності й взаємоподілу». За словами Папи Франциска, це пригадує нам про небесний Єрусалим, який у Святому Письмі зображений як місто, «ворота якого завжди відчинені, аби люди всіх народів могли увійти, наповняючи його багатствами». Й ми маємо потребу скерувати цей погляд також і на міста, в яких живемо.
«Спостерігаючи за мігрантами і біженцями, цей погляд зуміє відкрити, що вони не прибувають з порожніми руками: вони приносять багаж мужності, вмінь, енергії та прагнень, як також скарби своїх рідних культур, збагачуючи таким чином життя народів, які їх приймають. Зуміє розрізнити також креативність, рішучість і дух жертовності безлічі людей, родин і громад, які в різних частинах світу відчиняють двері й серця мігрантам і біженцям, навіть і там, де ресурси не є багатими», – пише Святий Отець, додаючи:
«Цей споглядальний погляд, врешті, зуміє попровадити розпізнавання відповідальних у громадській сфері, підтримуючи політики гостинності аж до рівня “обмежень, допустимих спільним добром в правильному розумінні”, тобто, беручи до уваги вимоги всіх членів одного людського роду та добро кожного з них».
За словами Папи, люди, які керуються таким поглядом, будуть спроможні «розпізнавати паростки миру, які вже проростають, і дбатимуть про їхнє зростання». Й тоді наші міста, «часто розділені й поляризовані», перетворюватимуться «в будівельні майданчики миру».
Далі Понтифік пропонує критерії стратегії, необхідної для того, щоб «надати шукачам притулку, біженцям, мігрантам і жертвам торгівлі людьми можливість знайти мир, якого вони шукають». Ними є поєднання чотирьох дій: прийняти, захистити, підтримати й інтегрувати, про що також йдеться у Посланні з нагоди Всесвітнього дня мігранта й біженця, який відзначатиметься в січні 2018 року.
«Прийняти», за його словами, вказує на «вимогу розширити можливості для легального в’їзду, не виганяти біженців і мігрантів туди, де на них чекають переслідування й насильство, та врівноважити турботу про національну безпеку із захистом фундаментальних прав людини». Коли говоримо про «захистити», це пригадує про «обов’язок визнавати й захищати недоторканну гідність тих, які втікають від дійсних загроз в пошуках притулку, й завадити тому, щоб вони ставали жертвами визискування».
«Підтримувати» вказує на сприяння цілісному людському розвиткові мігрантів і біженців, до чого належить, зокрема, забезпечення дітям і молоді доступу до освіти, що не лише допоможе їм «розвинути й зробити плідними свої вміння», але також стати «здатними виходити назустріч іншим, розвиваючи дух діалогу, а не замкненості». Врешті, «інтегрувати» означає дати можливість «брати участь в житті суспільства, яке їх приймає, в динамізмі взаємного збагачення й плідної співпраці».
У цьому контексті Папа висловлює сподівання, що саме таким духом керуватиметься процес, який протягом 2018 року повинен привести до затвердження на рівні ООН двох Глобальних Угод: щодо безпечної, впорядкованої та законної міграції та щодо біженців. Як угоди, що поділяються на глобальному рівні, вони стануть «орієнтирами для політичних пропозицій та практичних заходів», а тому важливо, щоб вони надихалися «співчуттям, далекоглядністю та відвагою», аби не оминути «жодної нагоди для просування будування миру».
«Діалог і координація, в дійсності, становлять необхідність і властивий обов’язок міжнародної спільноти. Виходячи за межі національних кордонів, стає можливим, щоб також і менш багаті країни приймали більшу кількість мігрантів чи краще їх приймали, якщо міжнародна співпраця гарантуватиме їм доступ до необхідних фондів», – підкреслює Понтифік, пригадуючи також і про 20 напрямних в цій ділянці, опрацьованих Відділом в справах мігрантів і біженців ватиканської Дикастерії служіння цілісному людському розвитку.
Підсумовуючи, Папа Франциск побажав:
«Нехай же нас надихають слова святого Йоана Павла ІІ: “Якщо багато людей поділятимуть ‘мрію’ про світ у мирі, якщо цінуватиметься внесок мігрантів і біженців, людство могтиме дедалі більше ставати родиною усіх людей, а наша земля дійсним ‘спільним домом’ (Послання з нагоди Всесвітнього дня мігранта і біженця 2004)”. Чимало людей протягом історії повірили в цю “мрію”, й те, що вони здійснили, свідчить про те, що мова не йде про нездійсненну утопію».
Джерело - Радіо Ватикану
По темі:
Папські університети створять мережу для освіти мігрантів
Папа: міграція є нагодою для розвитку щирого міжрелігійного та екуменічного діалогу
Кардинал Луїс Таґле про нову ініціативу Папи щодо мігрантів