Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Домініканське душпастирство в Києві: про відлучення від Церкви
13:41 Середа 0 627
18-04-2018, 13:41

Домініканське душпастирство в Києві: про відлучення від Церкви

Учасники домініканського душпастирства в Інституті святого Томи Аквінського зустрілися 14 квітня 2018 року, щоб обговорити важливу й непросту тему екскомуніки – відлучення від Церкви.
Отець Ігор Гнюс OP, який попровадив зустріч, насамперед нагадав, що Христос зі Своїх вірних творить одну родину, один Божий Народ. Якщо усвідомлювати гідність і велич належності до Церкви, то легше зрозуміти трагічність відлучення від неї.

Через Хрещення людина злучена зі смертю й Воскресінням Христа: вона входить у спільноту вірних, стає частиною єдиного організму Церкви. У Євхаристії християни, по-справжньому причащаючись Тіла Христового, підіймаються до єднання з Ним і поміж собою (пор. ККЦ 790). Єдність із Христом дає можливість користатися Його заслугами, брати участь у місії відкуплення та прямувати вузькою, але прямою стежкою спасіння.

Та попри те, що Церква свята, бо є Тілом Христа, вона все-таки складається з грішних людей. «Коли ми кажемо, що гріха не маємо, то ми самих себе обманюємо, і правди в нас немає» – каже святий Йоан (1 Йн 1, 8). І кожен гріх віддаляє від Бога, розриває єдність із Ним і зі спільнотою вірних. Відлучення від Церкви – екскомуніка – це кара за деякі особливо тяжкі гріхи, які не просто порушують єдність, а цілковито ставлять людину поза спільнотою Церкви (про це каже й сама латинська назва: «ex communio» – це «поза спільнотою»). Унаслідок такого злочину особа стає відлучена силою самого права – «latae sententiae» – тобто через сам факт його вчинення. Проголошуючи екскомуніку, єпископ тільки надає їй публічного характеру.

Людина може бути відлучена від Церкви, наприклад, через такі протиправні дії:
- віровідступництво (мають бути зовнішні дії, які суперечать навчанню Церкви, наприклад, участь у язичницьких культах);
- запис Таїнства Сповіді та його оприлюднення;
- спроба людини, яка не має свячень, служити Месу чи вділяти Таїнство Сповіді;
- спроба людини, яка має вічні обіти, отримати шлюб, навіть цивільний;
- наклеп на священика чи єпископа проти шостої заповіді;
- насилля над єпископом з метою позбавити його життя;
- аборт (екскомуніці підлягає не лише жінка, а й усі причетні до аборту: чоловік, батьки, лікарі тощо).

Екскомуніку може зняти єпископ, уповноважений священник, а за деякі злочини – лише Апостольський Престол, приміром:
- профанація перемінених Дарів;
- фізичне насильство до Папи;
- уділення розгрішення особі, з якою сам священик переступив шосту заповідь;
- висвячення єпископа без дозволу Папи;
- зрада Таємниці Сповіді.

Говорячи про складні ситуації, які трапляються в Церкві, важливо бачити, що в ній, попри все, діє Святий Дух, Який її постійно провадить. Кожен пункт церковного права допомагає вірним прямувати доброю дорогою. Карне право встановлене не заради самої кари: воно має на меті повернути заблукалу дитину Церкви до її лона для порятунку душі.

Зустріч наступної суботи, 21 квітня, буде присвячена церковним заповідям. Щиро запрошуємо!

Юлія Бойко

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Новини з України 13:02 Середа 0 179 Духовні вправи для священиків Львівської архідієцезії 18 лютого в каплиці Реколекційного будинку в Брюховичах архієпископ Мечислав Мокшицький очолив Святу Месу священиків Львівської архідієцезії, котрі зібралися там на трьохденні духовні науки.