(фіол) Понеділок ІV тижня Великого Посту
Переживаючи нещастя, ми часто стаємо перед Богом, вимагаючи знаку, який ніби має зміцнити нашу віру, а насправді приховує наше прагнення жити без страждання та проблем. Ісус зауважує в наших серцях цю форму прихованого шантажу, тому, докоряючи нас у лукавстві, чинить чудо, щоб очистити нашу віру й викликати її в серцях інших. Слава Богу, батько зціленого вчасно зрозумів свою помилку й отримав набагато більше.
АНТИФОН НА ВХІДПереживаючи нещастя, ми часто стаємо перед Богом, вимагаючи знаку, який ніби має зміцнити нашу віру, а насправді приховує наше прагнення жити без страждання та проблем. Ісус зауважує в наших серцях цю форму прихованого шантажу, тому, докоряючи нас у лукавстві, чинить чудо, щоб очистити нашу віру й викликати її в серцях інших. Слава Богу, батько зціленого вчасно зрозумів свою помилку й отримав набагато більше.
Я на Господа уповатиму. * Радітиму й веселитимусь Твоїм милосердям, * бо зглянувсь Ти над моїм горем.
КОЛЕКТА
Боже, Ти оновлюєш світ святими та їнствами, † вчини, щоб Твоя Церква йшла за вічними настановами * і не переставала відчувати Твою допомогу в земному житті. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 65, 17-21
Читання з Книги пророка Ісаї.
Так говорить Господь: «Ось Я творю нове небо й нову землю, і те, що було перше, не буде згадуватися більше, ані спадати на думку, бо будуть радіти і веселитися по віки вічні з-за того, що Я творю! Бо ось Я творю Єрусалим на радість, його народ на втіху. Я веселитися буду Єрусалимом, Я радуватимусь Моїм народом. Не буде чути більш у ньому ридання голосного, ні крику. Не буде там більше немовлятка, що живе лише кілька днів, ані старця, який не сповнить свого віку. Бо наймолодший там помре столітком, а хто не досягне ста років, буде проклятим вважатись. Вони збудують доми й будуть в них жити, насадять виноградники й плоди їхні будуть їсти». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 30, 2 і 4. 5-6. 11 і 12а і 13б
Звеличу Бога, бо мене воздвигнув.
Господи, звеличу Тебе, бо Ти мене витяг *
і моїм ворогам не дав насміятися наді мною.
Господи, Ти вивів мою душу з шеолу, – *
Ти врятував мене з-поміж тих, які сходять у могилу.
Співайте Господу, Його побожні, *
пам’ять Його святості прославляйте.
Адже на мить гнів у Нього, †
а на все життя Його благовоління: *
ввечері плач вселиться, а на ранок – радість.
Почуй, Господи, і мене помилуй! *
Пошли поміч, Господи, мій Боже!
Ти мій плач обернув мені на танець – *
буду славити Тебе я вічно.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Ам 5, 14
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Добра шукайте, не зла, щоб ви могли жити,
і Господь буде з вами.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 4, 43-54
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус вийшов з Самарії до Галілеї, бо сам Ісус засвідчив, що пророк не має пошани на своїй батьківщині. Отже, коли прийшов у Галілею, галілеяни прийняли Його, побачивши все, що Він учинив у Єрусалимі на святі, оскільки й вони ходили на свято. Отож, Ісус знову прийшов до Кани Галілейської, де перетворив воду у вино. В Капернаумі був якийсь придворний, син котрого нездужав. Почувши, що Ісус прийшов з Юдеї до Галілеї, він пішов до Нього і просив Його, щоби спустився і оздоровив його сина, який от-от мав померти. А Ісус сказав йому: «Якщо не побачите знамень і чудес, не повірите!» Каже Йому придворний: «Господи, спустись, поки не померло моє дитя!» Говорить йому Ісус: «Іди, твій син живе!» – І повірив чоловік слову, яке сказав йому Ісус, і пішов. А коли він вже спускався, його слуги вийшли йому назустріч, кажучи, що його син живе. Він же запитав у них про час, коли йому покращало. Тож йому сказали, що вчора о сьомій годині залишила його гарячка. Тож батько зрозумів, що то була якраз та година, о котрій сказав йому Ісус: «Твій син живе!» І повірив він сам і весь його дім. Це вже було друге знамення, яке вчинив Ісус, прийшовши з Юдеї в Галілею. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Разом із пророком Ісаєю та батьком зціленого сина просімо Господа, щоб Він зцілив і наші душі:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб на його заклик повернулися у святу Церкву всі, хто заблукав у темряві гріха.
2. Молімося за всіх пастирів, щоб в них зростала істинна віра та відданість у служінні ближнім.
3. Молімося за людей, вражених хворобою гріха, щоб Господь зцілив їхні душі.
4. Молімося за хворих і стражденних, щоб Господь благословив їх і дарував їм силу духа.
5. Молімося за наших померлих братів і сестер, щоб Господь простив їхні гріхи і прийняв до слави святих у своєму Царстві.
6. Молімося за нас самих, щоб ми відважно боролися з гріхами та спокусами.
Отче, Джерело всякого блага і милосердя, з Тебе випливає істинна радість душі; вчини, щоб ми остерігалися всякої спокуси і чистими серцями завжди могли прославляти Тебе. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, обдаруй нас плодами жертви, яку ми Тобі складаємо, † щоб, очистившись від схильності до зла, * ми були відновлені у джерелі небесного життя. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-10
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Я вкладу в ваше нутро дух Мій * і вчиню так, що ви будете ходити в Моїх заповідях * та берегти й виконувати Мої установи, – говорить Господь. (Єз 36, 27)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай Твоє святеє святих животворить нас і відновить, * і, освячуючи, приведе нас до вічності. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Для довільного використання
Віднови, Господи, свій народ і зовнішньо і внутрішньо, * щоб тілесні бажання не заглушили в ньому духовного зростання. Через Христа, Господа нашого.
В сьогоднішньому фрагменті Євангелія Ісус вказує, що Він є Сином Божим. Юдеї не вслуховуючись в це, не вірять Йому, не вірять також Богові. Він показує їм, що вони відкидають не тільки Його свідчення, а й свідчення Отця, Йоана Хрестителя і Мойсея. Він має трьох свідків, які заслуговують довіри і пошани: Отця, Мойсея і Йоана. Свідками правдивості слів Ісуса стають Його учні, коли споглядають Ісуса, що йде по воді, коли бачать насичення п’яти тисяч людей, щодня зміцнюються у вірі, що Він Месія, Син Божий. Чи я своїми вчинками також є свідком того, що увірував Господу?
Колекту можна взяти зі спомину св. ІСИДОРА, єп. і Вчителя Церкви
Св. Ісидор народився у 560 році. Він мав двох братів-єпископів і сестру, настоятельку монастиря. Після смерті батька його виховував рідний брат, після якого він перейняв архієпископство у Севілії. Святий організував синоди, що об’єднали іспанську Церкву. Він був одним з найвидатніших вчених своєї епохи. Залишив після себе багато письмових праць у різних галузях науки. Головною його працею є 20-томна енциклопедія богословської та світської науки тих часів. Помер 4 квітня 636 року в Севілії.
Або (біл) Перший четвер місяця
Меса про священицькі покликання
Батьківська любов до Бога виражається у пошані до свободи своїх дітей, ця любов також нескінченно терпелива. Божа любов є понад людську логіку давати і брати. Він замінює цей сухий розрахунок на безкорисливе обдаровування і нескінченне милосердя. Бог Отець бажає також єдності всіх своїх дітей узами любові. Господь керується справедливістю, але передусім милосердям. Дає нам безумовну любов, щоб ми жили у справедливості і були милосердні один до одного.