(фіол) Понеділок ІІІ тижня Великого Посту
Обурення юдеїв, зібраних у синагозі, викликає незадоволення. Просте порівняння з вдовою в Сарепті та сирійцем Нааманом. Факт, що хтось наважується ставити язичника вище, є для юдея причиною образи. Ми ж можемо використати ці слова як заклик до навернення. Потрібно визнати, що ми є глупіші за тих, хто трохи віддалений від Бога. Тоді ми б відразу дізналися, що Той, хто розмовляє з нами, є нашим спасителем, відкупителем. Тим, хто може дати нам справжню свободу й мудрість.
АНТИФОН НА ВХІДОбурення юдеїв, зібраних у синагозі, викликає незадоволення. Просте порівняння з вдовою в Сарепті та сирійцем Нааманом. Факт, що хтось наважується ставити язичника вище, є для юдея причиною образи. Ми ж можемо використати ці слова як заклик до навернення. Потрібно визнати, що ми є глупіші за тих, хто трохи віддалений від Бога. Тоді ми б відразу дізналися, що Той, хто розмовляє з нами, є нашим спасителем, відкупителем. Тим, хто може дати нам справжню свободу й мудрість.
Знемагає моя душа й прагне до дворів Господніх! * Серце моє й моє тіло радіють живим Богом.
КОЛЕКТА
Господи, нехай Твоя милість безустанно очищує і зміцнює Твою Церкву, † а оскільки вона не може існувати без Тебе, * нехай Твоя благодать постійно керує нею. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Цар 5, 1-15а
Читання з Другої книги Царів.
Тими днями Нааман, начальник війська сирійського царя, був великим чоловіком у свого пана, і поважаний, бо через нього дав Господь перемогу Сирії. Був він чоловік хоробрий, але прокажений. Одного разу сирійці зробили набіг і забрали з Ізраїльської землі у полон маленьку дівчинку і вона служила в жінки Наамана. І сказала вона своїй пані: «От як би мій пан звернувся до пророка, що в Самарії! Той вигоїв би його від прокази». Пішов Нааман до свого пана й оповів йому: «Так і так, мовляв, говорить дівчинка, що з Ізраїльської землі». Сирійський цар і каже: «Іди, я пошлю листа до ізраїльського царя». Вибрався він, узявши з собою десять талантів срібла, шість тисяч шеклів золота й десять перемін одежі, і приніс ізраїльському цареві листа, в якому були такі слова: «Як прийде до тебе цей лист, то знай, що я послав до тебе мого слугу Наамана, щоб ти вигоїв його від прокази». Як прочитав ізраїльський цар листа, то роздер на собі одежу й каже: «Хіба я Бог, щоб умертвляти й оживляти, що це він мені присилає вигоїти чоловіка від прокази! Глядіть лишень, він хіба шукає тільки приводу, щоб виступити проти мене!» Довідався Єлисей, Божий чоловік, що ізраїльський цар роздер на собі одежу, і послав до царя сказати: «Чого ти роздер на собі одежу? Нехай прийде до мене й взнає, що є в Ізраїлі пророк». От і прибув Нааман із своїми кіньми та колісницею й зупинився коло дверей дому Єлисея. Вислав до нього Єлисей слугу й звелів сказати: «Іди та обмийся сім раз у Йордані, і тіло твоє знову стане чистим». Розгнівався Нааман і відійшов, кажучи: «Я був певний, що він сам до мене вийде, стане переді мною, призове Ім’я Господа, Бога свого, торкнеться рукою місце прокази і вигоїть мене. Хіба дамаські ріки, Авана та Фарфар, не ліпші, ніж усі ізраїльські води? Хіба ж не можна було б викупатись у них і стати чистим?» І, обернувшись, пішов геть у гніві. Слуги ж його приступили до нього й заговорили до нього так: «Коли б тобі пророк наказав зробити щось важке, хіба ти не зробив би? Оскільки ж більш, коли він тобі сказав: “Викупайся, і будеш чистий!”» Пішов він, поринув сім разів у Йордані, за словом Божого чоловіка, і тіло його знову стало, мов у малого хлопця, і він став чистий. І повернувся він з усім своїм почетом до Божого чоловіка. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 42, 2-3; Пс 43, 3. 4
Бога живого душа моя прагне.
Як олень прагне до джерел потоків водних, *
так душа моя прагне до Тебе, Боже.
Прагне душа моя до Бога, Бога живого. *
Коли прийду і з’явлюся перед обличчям Бога?
Пошли своє світло *
і свою правду.
Вони мене ведуть і допровадять *
до Твоєї святої гори і в Твої оселі.
Бога живого душа моя прагне.
І я прийду до Божого жертовника, *
до Бога, радості мого ликування.
Прославлятиму Тебе на арфі, *
Боже, мій Боже!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Пс 130, 5 і 7
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Я надіюсь на Господа, я надіюсь на Його слово,
адже в Господа – милосердя,
і велике визволення – в Нього.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 4, 24-30
† Читання святого Євангелія від Луки.
Коли Ісус прийшов у Назарет, Він сказав народу у синагозі: «Воістину кажу вам, що жодний пророк не приймається на своїй батьківщині. По правді кажу вам, що багато вдів було у дні Іллі в Ізраїлі, коли небо замкнулося на три роки й шість місяців, коли стався великий голод по всій землі. Та до жодної з них не був посланий Ілля, тільки в Сарепту Сидонську – до жінки-вдови. І багато було прокажених в Ізраїлі за пророка Єлисея, але ніхто з них не очистився, тільки Нааман – сирієць!» Почувши це, всі в синагозі сповнилися гнівом. І, вставши, вигнали Його геть з міста, і повели Його до урвища гори, на якій було збудоване їхнє місто, щоб Його скинути; та Він, пройшовши поміж ними, віддалився. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Мешканці Назарета знехтували Христом і Його словами; тож з великою довірою звернімося в молитві до нашого Господа:
1. Дякуючи Ісусові за святу Церкву, яка проповідує нам Слово Божої любові, молімося про дар плідного слова для всіх священиків.
2. Дякуючи Ісусові за Святішого Отця, молімося, щоб він був пророком третього тисячоліття.
3. Дякуючи Ісусові за опіку над нашою Батьківщиною, молімося, щоб Він безустанно благословляв нас і оберігав український народ від усякого зла.
4. Дякуючи Ісусові за таїнство Хрещення, яке чинить нас Божими дітьми, молімося, щоб святе місто, новий Єрусалим, прийняло нас у своїх чертогах.
5. Дякуючи Ісусові за його милосердя до всіх людей, молімося, щоб Він благоволив простити гріхи нашим померлим братам і сестрам.
6. Дякуючи Ісусові за таїнство Євхаристії, яка додає нам сили в дорозі до Небесної Вітчизни, молімося, щоб ми завжди приймали її з чистим серцем.
Дякуючи за дар віри і святі таїнства, смиренно просимо Тебе, Господи: омий нас від гріхів і прийми нас в годину смерті до небесної слави. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, переміни дар, який ми Тобі складаємо як Твої слуги, * в таїнство, яке дає нам спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-10
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Хваліте Господа, усі народи! * Велике бо до нас Його милосердя. (Пс 117 (116), 1. 2)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай участь у Твоєму таїнстві очистить нас * і обдарує даром єдності. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Простягни милостиво, Господи, десницю Твою над благаючим людом, нехай вона веде його до очищення, † щоб він, отримавши Твою розраду у земному паломництві, * осягнув небесні блага. Через Христа, Господа нашого.
Бог не помилився, даючи нам такий закон, який маємо. Іноді нам здається, що закон є занадто важким. Іноді пом’якшуємо його, щоб довести собі, що ми в змозі його виконати. Христос позбавляє нас ілюзій: закон є досконалим і не потребує бути виправленим. Єдине, що нам залишається, це прийняти його, виконаним Христом, а це означає позбавитися усіх заслуг. Це дуже важко і вимагає часу і допомоги Святого Духа.
Євангеліє про неслухняних працівників виноградника показує нам ще одну небезпеку, пов’язану зі зрадливістю людської природи. Божі дари часто розглядаємо як свою власність і захищаємо її так, ніби ми її створили і здобули своєю працею. Це є дуже глибоко в кожному з нас і призводить часто до трагічних непорозумінь. Проте, відкинення законного власника, як це не парадоксально, має силу звільнити нас, тому що ми можемо побачити правду про себе й тоді прийняти спасіння.