Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Святий Престол про підставове право на релігійну свободу

Святий Престол про підставове право на релігійну свободу

У світі, де взаємозв’язки стають дедалі міцніші, а окремі особи та громади, які мають різні погляди на життя, живуть поруч, право на свободу релігії й віровизнання відкриває безпрецедентні можливості, проте й ставить перед державами організаційні та юридичні виклики. Про це, звітуючи про свободу релігії й віровизнання під час 37-ї сесії Ради ООН з прав людини, 2 березня 2018 року говорив Постійний спостерігач Святого Престолу при структурах ООН у Женеві архієпископ Іван Юркович.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.

«Здається, що багато суспільств у світі, – зазначив архієпископ, – відкидає релігійну свободу, маргіналізуючи й іноді відкрито переслідуючи релігійні меншини, незалежно від того, чи вони є частиною традиційної панорами суспільства, чи тільки нещодавно зародилися тут». В Універсальному періодичному огляді (УПО), найбільшому світовому механізмові моніторингу дотримання прав людини, зазначено, що деякі держави знімають із себе відповідальність активно захищати громадян, які належать до релігійних меншин і стають жертвами недержавних угрупувань; таким громадянам, зокрема, ускладнюють доступ до правосуддя або не забезпечують справедливих процесів у випадку насильства.

В інших державах, які сприяють поширенню радикальної секуляризації, трапляють непомітніші й вишуканіші форми упереджень і ворожості до вірян і релігійних символів. «Але досвід і розум вказують на те, що суспільство, яке ґрунтується на дотриманні свободи релігії й віросповідання, сильніше, а не слабше. Власне, пошана до найглибших переконань членів суспільства – це передумова побудови справжньої культури людських прав». Він додав, що це також умова, яка дозволяє визначити й досягти спільного блага завдяки активнішій участі людей і ширшій основі знань і цінностей.

Архієпископ Юркович процитував слова з послання Папи Бенедикта XVI з нагоди Всесвітнього Дня миру 2011 року: «Суспільство як відбиття людини й усіх її вимірів має жити й бути організоване у спосіб, який сприяє відкритості до трансцендентності. Саме тому закони й установи суспільства не можуть формуватися так, щоб залишати поза увагою релігійний вимір громадян або цілковито абстрагуватися від нього». На жаль, саме таке ставлення часто можна зустріти в деяких міжнародних установах і організаціях, які намагаються поширити ідеології, що не ґрунтуються ні на міжнародних інструментах, ні на релігійних почуттях більшості людства. У цьому контексті архієпископ процитував слова Папи Франциска, який у промові до дипломатичного корпусу в січні цього року зазначав, що «може виникнути ризик – певною мірою парадоксальний – встановлення в ім’я прав людини сучасних форм ідеологічної колонізації сильнішими й багатшими найбідніших і найслабших». Тому ватиканський дипломат висловив занепокоєння з приводу застосування терміну «свобода від релігії» і, цитуючи Папу Франциска, наголосив, що релігія – це не субкультура, а частина культури «кожної людини і кожного народу».

За темою:
Послання Папи до конгресу з нагоди сторіччя першого Кодексу канонічного права
Кардинал Паролін: Дотримання міжнародного права – запорука миру в світі
Архієпископ Ґаллаґер: релігійна свобода – це серце прав людини