(зел) Понеділок XXХ звичайного тижня
Зворушує турбота Ісуса щодо жінки, яка терпить так довго й обурює лицемірство фарисеїв, які бажаючи показати свою правовірність, засуджують Ісуса за Його милосердя. Подивіться як легко засліпити людину уявним піклуванням за чистоту права. На щастя для нас Ісус соромить нас, щоб ми не занурювались у гущу безглуздих правил, але помічали власну сліпоту, своєчасно могли звільнитися, щоб виконувати те, що найважливіше – добро для іншої людини.
АНТИФОН НА ВХІДЗворушує турбота Ісуса щодо жінки, яка терпить так довго й обурює лицемірство фарисеїв, які бажаючи показати свою правовірність, засуджують Ісуса за Його милосердя. Подивіться як легко засліпити людину уявним піклуванням за чистоту права. На щастя для нас Ісус соромить нас, щоб ми не занурювались у гущу безглуздих правил, але помічали власну сліпоту, своєчасно могли звільнитися, щоб виконувати те, що найважливіше – добро для іншої людини.
Хай радується серце тих, що Господа шукають. * Шукайте Господа і Його силу, * шукайте Його обличчя завжди.
КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, примнож нашу віру, надію та любов † і допоможи нам полюбити те, що Ти нам наказуєш, * щоб ми могли осягнути те, що дає спасіння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Еф 4, 32 — 5, 8
Читання з Послання святого апостола Павла до ефесян.
Брати! Будьте добрими один до одного, милосердними, прощаючи одне одному, як і Бог через Христа вам простив! Отже, наслідуйте Бога, як улюблені діти, та ходіть у любові, як і Христос полюбив нас і видав себе за нас як дар і жертву Богові, як приємні пахощі. А розпуста й усяка нечистота чи жадоба до наживи навіть хай не згадуються між вами, як це личить святим; також і безсоромність, і пусті балачки, чи грубі жарти – вони недоречні; але найкраще – подяка. Бо знайте, що жодний розпусник або нечистий, або жадібний до наживи, котрий є ідолослужителем, не має спадщини в Царстві Христа і Бога. Хай ніхто з вас не піддається обманові марних слів, бо через це Божий гнів приходить на синів непослуху. Тому не ставайте їхніми спільниками, бо ви були колись темрявою, а тепер є світлом у Господі. Поводьтеся, як діти світла. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 1, 1-2. 3. 4 і 6
Благословенний, хто довіривсь Богу.
Блаженний чоловік, який не бере участі в раді безбожних, *
не стає на дорогу грішних і не сидить у зібранні з кепкунами,
але його бажання – в Господньому законі; *
і він роздумує вдень і вночі над Його законом.
Він буде, як дерево, посаджене біля потоків води, *
яке приносить свій плід у свою пору,
і листя якого не опадає. *
Він у всьому, що тільки робить, має успіх.
Не так у безбожних, не так! *
Вони – наче пил, який розноситься вітром.
Адже Господь знає праведних дорогу, *
а дорога безбожних загине.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 17, 17 б. а
Алілуя, алілуя, алілуя.
Твоє Слово, Господи – то істина.
Освяти нас істиною своєю!
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 13, 10-17
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу навчав Ісус в одній із синагог у суботу. Була там одна жінка, яка вісімнадцять років мала духа хвороби: була скорчена й зовсім не могла випростатися. Побачивши її, Ісус покликав і сказав їй: «Жінко, ти звільнена від своєї недуги». Він поклав на неї руки – і враз випросталася, і стала прославляти Бога. У відповідь старший синагоги, обурений тим, що Ісус оздоровив у суботу, промовив до натовпу: «Є шість днів, у які належить працювати; тож приходьте тоді оздоровлятися, а не суботнього дня». Та Господь відповів йому і сказав: «Лицеміри, хіба кожний з вас не відв’язує у суботу вола або осла від ясел і не веде напувати? А цю дочку Авраама, яку зв’язав сатана ось уже вісімнадцять років, чи не годиться звільнити від цього пута в суботній день?» І коли Ісус це говорив, стало соромно всім, які противилися Йому, і весь натовп радів усьому тому славному, що Він чинив. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Христос прийшов зцілити людство від влади гріха і сатани, просі мо у Нього благодатей, потрібних святій Церкві, всьому людству і нам особисто:
1. Молімося за святу Церкву, щоб, проповідуючи любов до Бога, вона виявляла її у жертовній любові до людини.
2. Молімося за нашу Батьківщину, щоб усі її діти в злагоді працювали заради піднесення її добробуту та духовності.
3. Молімося за тих, хто за власним бажанням працює у неділю й не бере участі в Святій Месі, щоб Божа благодать розбудила їхнє сумління.
4. Молімося за хворих та калік, щоб заради любові до Христа вони навчилися зі смиренням зносити свої страждання.
5. Молімося за померлих наших братів та сестер, а особливо тих, за кого немає кому молитися, щоб Господь помилував їх і обдарував вічною радістю.
6. Молімося за нас самих, щоб жертовною любов’ю до ближнього ми свідчили свою істинну любов до Бога.
Господи наш і Отче, вислухай наші молитви і вчини, щоб ми вміли любити наших ближніх на землі та удостоїлися Твоєї любові в небі. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: поглянь милостиво на дари, які ми Тобі складаємо, † нехай ця жертва нашого служіння * примножить Твою славу. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Радітимемо Твоєму спасінню, * і йменням нашого Бога возвеличимось! (Пс 20 (19), 6)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай Твоє таїнство вчинить в нас те, що воно означає, † щоб ми осягнули в повноті те, * що нині звершуємо у знаках. Через Христа, Господа нашого.
(фіол) Три власні Святі Літургії
Спомин усіх померлих вірних налаштовує нас не дуже оптимістично, найчастіше нагадує нам про втрату когось близького і наповнює смутком. З таким настроєм нам важко слухати Слово, яке переповнене надією. Сьогоднішні читання дають нам унікальну можливість переживати наші розставання у християнському Дусі. Вони допомагають нам входити у вічність і відчувати близькість тих, які нас випередили на дорозі до Небесного Царства. Скористаймося з цієї можливості, просячи Христа, щоб Він нас вів по цим дорогам. Він вже їх пізнав.
Сьогодні ми почуємо Євангеліє про зцілення сліпого з Єрихону. Він сидів на землі і просив людей, щоб прийшли йому на допомогу. Може здаватися, що він звик до свого прикрого каліцтва. Коли, однак, почув, що наближається Ісус, почав кричати про допомогу: “Ісусе, Сину Давидів, помилуй мене!” Ісус дає Себе в розпорядження сліпого і повертає йому зір. “Віра твоя спасла тебе”, – говорить він оздоровленому. Станьмо перед Господом з вірою і просімо Його, щоб зцілив сліпоту наших сердець і дав нам очі, які дозволять пізнати Його як нашого Спасителя від зла.