Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 20 серпня, понеділок

Літургія на кожен день, 20 серпня, понеділок

«Як жити?» – з таким питанням звертається до Ісуса юнак у тексті сьогоднішнього Євангелія. Відповідь нам дає Ісус в Євангелії. Але чи хочемо, почувши ці вказівки, робити так, як каже Господь, чи відходимо засмучені, як той юнак з Євангелія, та подумки кажемо: «Почекай Господи, я почну жити, так як Ти кажеш, тільки трохи пізніше, не сьогодні, не тепер»?
Св. БЕРНАРДА, АБАТА І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Бернард народився біля Діжону у Франції в 1090 році. Коли йому було 22 роки, він вступив до ордену Цистерсів абатства Сіто, даючи приклад своїм 30 товаришам. Через три роки він заснував абатство в Клерво і був до кінця свого життя його настоятелем. Св. Бернард був не лише ревним абатом своєї чернечої сім’ї, але й вплинув на життя Церкви своєї епохи. Він спричинився до викорінення єресі Анаклета в Римі, спростував єресь Абеляра і викрив помилки Арнольда з Брешії. За наказом Папи він оголосив другий хрестовий похід. Мав надзвичайний ораторський дар, за що його звали “Медоточивий”. Був одним з найбільших шанувальників Божої Матері. Залишив багато проповідей та молитов на Її честь, які ще й досі живлять нашу побожність. Св. Бернард помер у Клерво 20 серпня 1153 року.


АНТИФОН НА ВХІД
Господь наповнив святого Бернарда духом муд- рості, * щоб він служив Божому народові багатством свого вчення.

КОЛЕКТА
Боже, Ти вчинив, що святий Бернард, абат, ревний в піклуванні про Твій дім, палав, як вогонь, і осві тлював Твою Церкву; † вчини за його заступництвом, щоб ми, наповнені тим самим духом, * завжди поводились як діти світла. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Єз 24, 15-24
Читання з Книги пророка Єзекиїла.
Надійшло до мене таке слово Господнє: «Сину людсь­кий! Ось Я візьму в тебе втіху очей твоїх раптом; та ти не лементуй, не плач, не рони сліз. Мовчки зітхай, жалоби по мертвих не справляй, обвивай собі голову тюрбаном, узуй ноги в сандалі, не закривай бороди й хліба скорбо­ти не їж». Уранці говорив я до людей, а ввечері померла моя жінка. На другий день уранці зробив я, як мені було за­повідано. І питали в мене люди: «Чи то ж ти нам не ска­жеш, що значить для нас те, що ти робиш?» А я відповів їм: «До мене надійшло таке слово Господ­нє: “Скажи домові Ізраїля: Так говорить Господь Бог: Ось Я збезчещу мою святиню, гординю вашої сили, утіху очей ваших, відраду душі вашої. Сини ваші й дочки ваші, що ви їх позоставляли, поляжуть від меча”. Ви будете робити так, як я робив: не будете закрива­ти собі бороду й хліба скорботи не будете їсти. Тюрба­ни ваші зостануться у вас на головах і ваші сандалі у вас на ногах. Ви не будете лементувати й плакати. Ви будете знемагати у злочинах ваших, і одні з одними будете сто­гнати. “Єзекиїл буде вам знаком. Ви будете чинити точ­нісінько так само, як він чинив, і як те все станеться, взнаєте, що Я – Господь Бог”». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Втор 32, 18-19. 20. 21
Забув ти Бога, а це Він – Творець твій.
Скелю, що привела тебе на світ, ти занехаяв, *
про Бога, який породив тебе, забувся.
Побачив те Господь і відкинув у гніві *
власних синів і дочок власних.
Та й промовив: «Лице Моє від них сховаю, *
і побачу, який кінець їх буде;
вони бо – рід розбещений, *
діти, що вірності не мають.
Вони збудили ревнощі Мої тим, що не є Богом, *
розгнівали Мене бовванами своїми;
а Я збуджу їх ревнощі тим, що не є народом, *
Я роздратую їх – людом нетямущим».

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ

Мт 5, 3
Алілуя, алілуя, алілуя.
Блаженні убогі духом,
бо їхнє Царство Небесне.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 19, 16-22

† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу один юнак, підійшовши, сказав Ісусові: «Учителю, що доброго я маю робити, аби мати вічне життя?» Ісус же сказав йому: «Чому питаєш Мене про добре? Добрий тільки Один. А як хочеш увійти до життя, дотри­муйся заповідей». Той питає Його: «Яких?» Ісус відповів: «Не вбиватимеш, не чинитимеш пере­любу, не крастимеш, не будеш свідчити неправдиво, ша­нуй батька та матір і любитимеш ближнього свого, як самого себе». Каже Йому юнак: «Це все зберіг я, чого ще мені бра­кує?» Ісус відповів йому: «Якщо хочеш бути досконалим, піди та продай, що маєш, роздай бідним і матимеш скарб на небесах, а тоді приходь і йди за Мною». Почувши слово, юнак відійшов засмученим, бо мав великі маєтки. Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Споминаючи сьогодні разом з усією Церквою святого Бернарда, великого святого і славетного проповідника, вознесімо до Господа наші просьби:

1. Молімося за Святішого Отця, щоб його проповіді почули всі народи землі.
2. Молімося за проповідників Христового Євангелія, щоб їхні слова, підтверджені їх особистим прикладом, принесли стократні плоди.
3. Молімося за керівників держав, щоб у своїй роботі вони керувалися духом миру та справедливості.
4. Молімося за наших рідних і друзів, щоб Господь обдарував їх здоров’ям і благословив їх.
5. Молімося за померлих, щоб всепрощаючий Господь благоволив прийняти їх у свої батьківські обійми.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, за прикладом святого Бернарда, складали особливу шану Пресвятій Діві Марії, Божій Матері.

Просимо Тебе, Боже: вислухай наші смиренні молитви і вчини милостиво, щоб ми ніколи не покинули Тебе та вірно виконували Твою волю. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ

Господи, жертвуємо Твоїй величі таїнство єдності та миру, споминаючи святого абата Бернарда, * який, сяючи словом і прикладом, ревно піклувався про мир і лад у Твоїй Церкві. Через Христа, Господа нашого.

Префація про Святих  №  35 або № 40-41.

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Як мене Отець полюбив, так Я вас полюбив, – говорить Господь. * – Перебувайте у Мої й любові! (Йн 15, 9)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, вчини, щоб нас освятила пожива, яку ми прийняли в день спомину святого Бернарда, † і щоб ми, живучи за його прикладом і вченням, * були охоплені любов’ю Твого Втіленого Слова, Ісуса Христа. Котрий живе і царює навіки вічні.
Літургія на кожен день, 22 жовтня, понеділок (зел) Понеділок XXIX звичайного тижня
Багато разів люди намагались використати авторитет Ісуса для вирішення власних справ. Ісус завжди використовує такі ситуації, щоб показати лукавство людини та її справжні почуття. Сьогодні Слово показує брата, який слушно вимагає справедливості, але з іншої сторони жадібність позбавляє його братніх почуттів. Гине те, що є найціннішим у родинних стосунках. Ісус хоче рятувати цю людину, показуючи йому правду про блага, які не дають життя, а нищать так багато.
Або (біл) довільний спомин св. ЙОАНА КАПІСТРАНА, пресвітера
Св. Йоан народився у 1386 році. Здобувши юридичну освіту, він став губернатором Перуджії. На цій посаді відзначався любов’ю до бідних. Після вступу до францисканського ордену св. Йоан присвятив себе проповідницькій діяльності. Проповідував на теренах сьогоднішньої Італії, Німеччини, Австрії, Польщі та Угорщини. Св. Йоан Капістран закликав до з’єднання християнських військ проти мусульманської навали на Європу. Результатом його діяльності була перемога під Белградом у 1456 р. Помер 23 жовтня 1456 року, через кілька місяців після цієї перемоги.
Спільні Меси: про місіонерів (стор. 124)
Або (біл) довільний спомин св. ЙОАНА ПАВЛА II, Папи
Кароль Войтила народився 18 травня 1920 р. в м. Вадовіце (Польща). В 1938 році вступає на філософський факультет Ягеллонського університету, але вже наступного року розпочалася ІІ світова війна і йому довелося піти працювати. В 1942 році Кароль вступає в підпільну семінарію, а 1 листопада 1946 р. його рукоположено у священицький сан. Після свячень навчається у Римі, Бельгії та Швейцарії, згодом працює вікарієм в парафії Неговіце. В 1948 р. отримує ступінь доктора богослов’я. В 1958 р. Кароль Войтила стає єпископом, в 1964 р. – архієпископом митрополитом Краківським, учасник ІІ Вселенського Ватиканського Собору. 16 жовтня 1978 р. обраний Папою, приймає ім’я Йоана Павла ІІ. За свій понад 26-річний понтифікат здійснив 250 пастирських подорожей (в т.ч. й в Україну, 2001 р.), проголосив Катехизм Католицької Церкви, Кодекс Канонічного Права, видав 14 енциклік. Багато зусиль доклав для будування єдності християнських церков, а також для покращення стосунків із іншими релігіями. Помер 2 квітня  2005  року,  беатифікований 1 травня 2011 р. Канонізований 27 квітня 2014 р.
Спільні Меси: про Папу (стор. 124)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 18 жовтня, четвер У свято Євангеліста Луки, Церква нагадує нам те, до чого ми покликані. Це слово, скероване до учнів Ісуса, яким є кожен з нас на підставі отриманого Хрещення. Ми покликані проповідувати Царство Небесне. Христос знає як це є важко, як багато небезпек таяться на кожного, хто буде євангелізувати. Ісус також знає про нетривалу користь, яку може нам дати людське забезпечення. Найбільш ефективним у поширенні Євангелія є Дух, який захищає, оберігає і потішає.
Св. ЛУКИ, ЄВАНГЕЛІСТА (черв) Свято
Св. Лука, за походженням язичник, був лікарем. Після прийняття християнства він став співпрацівником св. Павла і супроводжував його в місіонерських подорожах. Написав Євангеліє і Діяння апостолів. Його Євангеліє показує Христа як лікаря душ і тіл. Переказав нам притчу про блудного сина, про відпущення гріхів розпусниці та розкаяному розбійнику. Данте назвав св. Луку “істориком лагідності Христа”. Згідно з традицією, св. Лука загинув мученицькою смертю в Ахаї.