Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Святий Дух провадить нас, аби ми стали правильною сіллю та правильним світлом для світу. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 23 травня 2018 року

Святий Дух провадить нас, аби ми стали правильною сіллю та правильним світлом для світу. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 23 травня 2018 року

Християнське життя – ІІ: Таїнство Миропомазання – І. Християнське свідчення
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Після розмов про хрещення ці врочисті дні П’ятдесятниці спонукають нас замислитися про свідчення, до якого Дух пробуджує охрещених, наповнюючи їхні життя й відкриваючи їх задля блага інших. Ісус доручив своїм учням велику місію: «Ви – сіль землі, ви – світло світу» (пор. Мт 5, 13-16). Це образи, які змушують замислитися про наші вчинки, бо ж як нестача, так і надлишок солі робить їжу несмачною, а брак або надмір світла заважає бачити. По-справжньому зробити нас сіллю, яка дає смак і захищає від зіпсуття, і світлом, що осяє світ, може лише Дух Христа! І це – той дар, який ми отримуємо у Таїнстві Миропомазання, Конфірмації, про яке я сьогодні й хочу поміркувати разом із вами. Воно називається конфірмацією – «скріпленням», «підтвердженням» – бо підтверджує хрещення і зміцнює його благодать (пор. Катехизм Католицької Церкви, 1289); а також миропомазанням, бо ми отримуємо Духа через помазання миром – запашною олією, яку освятив єпископ. Цей термін нагадує про Христа, помазаника Духа Святого.

Відродження до божественного життя у хрещенні – це перший крок; відтепер необхідно поводитися, як дитя Боже, тобто наслідувати Христа, Який діє у святій Церкві, віддатися й долучитися до Його місії у світі. Ось що дає помазання Святого Духа: «Без Твого струміння чахне все створіння» (Секвенція П’ятидесятниці). Без сили Святого Духа ми нічого не можемо робити: саме Дух надає нам витривалості й сил рухатися вперед. Усе життя Ісуса оживлене Духом, і життя Церкви та кожного з її членів провадить той самий Дух.

Ісус, Якого Богородиця зачала від Святого Духа, почав Свою місію, коли Його після купелі в Йордані освятив Дух, Який зійшов із неба і перебував над Ним (пор Мк 1, 10; Йн 1, 32). Він прямо каже про це в синагозі в Назареті: яка прекрасна ця сцена, коли Ісус приходить і оголошує Себе, неначе надає Своє посвідчення особи в назаретській синагозі! Послухаймо, як Він це робить: «Господній Дух на Мені, бо Він мене помазав. Послав Мене нести Добру Новину бідним» (Лк 4, 18). Ісус відкриває Себе в синагозі Свого села як помазаника – того, хто помазаний Духом.

Ісус сповнений Духа Святого – і Він також джерело Духа, Якого чекаємо від Отця (пор. Йн 15, 26; Лк 24, 49; Діян 1, 8; 2, 33). Справді, у навечір’я Пасхи Воскреслий дихнув на учнів і сказав їм: «Прийміть Духа Святого» (Йн 20, 22); і в день П’ятдесятниці сила Духа сходить на апостолів, як ми про це знаємо, у надзвичайний спосіб (пор. Діян 2, 1-4).

«Подих» Воскреслого Христа наповнив життя й легені Церкви, і вуста учнів, «сповнені Духом Святим», відкрито проголошували всім великі справи Божі (Діян 2, 1-11).

П’ятдесятниця, яку ми врочисто святкували минулої неділі, стала для Церкви тим, чим для Христа було отримання Духа в Йордані. А ще П’ятдесятниця – це місіонерський порух до того, аби спрямувати своє життя на освячення людей, на славу Божу. Дух Святий діє в кожному таїнстві, а якраз у миропомазанні «вірні отримують Святого Духа як дар» (Павло VI, Ап. конст. «Divinae consortium natrue»). І в мить помазання єпископ каже такі слова: «Прийміть знамення дару Духа Святого»; це великий дар Божий – Святий Дух. Кожен із нас має в собі Духа. Дух є в нашому серці, у нашій душі. І Він провадить нас у житті, аби ми стали правильною сіллю та правильним світлом для світу.

Якщо у хрещенні Святий Дух сповнює Собою в Христі, то в миропомазанні Христос наповнює нас Своїм Духом, освячує Своїх свідків і причасників, які поділяють із Ним принципи життя й місії, узгоджені з планами небесного Отця. Свідчення миропомазаних показує, що вони прийняли Духа Святого і готовність бути слухняними Його творчому натхненню. А як можна побачити, що ми отримали Дар Духа? Якщо ми виконуємо справи Духа, якщо ми говоримо мовою, якої навчив нас Дух (пор. 1 Кор. 2, 13). Християнське свідчення полягає в тому, щоб робити тільки те й усе те, про що Дух Христа просить нас, надаючи нам сил це чинити.

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
23 травня 2018

Переклад КМЦ за vatican.va

За темою:
Дух Святий у Месі
Чинити те, що чинив Христос, – це християнська святість. Слово Папи на загальній аудієнції 4 квітня 2018 року
Ми споживаємо Тіло Христове, щоб стати Його живим Тілом у світі. Слово Папи на загальній аудієнції 7 березня 2018 року