Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Представник Святого Престолу про доступ до ліків у контексті патентного права
11:49 Понеділок 0 302
10-07-2017, 11:49

Представник Святого Престолу про доступ до ліків у контексті патентного права

Під час наради Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), присвяченої питанням ліцензій і патентних прав на лікарські засоби, 4 липня 2017 року виступив Постійний спостерігач Святого Престолу при структурах ООН у Женеві архієпископ Іван Юркович.
Він зосередив свою доповідь на важливості загального доступу до ліків, який не обмежувався б тільки убогими країнами, а поширювався й на маргіналізованих мешканців багатих країн.
Посилаючись на один зі звітів цієї організації, архієпископ підкреслив, що «використання обов'язкових ліцензій і фактори, які спонукають осіб до їх використання, є дуже складними». Доповідач повторив слова Генерального Секретаря ООН, який зазначив, що, попри зусилля, спрямовані до «Цілей розвитку тисячоліття», яких держави-члени ООН домовилися досягти до 2015 року, мільйони людей залишилися позаду. Тепер держави-члени ООН працюють над впровадженням «Цілей сталого розвитку 2030».
Ватиканський дипломат процитував слова з енцикліки «Laudato si’», в якій Папа Франциск нагадує про тривожний рівень маргіналізації в нашому світі: «Мало хто добре усвідомлює проблеми відкинених людей. Проте вони – більшість населення планети, їх мільярди».
Архієпископ Юркович наголосив, що для досягнення «Цілей сталого розвитку», зокрема покращення здоров'я та добробуту всіх людей будь-якого віку, необхідно забезпечити доступ до лікарських засобів і медичних інновацій. На думку доповідача, необхідно віддавати пріоритет найбільш нагальним потребам громадського здоров'я, справедливому та сталому фінансуванню, а також обережному та стратегічному використанню державних і приватних ресурсів.
Він підкреслив, що патентоспроможні винаходи роблять внесок у суспільство не тільки самі собою, а й через надання технічної інформації, пов'язаної з цими винаходами. Глобальна патентна система вимагає постійного вдосконалення для підвищення прозорості та ефективності. Саме з такою метою, на думку архієпископа, була прийнята Дохійська декларація, за якою «Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності», прийнята 1994 року, не має перешкоджати країнам-членам уживати заходів для охорони здоров'я населення. Її необхідно тлумачити й виконувати так, щоб підтримувати право членів Світової організації торгівлі (СОТ) на захист охорони здоров'я та право на сприяння всезагальному доступові до лікарських засобів.
Доступ до недорогих лікарських препаратів – це проблема не тільки для країн третього світу, а й для розвинених країн. Апостольська Столиця, за словами архієпископа Юрковича, усвідомлює, з одного боку, важливість захисту прав інтелектуальної власності; але цей захист супроводжується прискоренням у впливі інвестиційного капіталу на перетворення інтелектуальної власності з економічного активу й компенсацій для окремих новаторів на основний актив або фактор виробництва для промисловості. Потенціал компаній щодо наукових досліджень і відповідний правовий захист інтелектуальної спадщини стали одним із найважливіших параметрів, що регулюють їхню економічну силу і здатність залучати інвестиції. Що ж до політики в галузі охорони здоров'я, патентні права мають здійснюватися для взаємної вигоди патентовласників й користувачів патентованих лікарських засобів у спосіб, який сприяє соціальному й економічному добробуту, балансує права й обов'язки та підтримує всебічний розвиток людини.
На завершення Постійний спостерігач Святого Престолу при ООН процитував слова Папи Франциска, який, звертаючись до лідерів фармацевтичної промисловості та діагностичної техніки у квітні 2016 року, закликав надалі працювати над забезпеченням загального доступу до ліків, бо «нема людського життя, яке священніше за інше, як нема і людського життя, яке має якісно більше значення, ніж інше».
Джерело - Радіо Ватикану

По темі:
Ватиканський дипломат про тенденції у світі праці

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий