(біл) VІ Великодня Неділя
Сьогодні в Євангелії Христос відкриває нам неймовірні горизонти. Він хоче, щоб ми стали Його помешканням, де хоче перебувати разом з Отцем. Чи це може уміститися в нашій голові? Він хоче дати нам мир, який не зможе зламати будь-який страх, мир, який буде робити тебе незалежним від цього світу. І нарешті Він хоче дати Духа, який дозволить нам все зрозуміти, і цей світ й іншу людину, самого себе і самого Бога.
АНТИФОН НА ВХІД:Сьогодні в Євангелії Христос відкриває нам неймовірні горизонти. Він хоче, щоб ми стали Його помешканням, де хоче перебувати разом з Отцем. Чи це може уміститися в нашій голові? Він хоче дати нам мир, який не зможе зламати будь-який страх, мир, який буде робити тебе незалежним від цього світу. І нарешті Він хоче дати Духа, який дозволить нам все зрозуміти, і цей світ й іншу людину, самого себе і самого Бога.
Весело оголошуйте радісну новину, нехай її почують; * поширюйте її аж до кінців світу: * Господь викупив свій народ. * Алілуя. (Пор. Іс 48, 20)
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА:
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми впродовж цих радісних днів усією душею вшановували воскреслого Господа, † нехай пасхальна тайна, яку ми споминаємо, * завжди являється в наших вчинках. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 15, 1-2. 22-29
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями деякі, прийшовши з Юдеї, навчали братів: «Якщо ви не будете обрізані за звичаєм Мойсея, не зможете спастися!» Тож сподобалось апостолам, старшим й всій Церкві послати в Антіохію з Павлом і Варнавою обраних з-поміж себе мужів: Юду, якого називали Варсавою, і Силу, – провідних мужів між братами. І написали своєю рукою: «Апостоли і старші – брати, – тим, хто в Антіохії, Сирії і Килікії, братам, які з язичників, – вітання! Ми почули, що деякі з наших, кого ми не посилали, пішовши, збентежили вас словами, які схвилювали ваші душі. Тому сподобалось нам, за згодою усіх, вибрати мужів і послати їх до вас із нашими улюбленими Варнавою і Павлом – людьми, які віддали свої душі за Ім’я нашого Господа Ісуса Христа. Отже, послали ми Юду й Силу, і вони словами перекажуть те саме. Сподобалося Духові Святому і нам не накладати на вас жодного більшого тягаря, за винятком цього необхідного: стримуватися від ідоложертвенного, крові, задушеного і розпусти. Добре зробите, як цього будете стерегтися. Бувайте здорові!» Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 67, 2-3. 5. 6 і 8
Хай всі народи славлять Тебе, Боже.
Боже, будь милосердний до нас і поблагослови нас, *
осяй нас своїм обличчям.
Щоб ми Твою дорогу на землі пізнали; *
Твоє спасіння – серед всіх народів.
Хай веселяться *
і радіють народи,
бо Ти праведно народи судиш *
і народи на землі провадиш.
Хай всі народи славлять Тебе, Боже.
Хай прославлять Тебе народи, Боже; *
нехай Тебе всі племена прославлять.
Нехай Бог благословить нас *
і хай всі кінці землі Його бояться.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Одкр 21, 10-14. 22-23
Читання з Одкровення святого апостола Йоана.
Повів мене ангел у духові на велику й високу гору, і показав мені святе місто Єрусалим, що сходило з неба від Бога, маючи Божу славу. Його сяйво подібне до коштовного каменя, наче каменя яшми, чистого, як кришталь. Воно мало великий та високий мур, і мало дванадцять брам, а на брамах дванадцять ангелів і написані імена – імена дванадцятьох племен синів Ізраїля. Зі сходу – три брами, з півночі – три брами, з півдня – три брами та із заходу – три брами. А мур міста мав дванадцять підвалин, на яких дванадцять імен дванадцятьох апостолів Агнця. А храму я не побачив у ньому, бо Господь, Бог Вседержитель – то його храм, і Агнець. І місто не потребує ні сонця, ні місяця, щоб йому світили, тому що Божа слава освітила його, і світильником його є Агнець. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 14, 23
Алілуя, алілуя, алілуя.
Якщо хто любить Мене, той буде зберігати Моє слово;
і Мій Отець любитиме його, і Ми прийдемо до Нього.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 14, 23-29
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Якщо хто любить Мене, той буде зберігати Моє слово; і Мій Отець любитиме його, і Ми прийдемо до нього, і зробимо собі оселю у нього. Хто ж не любить Мене, слів Моїх не зберігає. І слово, яке ви чуєте, є не Моє, але Того, хто послав Мене, – Отця. Це говорив Я вам, перебуваючи між вами. А Утішитель – Дух Святий, якого Отець пошле в Моє Ім’я, той вас навчить усього і пригадає вам усе, що Я вам сказав. Мир залишаю вам, Мій мир Я даю вам. Не так, як світ дає, Я даю вам. Хай не тривожиться ваше серце і не лякається. Ви чули, що Я сказав вам: “Я йду, і Я прийду до вас”. Якби ви любили Мене, то зраділи би, що іду до Отця, бо Отець більший від Мене! І тепер Я сказав вам раніше, ніж це станеться, щоб тоді, коли воно станеться, ви повірили». Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Чекаючи на обіцяного нам Святого Духа, звернімося до Господа з нашими щирими проханнями:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона безустанно несла Христовий мир і любов усім народам.
2. Молімося за країни, в яких Церква потерпає від переслідувань, щоб вони отримали істинну свободу Божих дітей.
3. Молімося за Церкву в Україні, щоб вона була основою відбудови моральності нашого суспільства.
4. Молімося за Європу, щоб вона наново відродилася у вірі в Господа Ісуса Христа.
5. Молімося за померлих, особливо за жертви політичних ре- пресій, щоб Господь обдарував їх вічною радістю.
6. Молімося за нас самих, щоб ми прикладом власного життя і щоденною молитвою будували Божу Церкву в наших родинах.
Господи Ісусе Христе, Ти є главою і життям Церкви, просимо Тебе: допоможи нам завжди вірно виконувати Твої заповіді і так осягнути обіцяне нам вічне життя. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Господи, наш Боже, нехай вознесуться до Тебе наші молитви й жертовні дари, † очисти наші душі, * щоб ми гі дно брали участь у таїнствах, які є даром Твоєї батьківської любові. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня, № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ:
Якщо любите ви Мене, * то Мої заповіді берегтимете, – говорить Господь. – * І проситиму Я Отця, * і дасть Він вам іншого Утішителя, * щоб з вами був повіки. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Всемогутній, вічний Боже, Ти Христовим воскресінням відродив нас до вічного життя; † примнож в нас плоди великоднього таїнства * та зміцни наші серця поживою, що дає спасіння. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії