Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України

Благовіщення: урочистість змін

Як часто ми бачимо справжні зміни?

Розпочну з пояснення для початківців: 25 березня – це звичайна календарна дата Благовіщення. Але урочистість переносять на понеділок після Великодньої Октави щоразу, коли вона припадає на Тиждень Страстей Господніх. Дата, мабуть, найразючішої зміни в історії людства й сама змінюється.
Іще 25 березня традиційно вважали датою розп’яття – ось чому в Римському мартиролозі це день спомину святого Дисмаса, доброго злодія. Джон Донн написав пронизливий сонет із нагоди збігу Благовіщення й Великої П’ятниці: одного й того самого дня Церква згадує й першу, й останню мить життя Божого Сина, Його прихід і відхід із цього світу.

З календарними датами й Дівою-Матір’ю з’ясували. А як щодо нас? Чи можуть люди змінюватися? Питання складне, бо, хоча ми й бачимо, як інші змінюються (і самі до цього прагнемо), найчастіше таких змін дуже мало – зокрема й у нашому житті.

Сьогоднішній контекст – це «fiat», «нехай станеться» Богородичної урочистості – допомагає глибше розглянути питання змін. Порівняймо Марію та Йоана Хрестителя, який добре знає про довгі дні в пустелі.

Знов поясню для початківців: обоє готували дорогу для Христа. Ісус прийшов у цей світ завдяки Маріїному «fiat», «нехай станеться», а Його спільнотне життя розпочалося через проповідь Йоана: «Того часу з’явивсь Йоан Хреститель і проповідував у пустині Юдейській. Він говорив: "Покайтесь, бо наблизилося Небесне Царство". Це ж той, що про нього говорив пророк Ісая: "Голос вопіющого в пустині: Приготуйте Господню дорогу, вирівняйте стежки Його"» (Мт 3, 1-3).

Перше слово проповідуваного Євангелія – це «покайтеся», metanoeite, перемініть свій розум! Багато людей очікує, що Ісус відповідатиме їхнім мріям та уявленням про досконалість, але Він і Йоан (Мт 4, 17) від самого початку виразно кажуть про щось протилежне: «Змінюйтеся!» Марія – це найпереміненіша людина в історії. Коли Вона прийняла зачаття Бога в Собі, Її життя радикально змінилося.

Ісая передбачив Йоана; так само він напророкував і Марію: «Ось дівиця зачала, і породить сина і дасть йому ім’я Еммануїл» (Іс 7, 14). Пророк називає Йоана «голосом», і потрібно пам’ятати, що каже Єлизавета, коли її відвідує Марія: «Ось бо, як голос твого привітання залунав у моїх вухах, дитина з радості здригнулась у моїм лоні» (Лк 1, 44). Отож, це голос Марії найперше змусив Йоана поворухнутися, здригнутися. Її голос перемінив дитину, яка стала одним «bo-ōntos» – тим, хто кличе в пустелі! Йоан отримав привілей голосити тривогу: «Він іде! Він тут!» Але чи це спрацьовує? Чи хтось змінюється?

Йоан побачив мало з того, що почав змінювати. Зрештою, він був лише посланий «приготувати дорогу». Покликання кожної охрещеної людини полягає саме в цьому: готувати до Христа. «Правильна й приказка до цього: Один сіє, а жне хтось інакший. Послав же і я вас те жати, коло чого ви не трудилися. Інші трудилися, ви ж у їхню працю вступили» (Йн 4, 37-38). Йоана незабаром ув’язнять, і він у темниці зможе лише почути про справи Ісуса. А скільки з урожаю побачила сама Марія? У спільнотному служінні Ісуса про неї сказано дуже мало, і під час Його Воскресіння згадано іншу Марію, а не Матір. Навіть сам Ісус відходить, залишаючи Свого Духа серед учнів, щоб вони могли приносити плоди.

Чи можуть люди змінюватися? Колись одна жінка відповіла мені: «Так, але вони мусять зробити вибір, самі погодитися на це». І ця частина рівняння надзвичайно важлива. Бог звертається до нас, але нам потрібно вільно співпрацювати. У нас, як учнів, робота проста: орати борозну й сіяти, не озираючись назад; любити, не переймаючись про ціну й не шукаючи знаків.

Кожен із нас щодня перемінюється. І хоча нам ці зміни можуть здаватися мізерними, та Бог завжди працює у світі. Якщо ми прийдемо до Марії, Вона знову промовлятиме від нашого імені голосом – тим самим голосом! – який дозволив Богові стати людиною. Цей голос буде від нашого імені просити, щоб ми (й усі, кого ми любимо) змогли перемінитися назавжди – помічатимемо ми це чи ні.

Брат Тімоті Данаер ОР, «Dominicana»

За темою:
Календар святих на 9–15 квітня 2018 року
Господній поклик унікальний та особистий. Послання Папи Франциска з нагоди 33-го Світового дня молоді
Папа: Наслідуймо покору та готовність Пресвятої Богородиці
Літургійний зошит Літургія на кожен день, 7 квітня, субота (біл) Субота у Великодній октаві
Нехай Господь зійшле свого Духа і відновить обличчя землі – цієї землі. А ми понесімо Його Євангеліє Радості думкою, словом, вчинком і дбайливістю. Коли Ісус переможе в нас замкнутість, розпачливий смуток і плаксивість, ми встанемо і пійдемо, як це зробили Божі Святі.