(біл) Субота у Великодній октаві
Нехай Господь зійшле свого Духа і відновить обличчя землі – цієї землі. А ми понесімо Його Євангеліє Радості думкою, словом, вчинком і дбайливістю. Коли Ісус переможе в нас замкнутість, розпачливий смуток і плаксивість, ми встанемо і пійдемо, як це зробили Божі Святі.
АНТИФОН НА ВХІДНехай Господь зійшле свого Духа і відновить обличчя землі – цієї землі. А ми понесімо Його Євангеліє Радості думкою, словом, вчинком і дбайливістю. Коли Ісус переможе в нас замкнутість, розпачливий смуток і плаксивість, ми встанемо і пійдемо, як це зробили Божі Святі.
Господь випровадив із радістю народ свій * і з торжеством – своїх вибранців. * Алілуя. (Пс 105 (104), 43)
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА:
Боже, Ти в свої й доброті примножуєш народи, що ві рять в Тебе, † поглянь милостиво на своїх вибраних, щоб ті, котрих Ти відродив та їнством святого Хрещення, * приодяглися у блаженне безсмертя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 4, 13-21
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями начальники, старші народу і книжники, помітивши відвагу Петра і Йоана і дізнавшись, що це люди невчені й прості, – вони дивувалися і розпізнавали в них тих, хто був з Ісусом. І, дивлячись на оздоровленого чоловіка, який стояв з ними, вони нічого не могли сказати проти. Наказавши їм вийти із синедріону, вони радилися між собою, кажучи: «Що нам робити з цими людьми? Адже через них зроблено явне знамення, яке відоме всім, хто живе в Єрусалимі, – і не можемо того заперечувати. Але щоби більше не поширювалося між народом, пригрозимо їм, щоби далі нікому з людей не говорили про це Ім’я!» І, покликавши їх, наказали зовсім не говорити і не навчати в Ім’я Ісуса. А Петро та Йоан у відповідь сказали їм: «Розсудіть, чи справедливо перед Богом більше слухати вас, аніж Бога? Адже ми не можемо не розповідати про те, що бачили і чули!» Вони ж, погрозивши, відпустили їх, нічого не знаходячи, щоби покарати їх, – через народ, бо всі прославляли Бога за те, що сталося. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 118, 1 і 14. 15-16. 17-18. 19-21
Дякую, Боже, що почув мій голос.
Прославляйте Господа, бо Він добрий, *
бо Його милість навіки.
Господь – моя сила і пісня, *
Він став мені порятунком.
У праведних, в наметах їхніх – †
голос радості й спасіння: *
«Господня правиця виявляє силу.
Господня правиця піднялася вгору, *
Господня правиця виявляє силу».
Я не помру, я буду жити *
і розповідати про діла Господні.
Господь покарав мене суворо, *
та на смерть мене не видав.
Відчиніть мені праведності брами: *
увійшовши ними, я буду Господа прославляти.
Це Господня брама, праведні увійдуть нею. *
Прославлятиму Тебе, бо Ти до мене відізвався †
і став мені порятунком.
(Можна заспівати Пасхальну Секвенцію – стор. 4)
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пс 118, 24
Алілуя, алілуя, алілуя.
Це день, що його створив Господь:
радіймо і веселімось у ньому!
ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 16, 9-15
† Читання святого Євангелія від Марка.
Як Ісус воскрес уранці першого дня тижня, то з’явився найперше Марії Магдалині, з якої вигнав сім бісів. Пішовши, вона сповістила тим, що були з Ним, які плакали й ридали. І оці, почувши, що Він живий і що вона бачила Його, не повірили. Після цього Він з’явився в іншому вигляді двом з них, коли вони подорожували і йшли до села. А ті вже, пішовши, сповістили іншим, але і їм не повірили. Нарешті Він з’явився Одинадцятьом, коли вони були за столом. Він докоряв їм за їхнє невірство і скам’я- нілість серця, тому що не повірили тим, які побачили Його воскреслого. І Він сказав їм: «Ідучи по цілому світі, проповідуйте Євангеліє усьому творінню». Слово Господнє.
ВСЕЛЕНСЬКА МОЛИТВА
Вислухавши Боже Слово, з почуттям відповідальності, просимо в намірах Церкви й усього світу:
1. За заступництвом Марії, яка радіє з воскресіння Ісуса, молімося за святу Церкву, щоб вона несла світові Благу Новину.
2. За заступництвом Марії, Матері Церкви, молімося за Свя- тішого Отця, щоб довірена йому паства своїм істинно християнським життям була приводом його радості й нагородою за його труди.
3. За заступництвом Марії, Цариці святих, молімося за Україну, щоб запанували в ній мир та добробут.
4. За заступництвом Марії, Цариці сімей, молімося за всі подружжя та сім’ї, щоб вони йшли дорогою вірності Господнім заповідям.
5. За заступництвом Марії, Цариці Святих, молімося за всіх померлих, щоб Господь помилував їх і прийняв до сонму святих.
6. За заступництвом Марії, молімося за всіх тут зібраних, щоб ми у Неї вчилися служити своїм ближнім.
Всемогутній вічний Боже, Ти через воскресіння свого Сина дав нам надію спасіння, просимо за заступництвом Його Матері, щоб ми могли осягнути радість вічного життя. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо, Господи: дай нам завжди втішатися цими пасхальними тайнами; † нехай безустанна ді я благодаті заради нашого відкуплення * стане для нас джерелом вічної радості. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Всі бо ви, що у Христа христилися, * у Христа одягнулися. * Алілуя. (Гал 3, 27)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Просимо, Господи: поглянь милостиво на свій народ, † котрий Ти благоволив відновити вічними тайнами, * і приведи його до нетлінного преславного воскресіння у плоті. Через Христа, Господа нашого.
Ідіть, жертва звершена. Алілуя, алілуя.
Богу подяка. Алілуя, алілуя.
Найбільші таємниці нашого життя були закриті Богом для тих, котрі вважаються мудрими й розсудливими у цьому світі. Пізнати їх здатні «простаки», тобто ті, хто у власних очах є малими, нічого не значущими. Вони без претензій, вони покірні. Вони здатні взяти це таємниче ярмо, яке спричиняє те, чого свідомо або несвідомо прагне кожна людина: глибокий внутрішній мир, спокій серця, зцілення душі. Таким «простаком» була Катерина Сієнська.
Катерина Бенінкаса народилася у 1347 році. Вона була двадцять четвертою дитиною фарбувальника вовни з Сієни. Маючи 16 років, прийняла терціарську рясу св. Домініка. Жила глибоким, повним зречень, внутрішнім життям, але, разом з тим, мала сильний вплив на громадське життя тих часів. За її клопотанням Папа Григорій ХІ повернувся з Авіньйону до Риму. Свята Катерина вела широке листування, диктувала духовні роздуми. Померла в Римі 29 квітня 1380 року. Папа Павло VI оголосив її Вчителем Церкви.