Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Сила любові для світу. Папа Франциск про жінок
13:25 Четвер 0 1 235
8-03-2018, 13:25

Сила любові для світу. Папа Франциск про жінок

До Міжнародного жіночого дня подаємо огляд висловлювань Папи Франциска про роль жінки у Церкві й у суспільстві.
Підбірку підготувало Радіо Ватикану.

«Першими свідками Воскресіння були жінки. І це прекрасно. У цьому, певним чином, полягає місія жінок», – ці слова Його Святість промовив уже на другій загальній аудієнції свого понтифікату, 3 квітня 2013 року. Незабаром віряни призвичаяться до часто імпровізованих промов нового Папи на захист жінок. За нагоди Понтифік згадував також про жіночі постаті, які вплинули на його шлях віри, як, наприклад, бабуся Роза чи молода черниця-новичка зі Згромадження Малих Сестер Внебовзяття, що тримала його на руках, коли він був немовлям.

Піклування Папи Франциска про жінок переповнене не стільки словами, як жестами: від обряду вмивання ніг ув'язненим у жіночій тюрмі до скликання комісії з вивчення можливості жінкам здобувати дияконський сан. Серед конкретних жестів і зростання кількості жінок, що займають важливі посади у Ватикані та вибір богословом, що готувала роздуми для хресної дороги в Колізеї 2017 року, жінки-теологині.

Зауважмо, що погляди Папи Франциска про роль жінки ґрунтуються на богослов'ї. Про це свідчать такі його висловлювання: «Церква без жінок подібна до апостольського збору без Марії», «Церква жіночого роду, Вона дружина й матір». На підтвердження цих слів у Загальному римському календарі нещодавно встановили нове свято Пречистої Діви Марії, Матері Церкви.

Наступник святого Петра неодноразово наголошував, що в Церкві поки не сформувалося «глибоке богослов’я жінки». У жовтні 2013 року під час зустрічі з членами Папської Ради в справах мирян, він підкреслив, що «важливо замислитися над тим, яка присутність жінки» в Церкві, адже «Церква – це не “він”, а “вона”, тобто жінка і матір», і це «потрібно поглиблювати».

Папа Франциск відверто засуджує визискування, яке змушені терпіти багато жінок у Церкві. «Мені боляче, – сказав він нещодавно, – коли бачу в Церкві, що жіноче служіння применшується до прислуговування». Про це Його Святість говорив також 16 травня 2016 року під час зустрічі з Міжнародним Союзом Генеральних Настоятельок, закликаючи мати сміливість відмовляти, якщо до них надходять прохання виконувати обов'язки покоївок. «Якщо хочуть, щоб черниця була служницею, то знецінюють життя і гідність цієї жінки. Її покликання полягає у служінні: служінні Церкві, а не у прислуговуванні священикам», – наголосив він.

У своєму Посланні до учасників Фестивалю сімей у північно-італійському місті Ріва-дель-Ґарда від 2 грудня 2014 року Папа писав про труднощі багатьох жінок, права яких не визнають у соціальному житті. Він вказав на те, що важливо, аби «жінки не були змушені виконувати занадто важку роботу через економічні труднощі». Потрібно враховувати, «що праця жінок на всіх рівнях сімейного життя це незрівнянний внесок у життя й у майбутнє суспільства».

Особливе значення мала промова Папи 7 лютого 2015 року під час пленарної асамблеї Папської Ради з питань культури на тему «Жіночі культури: рівність і відмінності». Він зазначив, що настав час жінкам «почувалися не гостями, а повноправними учасницями різних сфер соціального й церковного життя». За його словами, «цей виклик більше не можна відкладати». Його Святість закликав «надавати жінкам більше простору в житті Церкви», сприяти їхній присутності у громадах і залучати їх до «відповідальних душпастирських завдань».

Говорячи про суспільство, Папа засуджує перетворення жіночого тіла на товар і засіб реклами та «різні форми рабства», яких зазнають жінки. Він закликає подолати підпорядкування і сприяти взаємності. Цю тему він зачепив під час свого візиту до Папської Академії за життя 5 жовтня минулого року, коли закликав присутніх оновити «культуру ідентичності та відмінності».

Жінкам, жіночим біблійним постатям, і, насамперед, Пречистій Діві Марії Папа Франциск присвячує чимало проповідей під час ранкової Меси в домі святої Марти. Зокрема, 26 січня 2015 року Його Святість застановився на темі передавання віри. На запитання «чому здебільшого жінки передають віру?» він одразу дає відповідь: «Бо привела нам у світ Христа жінка. Це шлях, який вибрав Христос. Він забажав мати матір: і дар віри також проходить через жінок так, як Христос через Марію». Під час проповіді 31 травня 2016 року Папа говорив про «мужніх жінок», які щодня дарують радість і наповнюють інших життям. А торік 9 лютого він підкреслив, що «без жінки не існує гармонії у світі». Це жінка, за його словами, «вносить оту гармонію, яка вчить нас ніжності, любові та робить світ гарним».

Ніжність, яку маленький Хорхе отримав від своїх мами й бабусі, Папа Франциск повертає світові…

За темою:

«Покликання та гідність жінки у Божих задумах». Зустріч молоді в Тиврові
Папа Франциск про роль жінки у Церкві: Служити, а не прислуговувати
П’ятниці милосердя. Папа в осередку для ув’язнених жінок з малими дітьми

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Новини з Ватикану 16:32 Вівторок 0 125 Папа: Святий Оскар Ромеро – приклад і заохота для всіх без винятку П’ять тисяч паломників із Сальвадору й Латинської Америки, які брали участь у канонізації святого Оскара Ромеро, 15 жовтня 2018 року зустрілися з Папою Франциском у залі Павла VI.