Передання віри було центральною ідеєю проповіді, яку Папа Франциск виголосив під час ранкової Меси в каплиці дому святої Марти у п’ятницю, 26 січня 2018 року. Святий Отець коментував уривок із другого Послання святого Павла до Тимотея, де апостол згадує про «щиру віру» свого учня й послідовника.
Як повідомляє Радіо Ватикану, Папа підкреслив, що проповідування, перший елемент передання віри, «не може бути літеплим»: воно завжди бентежить і спонукає прямувати вперед. Святий Павло сам пише про «безумство проповіді» – воно означає «навчати, що Бог став людиною, був розіп’ятий, а пізніше воскрес… Коли святий Павло промовив до мешканців Афін, то вони сказали: “Добре, послухаємо тебе післязавтра…” У проповідуванні віри завжди є “крихта безумства”, і спокуса для проповідника – це фальшивий “здоровий глузд”, тобто пересічність».Папа нагадав про ще один елемент передання віри – свідчення, яке «підсилює слово». «Як же вони люблять одні одних», – казали сучасники про перших християн, розпізнаючи в них Христових послідовників. А що сьогодні скаже стороння особа, завітавши на парафію й почувши розмови вірних? Чи не «Дивіться, як вони перемивають одні одним кісточки»? «Хіба можна передавати віру в атмосфері, отруєній плітками, обмовами? Ні. Лише свідченням. “Глянь, отой ніколи не обмовляє інших, а цей робить діла милосердя, той іде відвідати, якщо хтось захворіє… Чому вони так чинять?” Виникає цікавість: чому людина так живе? Свідчення пробуджує оті “чому”, через які передається віра: бо ця людина вірить, бо йде слідами Ісуса». Тимчасом антисвідчення завдає лиха, бо відбирає віру чи послаблює її.
«Материнство» – це третє слово, яке стосується передання віри. Святий Павло пише Тимотеєві, що згадує його щиру віру, яка спершу вселилась у його бабуню Лоїду й матір Евніку. «Віра передається в материнському лоні, в лоні Церкви, – пояснив Папа, – бо Церква є матір’ю, а продовженням материнства Церкви є материнство мами, жінки». У цьому контексті Понтифік розповів, що в Албанії познайомився з черницею, яка в часи комуністичної диктатури була ув’язнена. Іноді охоронці відпускали її на прогулянку, й вона ходила вздовж річки. Сторожа вважала, що черниця просто гуляє, але жінки приносили своїх дітей, а вона приховано хрестила їх водою з річки.
«Часто думаю про речі, яких навчають під час приготування до подружжя наречену й майбутню маму: чи її вчать, що вона мусить передавати віру? Просімо в Господа, щоб навчив нас бути свідками, проповідниками, аби навчив матерів і бабусь передавати віру», – завершив проповідь Папа.
За темою:
Папа відслужив Месу з родичами загиблих від сходження лавини
Папа: Спільне спогадування 500-річчя Реформації – нагода для зміцнення екуменічного спілкування
Папа став на захист переслідуваного народу єзидів