Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Отець Ян Крапан. Справжній
11:10 Четвер 0 880
8-03-2018, 11:10

Отець Ян Крапан. Справжній

Документальний фільм «Отець Ян Крапан. Справжній» – перший у серії «Переслідувана Церква» телеканалу «EWTN». Цей проект розповідає про один із найскладніших і найменш досліджених періодів історії української Церкви – добу комуністичного режиму. Про часи, коли Католицька Церква була підпільною, священиків переслідувала влада, а вірні не мали можливості вільно відвідувати Святу Месу, і йде мова в фільмі.
Коли щойно висвячений отець Ян Крапан приїхав на наші землі з Латвії у 1960-х роках, українська Церква перебувала в занепаді. Завзятим і невтомним служінням він, звісно, одразу привернув до себе увагу місцевої влади та спецслужб. За ним пильно стежили, викликали на допити, перешкоджали душпастирській праці. Проте усі ці перепони варто було долати заради людей: віряни бачили в ньому доброго та дбайливого пастиря, який не шкодував сил і здоров’я для своєї місії. На їхні спогади частково і спирається сюжет стрічки.

Фільм поєднує кілька документальних жанрів: тут є репортаж, інтерв’ю, ретроспектива й навіть риси докудрами з ігровим елементом. Щоб підтримати фабулу візуальним рядом, використано архівні кадри, які підкреслюють історичність подій, а також емоційні постановні фрагменти. Сюжет нелінійний, розповідь доволі часто перемикається між минулим і сучасністю. Постійно чергується й метод оповіді – розповіді свідків подій змінюються хронікальними кадрами, ретроспектива з життя героя продовжує інтерв’ю з ним. Усе це створює ритм, завдяки якому тримається напруга, а з історичних фактів виростає цілісний твір.

Особливої уваги заслуговують свідчення людей, які пам’ятають отця Яна ще з часів підпільної Церкви. Їхні щирі спогади викликають прихильність до героя й визначають тон фільму. Емоційна складова тут дуже важлива, оскільки без неї ці події були б сухою історією, одною з багатьох подібних. Але розповідь від першої особи зворушує, викликає співчуття. Та й коли бачимо кадри знайомих храмів чи впізнаємо обличчя, це робить нас наче співучасниками подій.

Авторам вдалося зробити інформативний, доступний і технічно якісний фільм, який, поза сумнівом, буде цінний як для тих, кому безпосередньо цікава особистість отця Яна Крапана, так і тим, хто цікавиться історією української Церкви.

Юлія Карпицька

За темою:
Прем’єра документального фільму «Родина Бєляк. Зерно істини» в житомирському соборі святої Софії
27 років відродження структур Католицької Церкви в Україні
Папський університет представить книгу про Церкву в СРСР

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Культура 09:27 Четвер 0 479 Виставка «На горі. Ігор Костецький і доба “мистецького безвізу”» 15 травня в Києві, у Музеї книги і друкарства на території Києво-Печерської Лаври, відкрилася виставка, присвячена 105-річчю з народження українського авангардного письменника, драматурга-абсурдиста й перекладача Ігоря Костецького.