Католицький медіа-центр римсько-католицьких єпископів України
» » » 12 вересня - довільний спомин Пресвятого Імені Діви Марії
00:00 Вівторок 0 87
12-09-2017, 00:00

12 вересня - довільний спомин Пресвятого Імені Діви Марії

Ім’я Марії вшановуємо в Церкві в особливий спосіб, бо воно належить Матері Бога, Цариці неба та землі, Матері милосердя.
Сьогоднішній спомин – «іменини» Матері Божої – пригадують нам про привілеї які Бог дав Марії і всі благодаті, які ми отримали від Бога за Її посередництвом та заступництвом, призиваючи Її Ім’я.
Відповідно до вимог Мойсеєвого закону, через п’ятнадцять днів після народження дитини жіночої статі відбував обряд надання їй імені (Лев 12, 5). За переданням Йоахим та Анна за чіткою вказівкою Бога вибрали для своєї доньки ім’я Марія. Його звучання та значення змінювалося в різні часи. Вперше ми зустрічаємо його в Книзі Буття. Так називалася сестра Мойсея (Вих 6, 20; Чис 26, 59 і далі.). В часах Ісуса це ім’я було дуже поширене. Євангелія та апостольські послання згадують окрім Матері Христа чотири Марії: Марію Клеопову (Мт 27, 55-56; Мк 15, 40; Йо 19, 25), Марію Магдалину (Лк 8, 2-3; 23, 49. 50), Марію, матір св. Євангелиста Марка (Ді 12, 12; 12, 25) і Марію, сестру Лазаря (Йо 11, 1-2; Лк 10, 38). Це ім’я вимовляли по різному: Міріам, Маріам, Маріа, Маріамме, Маріаме, тощо. Це ім’я також має багато значень, але найчастіше: «Владичиця» і «Зірка моря».
Марію ми називаємо нашою матір’ю; Вона – згідно з волею Христа, висловленою на хресті, - є Матір’ю всієї Церкви. Після Внебовзяття Вона була коронована Царицею неба та землі. Польський народ вшановує її також як Царицю Польщі. Марія є нащою Помічницею і Посередницею, єдиним прибіжищем грішників. Протягом століть історії Церкви виникло сотні різзних титулів Марії, що подаються наприклад в Лоретанській літанії, або старішій від неї, чудовій Домініканській літанії, а також в древньому грецькому Акафісті. За допомогою тих титулів ми прикликаємо опіку та заступництво Матері Божої.
Дуєе багато святих вирізнялося особливою набожністю до Імені Марії, багато разів вимовляючи його з найбільшою радістю та солодкістю серця, наприклад св. Петро Хризолог (+ 450), св. Бернард (+ 1153), св. Антонін з Флоренції (+ 1459), св. Гіацинта Марескотті (+ 1640), св. Франциск з Паулі (+ 1507), св. Альфонс Марія Ліґуорі (+ 1787).
Сьогоднішній спомин є одним з багатьох марійських святкувань, котрі є паралельними із святкуваннями на честь Христа. Так, як ми святкуємо народження Христа (25 грудня) і Його Пресвяте Ім’я (3 січня), подібно ми відзначаємо спомин тих самих таємниць з життя Марії (8 i 12 вересня відповідно). Відзначення на честь Імені Марії виникло на початках XVI ст. в Куенка, що в Іспанії і святкувалося 15 вересня, в октаву свята Різдва Марії. З часом це святкування було поширене на територію всієї Іспанії. Після перемоги короля Яна III Собєського над Турками в битві під Віднем у 1683 р., папа Іннокентій XI поширив це святкування на всю Церкву і призначив його на неділю після свята Різдва Марії. Пізніші реформи календаря і літургійних норм перенесли цей день на 12 вересня, коли Римський Мартиролог згадує перемогу під Віднем. Це святкування декретом Конгрегації до справ Божого Культу та Дисципліни Таїнств з 2001 р. внесено в Римський Календар (загальний) з рангом довільного спомину.
Джерело - Львівська архідієцезія з посиланням на brewiarz.pl

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий