(зел) Середа ХХVIІ звичайного тижня
Сьогодні в Євангелії Христос вчить нас молитися. Але спочатку потрібно Його попросити, так як це зробили учні. Попросили, дивлячись на приклад Йоана Хрестителя. Вони не хотіли відрізнятися від його учнів, але також потребували цього. Вони бачили як молиться Ісус, як багато часу посвячує цьому – усю ніч. Також вони бачили скільки сил Йому дають ці зустрічі з Отцем. Учні прагнули бути подібними до вчителя, хотіли мати такого Духа, як мав Він. Запитаймо себе, чи маємо таке саме прагнення, і чи не варто часом було б просити Ісуса про допомогу.
АНТИФОН НА ВХІДСьогодні в Євангелії Христос вчить нас молитися. Але спочатку потрібно Його попросити, так як це зробили учні. Попросили, дивлячись на приклад Йоана Хрестителя. Вони не хотіли відрізнятися від його учнів, але також потребували цього. Вони бачили як молиться Ісус, як багато часу посвячує цьому – усю ніч. Також вони бачили скільки сил Йому дають ці зустрічі з Отцем. Учні прагнули бути подібними до вчителя, хотіли мати такого Духа, як мав Він. Запитаймо себе, чи маємо таке саме прагнення, і чи не варто часом було б просити Ісуса про допомогу.
Господи, усе підлягає Твої й владі * й ніхто не може противитися Твоїй волі. * Бо Ти ж створив усе: * небо і землю, і будь-що існує у небесних просторах. * Ти є Господом Всесвіту.
КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, щедрість Твоє ї любові перевершує заслуги та сподівання тих, що Тебе благають; † яви нам своє милосердя, * прости гріхи, які непокоять наше сумління, і дай нам також те, чого ми не осмілюємося просити. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Гал 2, 1-2. 7-14
Читання з Послання святого апостола Павла до галатів.
Брати! По чотирнадцяти роках, я знову прибув з Варнавою в Єрусалим, взявши із собою Тита. Пішов, як мені було об’явлено, і там виклав їм Євангеліє, яке проповідую язичникам, а видатним – окремо, чи часом не даремно я працюю або працював. Навпаки, побачивши, що мені довірено Євангеліє між язичниками, як і Петрові між обрізаними, – адже Той, хто допоміг Петрові бути апостолом між обрізаними, допоміг і мені між язичниками, – та визнавши дану мені благодать, Яків, Кифа та Йоан, котрі вважаються стовпами, подали мені й Варнаві, на знак єдності, руки, щоб ми йшли до язичників, а вони – до обрізаних, аби тільки ми пам’ятали про вбогих, що, власне, я і намагався робити. Коли ж Кифа прийшов до Антіохії, я особисто виступив проти нього, бо він заслуговував на докір. Ще до того, як деякі прийшли від Якова, він їв разом з язичниками. А коли ті надійшли, він став сторонитися і відмежовуватися, боячись обрізаних. Лицемірили з ним й інші юдеї, так що й Варнава приєднався до їхнього лицемірства. Але коли я побачив, що вони не послідовні щодо істини Євангелія, то я прилюдно сказав Кифі: «Якщо ти, юдей, живеш як язичник, а не як юдей, то чому змушуєш язичників жити по-юдейському?» Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 117, 1-2
Добру Новину всій землі звіщайте.
Хваліть Господа, всі народи! *
Прославте Його, всі люди,
Бо утвердилося над нами Його милосердя, *
і Господня правда перебуває навіки.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Рим 8, 15бв
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ми одержали Духа синівства,
яким кличемо: «Авва, Отче!»
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 11, 1-4
† Читання святого Євангелія від Луки.
Сталося, що Ісус молився в одному місці, а коли закінчив, то один з Його учнів сказав Йому: «Господи, навчи нас молитися, як і Йоан навчив своїх учнів». Він же промовив до них: «Коли молитеся, то кажіть: Отче, нехай святиться Ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; хліб наш насущний дай нам кожного дня, і прости нам гріхи наші, як і ми самі прощаємо кожному боржникові нашому, і не введи нас у спокусу». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Христос навчив нас молитви до Всемогутнього Отця, тож просімо у Нього потрібних дарів:
1. Молімося за Папу, щоб він, осяяний світлом Божої мудрості, керував Церквою і освітлював людству дорогу до спасіння.
2. Молімося за священиків, щоб вони укріплювали віру й любов віруючих власним словом і прикладом.
3. Молімося за народи, які потерпають від голоду, щоб вони одержали необхідну допомогу.
4. Молімося за ворогуючих, щоб вони пробачили один одному заради християнської любові до ближнього.
5. Молімося за померлих, щоб Господь зглянувся над ними і дав їм світло вічного життя.
6. Молімося за всіх нас, щоб наші молитви були щирими, а вчинки згідні з нашими молитвами.
Господи Ісусе, Ти навчаєш людей єднати любов до Бога з любов’ю до ближнього, вислухай наші молитви і вчини, щоб, люблячи Тебе, ми любили і чинили добро кожній людині. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, прийми Тобою встановлену жертву † і святими тайнами, які ми звершуємо як Твої слуги, * доверши в нас справу спасіння та освячення. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Благий Господь до того, хто Його чекає; * до душі, яка Його шукає. (Пл. Єр 3, 25)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, вчини, щоб участь у цьому таїнстві втамувала голод і спрагу нашої душі * та перемінила нас у Христа, котрого ми прийняли. Котрий живе і царює навіки вічні.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)