(зел) П’ятниця ХХVIІ звичайного тижня
Сьогодні Євангеліє показує наскільки людина є підступною. Якщо щось іде не по нашому, або щось не можемо зрозуміти, ми можемо видумати найбільш неймовірні пояснення, щоб виправдати своє невігластво чи незгоду. Так само було і в часи Ісуса. Коли Його сучасники не могли зрозуміти або прийняти Його місію, вдаються до нелогічних аргументів. Христос, показуючи абсурдність звинувачень, застерігає нас від сатани, справжнього ворога, який є безжалісним і тільки прагне одного: знищити людину.
АНТИФОН НА ВХІДСьогодні Євангеліє показує наскільки людина є підступною. Якщо щось іде не по нашому, або щось не можемо зрозуміти, ми можемо видумати найбільш неймовірні пояснення, щоб виправдати своє невігластво чи незгоду. Так само було і в часи Ісуса. Коли Його сучасники не могли зрозуміти або прийняти Його місію, вдаються до нелогічних аргументів. Христос, показуючи абсурдність звинувачень, застерігає нас від сатани, справжнього ворога, який є безжалісним і тільки прагне одного: знищити людину.
Господи, усе підлягає Твої й владі * й ніхто не може противитися Твоїй волі. * Бо Ти ж створив усе: * небо і землю, і будь-що існує у небесних просторах. * Ти є Господом Всесвіту.
КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, щедрість Твоєї любові перевершує заслуги та сподівання тих, що Тебе благають; † яви нам своє милосердя, * прости гріхи, які непокоять наше сумління, і дай нам також те, чого ми не осмілюємося просити. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Гал 3, 7-14
Читання з Послання святого апостола Павла до галатів.
Брати! Зрозумійте, що ті, хто від віри, ті – сини Авраама. Адже Писання, передбачивши, що Бог через віру оправдає язичників, благовістило Авраамові: «В тобі благословляться всі народи!» Тому ті, хто від віри, будуть благословенні разом з вірним Авраамом. А ті, які живуть ділами Закону, перебувають під прокляттям, бо написано, що проклятий кожний, хто не дотримується всіх приписів книги Закону, щоб їх виконувати. А що Законом ніхто не оправдується перед Богом, то це ясно, оскільки праведний житиме вірою. Закон же не від віри, але хто виконує його, той житиме ним. Христос викупив нас від прокляття Закону, ставши за нас прокляттям, тому що написано: «Проклятий кожний, хто висить на дереві», – аби благословення Авраама поширилося на язичників у Ісусі Христі, щоб ми одержали обітницю Духа через віру. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 111, 1-2. 3-4. 5-6
Бог про завіт свій завжди пам’ятає.
Я буду Господа прославляти всім серцем *
у раді праведних і в громаді.
Великі діла Господні, *
їх прагнуть усі, які їх люблять.
Його діяння – краса і велич, *
а праведність Його перебуває навіки.
Незабутніми зробив Він свої діла дивовижні, – *
Господь милосердний і щедрий.
Він дає поживу тим, які Його бояться, *
повік пам’ятатиме про завіт свій.
Силу своїх діянь звістив своєму люду, *
щоби дати їм спадщину народів.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 12, 31б-32
Алілуя, алілуя, алілуя.
Нині князь цього світу геть вигнаний буде.
І Я, коли буду піднятий від землі, притягну всіх до себе!
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 11, 15-26
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу, як Ісус виганяв біса, деякі з людей сказали: «Вельзевулом, князем бісівським, Він бісів виганяє». А інші, випробовуючи, вимагали від Нього знамення з неба. Знаючи їхні думки, Він сказав їм: «Кожне царство, яке саме в собі розділилося, запустіє, і дім на дім впаде. Коли ж сатана сам у собі розділився, то як встоїть його царство? Ви ж кажете, нібито Я Вельзевулом виганяю бісів. Коли Я Вельзевулом виганяю бісів, то ким сини ваші виганяють? Тому вони будуть вам суддями. Коли ж Я перстом Божим виганяю бісів, то Боже Царство вже прийшло до вас. Коли сильний, озброївшись, стереже свій двір, – його майно в безпеці. Коли ж хто дужчий від нього нападе й переможе його, то забере всю його зброю, на яку покладався, і розділить свою здобич. Хто не зі Мною, той проти Мене; і хто не збирає зі Мною, той розкидає. Коли нечистий дух виходить з людини, то блукає безводними місцями, шукаючи спокою, і, не знаходячи, каже: “Повернуся до свого дому, звідки я вийшов”. І, прибувши, знаходить його заметеним і прибраним. Тоді йде, бере сім інших духів, лукавіших за себе, і, ввійшовши, живуть там. І стає останнє тій людині гіршим від попереднього». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Сатана неустанно ворогує з Богом і людиною; просімо Христа зміцнити нас та Церкву в боротьбі зі злом:
1. Церква, слухаючи заповідей Христа, навчає нас правди про Бога та людину; молімося, щоб люди завжди слухали наказів Церкви.
2. Святіший Отець проповідує етичні закони, обов’язкові для всіх людей; молімося, щоб Папу не лише слухали, але й втілювали у життя його настанови.
3. Молімося за тих, хто дбає про збереження миру та справедливості, щоб вони подолали заколоти сіячів ненависті й війни.
4. Молімося за тих, які потрапили у неволю алкоголю та наркоти- ків, щоб вони з Божою допомогою перемогли це зло і порятували себе.
5. Не всі померлі відпокутували за скоєні гріхи; молімося, щоб Господь зі свого милосердя простив їх.
6. Молімося за нас самих, щоб наше істинно християнське життя було прикладом для наших ближніх.
Господи Ісусе Христе, Ти своєю смертю та воскресінням переміг сатану, вислухай наші молитви і захисти від підступів злого духа свою святу Церкву і нас, її дітей. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, прийми Тобою встановлену жертву † і святими тайнами, які ми звершуємо як Твої слуги, * доверши в нас справу спасіння та освячення. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Благий Господь до того, хто Його чекає; * до душі, яка Його шукає. (Пл. Єр 3, 25)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, вчини, щоб участь у цьому таїнстві втамувала голод і спрагу нашої душі * та перемінила нас у Христа, котрого ми прийняли. Котрий живе і царює навіки вічні.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії