«Ми не є до кінця християнами, ми не є навіть людяними, якщо не вміємо побачити особу раніше, ніж свої судження й упередження», – наголосив Папа Франциск, промовляючи під час зустрічі з ромською спільнотою Блажа 2 червня 2019 року в греко-католицькому храмі святого Андрія Первозванного та священномученика Іоана Сучіу в ромському кварталі міста. Вітальне слово виголосив священник ромського походження, який душпастирює на цій парафії. За даними перепису, роми становлять приблизно 10% населення Блажа.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.Місце для всіх
«Радію зустріччю з вами й дякую вам за гостинність», – сказав Святіший Отець, і звертаючись до священика, який його вітав, зазначив, що він не помилився, коли стверджував, що «в Христовій Церкві є місце для всіх», в протилежному випадку «це не Христова Церква». «Церква – це місце зустрічі, й ми потребуємо пам’ятати про це не як гарний слоган, але як про частину нашої християнської ідентичності», – підкреслив Папа, додаючи: «Євангеліє радості передається в радості зустрічі, в тому, що знаємо, що маємо Отця, Який нас любить».
Його Святість зауважив, що носить у своєму серці тягар з приводу дискримінації та кривд, яких зазнали роми, адже історія свідчить, що це явище не є чужим і для католиків. «Хочу попросити у вас прощення за це. Прошу прощення від імені Церкви в Господа та у вас, за те, що протягом історії ми вас дискримінували, кривдили чи дивилися на вас неправильно, з поглядом Каїна, а не Авеля, що не були спроможними дати вам визнання, цінувати й захищати вас у ваших особливостях», – мовив він, вказуючи на те, що Каїнові був байдужий його брат, а саме в байдужості «знаходять поживу упередження та розпалюється злоба».
Не залишати позаду
«Як же часто ми судимо легковажно, використовуючи слова, які завдають ран, наставлення, що сіють ненависть та породжують віддалі. Коли когось залишається позаду, то людський рід не прямує вперед», – вів далі Святіший Отець, наголошуючи, що коли не вміємо побачити людину перед своїми упередженнями, «ми не є до кінця християнами».
За словами Наступника святого Петра, перед нами завжди лежить роздоріжжя, що вимагає вирішального вибору між «цивілізацією любові та цивілізацією ненависті», між «дорогою примирення чи помсти». «Обираймо дорогу Ісуса. Це дорога, що вимагає зусиль, але вона веде до миру. А проходить вона через прощення», – сказав він, наголошуючи, що «жодне зло не може виправити інше зло», а помста «не приносить справедливості».
Взаємно збагачуватися
Папа нагадав присутнім, що вони «як народ» мають ключову роль і не повинні «боятися ділитися та пропонувати іншим особливі характерні риси», якими позначений їхній шлях, «яких ми дуже потребуємо». Ними є цінність життя та родини в широкому значенні цього слова, солідарність, гостинність, взаємодопомога, захист найслабших у громаді, пошана до похилих віком.
«Не позбавляйте суспільства, в яких живете, цих дарів, але також будьте готові отримувати всі добрі речі, які вам можуть запропонувати інші», – закликав Святий Отець, заохочуючи ромів брати участь у «будуванні гуманнішого світу». «Ця зустріч, – додав він, – є останньою під час мого візиту до Румунії. Я прибув до цієї прекрасної та гостинної країни як паломник і брат, щоб зустрічатися. Я зустрівся з вами та з багатьма іншими людьми, щоб звести міст між моїм і вашим серцем. Тепер повертаюся додому, повертаюся збагаченим».
Після зустрічі Папа від’їхав до аеропорту в Сибіу, де відбулася церемонія прощання.