У суботу, 19 січня 2019 року, у Ватикані оприлюднено апостольський лист у формі motu proprio, яким Папа Франциск скасував Папську комісію «Ecclesia Dei», яку 2 липня 1988 року створив святий Йоан Павло ІІ з завданням «співпрацювати з єпископами та дикастеріями Римської курії, аби сприяти повному церковному сопричастю священиків, семінаристів, спільнот чи окремих ченців і черниць, пов’язаних із братством архієпископа Марселя Лефевра, які прагнуть залишатися в єдності з Наступником святого Петра в Католицькій Церкві, зберігаючи власні духовні й літургійні традиції». За постановою Папи Франциска, ці завдання переходять безпосередньо до Конгрегації віровчення, в якій буле створено відповідний відділ.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.Змінені обставини
Його Святість вказує, що змінилися обставини, які спонукати святого Йоана Павла ІІ створити цю комісію. «Інститути та чернечі спільноти, які зазвичай служать у надзвичайній формі обряду, досягли кількісної й життєвої стабільності», а завдання, з якими працювала Папська комісія «Ecclesia Dei», належать «переважно до доктринального порядку».
Акти Бенедикта XVI
Комісія протягом тридцяти років «зі щирою турботливістю та з гідним похвали старанням» виконувала свої завдання. Бенедикт XVI через motu proprio «Summorum Pontificum» від 7 липня 2007 року поширив її компетенції на «інститути й чернечі спільноти, які прийняли надзвичайну форму Римського обряду та попередні традиції чернечого життя, пильнуючи дотримання й застосування встановлених розпоряджень», а через motu proprio «Ecclesiae unitatem» від 2 липня 2009 року реорганізував комісію, «щоби пристосувати її до нової ситуації, яка постала після відкликання екскомуніки з чотирьох єпископів, висвячених без папського мандату».
Нова постанова Папи
Папа Франциск пояснює, що теперішня постанова стала плодом належних роздумувань і деяких попередніх кроків. Зокрема, 15 листопада 2017 року Конгрегація віровчення підтримала можливість безпосереднього діалогу між Святим Престолом і Священицьким братством святого Пія Х, «адже обговорювані питання мають доктринальний характер». Папа затвердив цю пропозицію, а пізніше її підтримала пленарна асамблея Конгрегації в січні минулого року.